اثرات نور خورشید بر روی پوست
20 بهمن

اثرات نور خورشید بر روی پوست

  • نویسنده: admin
  • بازدید: 10

نور خورشید نه تنها درمانی برای افسردگی های فصلی ست، بلکه یکی از منابع اصلی تامین ویتامین D مورد نیاز برای بدن است.


قرارگیری بیشتر از 15 دقیقه در معرض نور خورشید میتواند صدمات جبران ناپذیری به پوست وارد کند. برخی مشکلات پوستی از این قبیل شامل موارد زیر میشود:

- التهاب و قرمزی پوست

- آفتاب سوختگی

- لک های قهوه ای رنگ روی پوست

- پیری زودرس و چین و چروک پوست

- کاهش انعطاف و تراکم پوست 

- سرطان پوست


این آسیب ها عموما به دلیل اشعه های UVB و UVA میباشد. اشعه UVB انرژی بیشتری داشته و باعث آسیب های پوستی بیشتری میشود، اما در لایه های عمیق پوست نفوذ نمیکند و تنها اثرات کوتاه مدت مانند آفتاب سوختگی و آسیب الیاف کلاژن پوست میشود. در مقابل UVA انرژی کم و طول موج بلندتری دارد و به صورت عمیق در لایه های پوست تاثیر میگذارد.

اشعه آفتاب نه تنها بر پوست بلکه آسیب‌های شدیدی را به چشم وارد می‌کند از جمله آنان می‌توان به آب مروارید اشاره کرد، در اینصورت استفاده از عینک‌های آفتابی پلاریزه ضروری به نظر میرسد. بعلاوه اثرات اشعه آفتاب بر روی سیستم ایمنی بدن نیز ثابت شده است. 


پرتوهای فرابنفش خورشید:

- میزان UV که به زمین میرسد شامل 90%UVA  و 10%UVB میباشد.

- بیشترین ساعات تاثیر گذاری اشعه UV بین 10 تا 14 روز است.

- پوست گرم و خیس نسبت به پوست سرد و خشک میزان بیشتری از UV  را دریافت میکند.

- برف حدود 80% از اشعه UV را منعکس میکند.


دو اشعه UVA و UVB قادر به تغییراتی در هسته سلولها، آسیب DNA  و عروق و بافت های پوست هستند. این آسیب ها در طولانی مدت و بر اثر تداوم سببب مشکلاتی چون سرطان پوست خواهند شد.

ضدآفتاب ها به دو نوع کلی فیزیکی و شیمیایی طبقه بندی می شوند. ضد آفتاب فیزیکی شامل تیتانیوم دی اکساید و زنیک اکساید است که با مسدود کردن سطح پوست از نفوذ اشعه های خورشید به پوست جلوگیری می کند. در مقابل ضد آفتاب‌های شیمیایی با جذب اشعه‌های خورشید از نفوذآنها به پوست جلوگیری کرده و از این طریق از پوست حفاظت میکنند.  


مراقبت از پوست در مقابل اشعه های فرابنفش:

پوشش کافی، کلاههای لبه دار و عینک های آفتابی و لباسهای نخی از مهمترین عواملی است که می تواند آسیب دیدگی پوست را در مقابل اشعه های ماوراء بنفش نور خورشید به حداقل برساند. 

همچنین برای مراقبت از پوست باید از قرار گرفتن در معرض نور مستقیم خورشید در ساعات اوج تابش آفتاب خودداری و در صورت اظطرار علاوه بر کرم ضد آفتاب، استفاده از لباس های پوشیده و عینک آفتابی مناسب نیز توصیه میشود. باید خاطر نشان کرد استفاده از کرم ضد آفتاب در تمام روزهای سال حتی رزهای ابری نیزضروری ست. کرم‌های ضد آفتاب با spf بالای 30 باید حدود 30 دقیقه قبل از  قرار گرفتن در معرض نور خورشید استعمال و هر 2 ساعت نیز تمدید شوند.این کرم ها باید با غلظت کافی به کار برده شود به صورتیکه که یک لایه کامل آن روی سطح پوست را بپوشاند.

بر اساس تحقیقات اخیر برخی مواد غذایی چون کاروتنوئیدها و ویتامین C و موجود در سبزیها و میوه ها و همچنین ویتامین E از پوست در مقابل نور خورشید محافظت میکنند .


با آرزوی سلامتی روز افزون; تیم مشاوره پزشکی ایزی داروارسال نظر