نقش انواع داروی گیاهی در حافظه و اعصاب
20 فروردین

نقش انواع داروی گیاهی در حافظه و اعصاب

  • نویسنده: admin
  • بازدید: 139

داروی گیاهی می تواند برای درمان و پیشگیری بیماری های مختلفی مورد استفاده قرار بگیرد. باتوجه به دارو بودن این گیاهان و اینکه هرکدام مصرف خاصی دارند، به منظور کاهش عوارض بهتر است تحت نظر پزشک متخصص تجویز و مصرف شوند. داروهای گیاهی مختلفی در حافظه و بهبود عملکرد عصبی مورد استفاده قرار می گیرند. جینکوبیلوبا و کندر داروهای موثر بر حافظه، و جنسینگ داروی تنظیم کننده عملکرد عصبی و بهبوددهنده حافظه هستند. سنبل الطیب، بادرنج بویه، بیدسفید و رازیانه از جمله داروهای گیاهی موثر در سرکوب میگرن به شمار می روند. چای کوهی با اثر ضدافسردگی، همچنین سنبل الطیب و بادرنج بویه با اثر آرام بخشی و خواب آوری مورد استفاده قرار می گیرند. 


داروی گیاهی و تاثیرات آن بر روی حافظه

تحقیقات نشان میدهند گیاهان دارویی میتوانند در درمان یا پیشگیری و کنترل برخی بیماری های مغزی موثر باشند. برخی از این گیاهان در بیماری هایی مثلا آلزایمر و میگرن موثرند درحالیکه برخی دیگر باعث بهبود حافظه میشوند یا به عنوان آرام بخش کاربرد دارند. به هرحال این گیاهان دارویی را به صورت اشکال قابل تجویز مانند قرص و کپسول درآورده اند و در داروخانه ها توزیع میکنند. در این مقاله رایج ترین داروهای گیاهی موجود در داروخانه های ایران را بررسی میکنیم. 


داروی گیاهی موثر برای حافظه و آلزایمر

جینکوبیلوبا: یکی از قدیمی ترین درختان زنده کره زمین است و در سرزمین چین یافت میشود. از عصاره برگ های این درخت مقدس چینی برای تهیه دارو استفاده میشود. جینکو دارای حلاوی فلاونوئیدها و ترپنوئیدهاست. فلاونوئیدها اثرات آنتی اکسیدانی دارند و ترپنوئیدها با گشاد کردن عروق خونی و افزایش جریان خون به کاهش چسبندگی پلاکت ها کمک میکنند. مصرف دانه های خام جینکو میتواند سمی باشد. جینکو به صورت عصاره ، قرص، کپسول ودم نوش برای بهبود عملکرد حافظه قابل استفاده است. 

کندر: کندر کاربردهای درمانی مختلفی دارد. در درمان های سنتی از کندر برای بهبود حافظه و یادگیری استفاده میشده است. امروزه نیز با تولید قرص های حاوی مقادیری از کندر برای بهبود عملکرد حافظه  و نیز بهبود زوال عقل در افراد مبتلا به مراحل اولیه آلزایمر کاربرد دارند. 


داروهای گیاهی موثر در درمان میگرن 

در منابع گیاهان مختلفی برای درمان و تسکین میگرن پیشنهاد شده است. امروزه با ساخت قرص ها و کپسول های ترکیبی از این گیاهان در درمان میگرن استفاده میشوند. سنبل الطیب، رازیانه، بید سفید و بادرنج بویه رایج ترین گیاهان ضد میگرن هستند. البته امروزه با استفاده از این گیاهان اسپری تسکین دهنده میگرن نیز ساخته شده است که برای درمان حاد (حمله) میگرن استفاده میشود. 


داروهای گیاهی موثر بر بهبود عملکرد مغز 

جنسینگ: جنسینگ برای قرن ها در درمان طب سنتی چین استفاده شده است. این گیاه میتواند به بهبود عملکرد مغز ازجمله بهبود حافظه، رفتار و خلق و خو کمک کند. جنسینگ دارای مواد آنتی اکسیدانی از جمله جینسنوزیدها و ویتامین K میباشد که مغز را از آسیب رادیکال های آزاد حفظ میکند. جنسینگ همچنین ممکن است به افزایش جذب قند توسط مغز کمک کند که باعث بهبود عملکرد و کاهش خستگی مغز میشود. 


داروهای آرام بخش و خواب آور 

سنبل الطیب: ریشه گیاه سنبل الطیب که برای قرن ها به عنوان داروی گیاهی مورد استفاده قرار گرفته است یکی از اجزای رایج مکمل های غذایی است. این گیاه دارویی، بیخوابی و تنش عصبی را برطرف میکند. مکانیسم اثر این دارو هنوز کاملا شناخته نشده است. با اینحال محققان احتمال میدهند سنبل الطیب با افزایش مقادیر گابا باعث اثر آرامبخشی خود میشود. 

بادرنج بویه: این گیاه دارویی نیز میتواند به عنوان آرامبخش و خواب آور بسیار موثر باشد. معمولا مراه با سنبل الطیب دراشکال دارویی قرص قابل استفاده است. 


داروی ضدافسردگی 

چای کوهی: چای کوهی گیاهی است که در منطق کوهستانی ازجمله همدان، گیلان، آذربایجان و کوه های البرز رویش دارد. برای این گیاه دارویی، کاربردهای درمانی متنوعی  به عنوان یک داروی گیاهی گفته شده است. طبق تحقیقات احتمالا چای کوهی باعث کاهش پروستاگلاندین و درنتیجه گشادی عروق میشود. بنابراین میتواند آرام بخش و رفع کننده خستگی نیز باشد. 


اثر بخشی و ایمنی 

متاسفانه به دلیل حضور غیرمتخصصان در حوزه داروی های گیاهی و منشا طبیعی آن ها، امروزه با وجود اطلاع رسانی های مکرر، اغلب مردم تصور می کنند داروی های گیاهی مصرفی بدون عوارض هستند. قال ذکر است داروی گیاهی از هر نوعی که باشد، نیز مانند سایر داروها، درصورت مصرف مقادیر بیش از حد و یا عدم مصرف دوز بندی شده و تحت نظر متخصص می توانند عوارض زیادی داشته باشند. به خصوص انواع داروی های گیاهی که  بر حافظه و اعصاب تاثیر می گذارند، داروهای حساس تری هستند. بنابراین بهتر است با نظر و تشخیص پزشک تجویز و مصرف شوند. برای اطلاعات در مورد مکمل های پوست و زیبایی نیز می توانید به مطلب مورد نظر آن مراجعه نموده و آن را مطالعه نمایید.

 

 منابع: 

www.healthline.com 

www.sciencedirect.com  

www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed  

با آرزوی سلامتی روز افزون; تیم مشاوره پزشکی ایزی دارو


ارسال نظر