سیب و خواص ضدپیری آن
15 بهمن

سیب و خواص ضدپیری آن

  • نویسنده: admin
  • بازدید: 17
تحقیقات جدید در ترکیبات طبیعی انواع میوه، مانند سیب و توت فرنگی و سبزیجات انجام شده که نشان میدهد این مواد غذایی می توانند روند پیری را کاهش دهند.

یکی از عوامل کلیدی در روند پیری، "پیری سلولی" ست. هنگامی که یک سلول وارد این مرحله می شود دیگر قادر به تقسیم نیست. در نهایت، سلول سیگنال های التهابی آزاد کرده که سبب میشود سیستم ایمنی بدن شروع به پاکسازی سلول آسیب دیده میکند.

بدن انسان های جوان به راحتی میتواند سلول های پیر را حذف کند، اما با افزایش سن سیستم ایمنی ضعیفتر و کندتر عمل میکند. این باعث انباشت سلول های آسیب دیده، التهاب و سپس شکستگی بافت می شود.

دانشمندان در دانشکده پزشکی دانشگاه مینه سوتا در مینیاپولیس، متوجه شدند که سنولیتیکها - که مولکولهایی هستند که سلولهای پیری را هدف قرار داده و از بین می برند یا از روند پیری جلوگیری می کنند - می توانند عمر طول عمر فرد را زیاد و سلامت خود را بازیابند.
بعد از تحقیق و استفاده این نتیجه در زندگی واقعی، دانشمندان به این نتیجه رسیدند که سنولیتیکها همچنان قادر به کاهش بار سلول های پیر است.

با تحقیقات دوباره پروفسور پل D. رابینز از دانشگاه مینه سوتا - یافته های جدیدی درباره تاثیر سنولیتیکها بر پیری بدست آمده که در مجله EBioMedicine به چاپ رسید.

ترکیباتی که سلولهای پیری را کاهش می دهد
در تحقیق اخیر، محققان 10 فلاونوئید را، که به طور طبیعی ترکیباتی با خواص آنتی اکسیدان و ضد التهابی دارند، در موش های سالم آزمایش کردند.

از بین ترکیبات، "فیستین" بیشترین اثر را به همراه داشت، این ماده به طور طبیعی در بسیاری از میوه ها و سبزیجات مانند سیب، توت فرنگی، پیاز و خیار وجود دارد. آزمایش فیستین روی موش های سالم نشان داد، میزان سلول های پیری آنها کم شده، طول عمرشان افزایش و سلامت عمومی بدست آورده اند.

پروفسور رابینز می گوید: "این نتایج نشان می دهد که ما می توانیم طول دوره سلامت فرد را حتی تا پایان عمر افزایش دهیم ". با این حال، او اضافه می کند که این تنها اولین گام یک سفر پژوهشی بسیار طولانی است. همچنان سوالات زیادی از جمله "دوز مناسب" نیز وجود دارد.

در حال حاضر یکی از مشکلات اساسی این است که چه مقدار از فیستین روی چه مقدار از بافت و چه تعدادی از سلول های پیری تاثیر گذار خواهد بود. این به این معناست که هنوز مشخص نیست آیا فیستین دقیقا با تاثیر روی سلول های پیری این نتیجه را بهمراه داشته یا خیر.  

با این حال، هم اکنون تیم تحقیقاتی با کمک دکتر پروفسور ادگار آرریاگا از دانشگاه مینه سوتا گام های بیشتری در جهت اثبات و نحوه تاثیر گذاری خواص سیب روی سلول های پیری هستند. پروفسور آرریاگا و همکارانش برای اولین بار در این نوع تحقیق، با استفاده از "سیتومتری "، به نتایج قابل قبولی دست یافته اند. سیتومتری تکنیکی ست که به محققان اجازه می دهد مولکول یا سلول خاصی را علامت گذاری کرده و سپس فعالیت و نحوه تغییرات آنها را دنبال کنند.

منبع: www.medicalnewstoday.com
با آرزوی سلامتی روز افزون; تیم مشاوره پزشکی ایزی دارو

تگ ها : سیب، ضدپیری

ارسال نظر