انواع مکمل غذایی و تاثیر مطلوب بر عملکرد ورزشی
9 بهمن

انواع مکمل غذایی و تاثیر مطلوب بر عملکرد ورزشی

  • نویسنده: admin
  • بازدید: 94
مکمل غذایی در واقع جهت تهیه مواد مغذی است که در رژیم غذایی روزانه به مقدار مکفی دریافت نمی شوند. مکمل شامل ویتامین ها، مواد معدنی، فیبر، اسید های چرب، اسید آمینه و مواد دیگر است. مکمل های غذایی برای افزایش سلامتی و انرژی کلی، حمایت از سیستم ایمنی بدن ،کاهش خطرات بیماری و عوارض مرتبط با کهنسالی، بهبود عملکرد در فعالیت های ورزشی و ذهنی و حمایت از روند بهبودی در طول بیماری تجویز می شوند . مکمل های غذایی گروهی از مواد مغذی هستند که به عنوان رژیم غذایی تکمیلی استفاده می شوند اما نمی توانند جایگزین رژیم غذایی سالم شوند. آن ها به فرم های مختلفی مانند مایعات، قرص ، ژل، کپسول، پودر و غیره تهیه و عرضه می شوند.

آنچه باید درباره انواع مکمل غذایی بدانید

موفقیت ورزشی به طور عمده وابسته به ویژگی های ژنتیکی، مورفولوژیک، روانشناختی، فیزیولوژیکی و متابولیکی ورزشکاران است. ورزشکاران باید آموزش های لازم برای افزایش قدرت فیزیکی، افزایش قدرت ذهنی و ارائه مزیت مکانیکی در مقابل حریفان ببینند. با این حال، برخی ورزشکاران برای بهبود عملکرد خویش به داروهایی چون استروئید های آنابولیزان روی آوردند که البته، چنین رویکردی سبب ایجاد قوانین ضد دوپینگ و پروتکل های موثر آزمایش برای کمک به جلوگیری از مصرف آن ها شد. بنابراین، اخیرا راهبردهای مختلف غذایی شامل استفاده از مکمل های غذایی مختلف (مکمل های ورزشی) رویکردی ست که به نظر مؤثر، ایمن و قانونی است.

ویتامین ها: تئوری ارگوژنیک

ویتامین ها به عنوان یک مکمل غذایی زمانی که در رژیم غذایی به طور صحیح تامین نشود، مورد استفاده قرار می گیرد. ویتامین ها در بدن انسان به عنوان تنظیم کننده های متابولیک بوده که بر تعداد فرایندهای فیزیولوژیکی تاثیر می گذارند. به عنوان مثال، بسیاری از ویتامین های پیچیده B در پردازش کربوهیدرات ها و چربی ها برای تولید انرژی مشارکت می کنند و در حین تمرین با شدت متنوع مورد توجه قرار می گیرند. برخی از انواع ویتامین B با کمک به تشکیل هموگلوبین در گلبولهای قرمز، مهمترین عامل انتقال اکسیژن به عضلات در طول تمرینات استقامتی هستند.

علاوه بر این، ویتامین های C و E به عنوان آنتی اکسیدان از آسیب به ساختار و عملکرد سلولی و زیر سلولی در طی تمرین جلوگیری می کنند. با وجودی که کمبود ویتامین ها قطعا می توانند عملکرد ورزشی را مختل کنند، اغلب مطالعات نشان می دهند که کمبود ویتامین یا مواد معدنی در ورزشکارانی که رژیم غذایی RDA حاوی مواد مغذی دارند، دیده نشده است. با این وجود، نتایج تحقیقات اخیر نشان می دهد که استفاده از مولتی ویتامین در میان گروه های مختلف ورزشی بسیار رایج است.

میزان اثر بخشی مکمل های ویتامین

از آنجایی که بسیاری از ویتامین های B در متابولیسم کربوهیدرات ها، چربی ها و پروتئین دخیل هستند، پتانسیل ارگوژنیک آن ها به صورت جداگانه و در ترکیب مورد بررسی قرار گرفته است. نتیجه به اینصورت است که، اگرچه کمبود ویتامین B ممکن است عملکرد ورزشی را مختل کند، افزودن این مکمل در برنامه افراد با رژیم غذایی مغذی هم تاثیری در بهبود عملکرد آنها ندارد. مکمل های نیاسین، که نوعی ویتامین محلول در آب است ،برای درمان و جلوگیری از کمبود نیاسین در بدن و نیز برای کاهش کلسترول و تری گلیسیرید در خون مصرف میشوند.

اما برخی تحقیقات نشان داده است استفاده بیش از حد از این مکمل تاثیر منفی در عملکرد استقامتی داشته باشد. ویتامین های B1، B6 و B12 با تشکیل سروتونین، نقش مهمی در آرامسازی عصبی ایفا میکنند. ویتامین B12 نقش حیاتی در سیستم اعصاب مرکزی ، عملکرد مغز و حفظ پوشش رشته های عصبی ایفا می کند. فقدان این ویتامین در فرد با علایمی چون عدم حفظ تعادل، حواسپرتی، کاهش قدرت حافظه، و افسردگی همراه است.

کولین از گروه ویتامین های B می‌باشد که برای متابولیسم و سوخت و ساز چربی لازم است بصورتیکه کمبود آن سبب ایجاد چربی اضافی در کبد می‌شود. طبق تحقیقات بدن تنها قادر است حدود 20% کولین مورد نیاز خود را تامین کند. مابقی نیاز بدن از طریق منابع غذایی غنی چون تخم مرغ، ماهی، آجیل ، نخود فرنگی، اسفناج ،جگر گوساله، لوبیا، جوانه گندم و بادام زمینی تامین می شود. کولین بیش از اندازه در بدن (10 گرم یا بیشتر) باعث تهوع و تعریق زیاد می شود. هر چند بر اساس تحقیقات دریافت بیش از حد کولین از طریق مکمل های رژیمی تاثیر چندانی بر سلامت فرد ندارد.

مولتی ویتامین و مواد معدنی

بر اساس تحقیقات استفاده از مکمل مولتی ویتامین یا مواد معدنی برای ورزشکاران یا سایر افراد فعال فیزیکی که در یک رژیم متعادل و با کالری مناسب هستند، غیر ضروری است. در یکی از جامع ترین مطالعات، تلفورد وهمکاران، اثرات مصرف طولانی مدت (7-8 ماه) مکمل های ویتامین / مواد معدنی (100 تا 5000 برابر RDA) را بر عملکرد ورزش ورزشکاران استرالیایی ارزیابی کردند. تحقیق بر روی انواع مختلف وظایف ورزشی و همچنین آزمونهای معمول قدرت، هوازی و استقامتی متمرکز بود. آنها به این نتیجه رسیدند که استفاده از آنها هیچ اثری قابل ملاحظه ای در آزمایش های آزمایشگاهی و عملکرد ورزشی افراد نداشته است.

ویتامین های آنتی اکسیدان شامل ویتامین های C، E و بتا کاروتن هستند. آنتی اکسیدان برای افزایش توانایی فعالیت ورزشی و یا جلوگیری از آسیب به بافت ماهیچه های ناشی از تمرین موثر هستند. اگرچه مکمل های ویتامین C سبب بهبود عملکرد جسمی در افراد مبتلا به کمبودC ویتامین میشوند ، اما تاثیر چندانی در عملکرد فیزیکی افراد با رژیم غذایی مغذی نداشته اند. ویتامین E با خاصیت آنتی اکسیدانی باعث بازسازی سریع سلول های تخریب شده به خصوص بعد از تمرینات شدید ورزشی می شود.

این ویتامین در ورزش های سنگین باخنثی سازی رادیکال های آزاد به حفظ سلامت ماهیچه کمک کرده و با ارتقا سیستم ایمنی بدن باعث از بین رفتن سریع درد عضلانی می شود. بر اساس تحقیقات دکرز و همکاران مکمل های غذایی حاوی آنتی اکسیدان اثرات مطلوبی بر آسیب عضلانی ناشی از تمرین دارند و این مکمل ها بخصوص برای افرادی که ورزش های سنگین انجام می دهند توصیه می شود.

ایوانز نیز در تحقیق دیگر خاطر نشان کرد که تعدادی از آنتی اکسیدان ها، از جمله ویتامین C و ویتامین E به جلوگیری از آسیب بافت ماهیچه ها کمک میکنند. محققان دیگر توصیه می کند که ورزشکاران روزانه 100 تا 200 میلی گرم ویتامین E مکمل برای جلوگیری از آسیب اکسیداتیو ناشی از ورزش مصرف کنند. در مقاله ای دیگر در مورد انواع مکمل های بدنسازی و فواید و عوارض مکمل های ورزشی سخن گفته شده است که می توانید برای اطلاعات بیشتر در این مورد به این مقاله از سایت مراجعه نمایید.

توصیه آخر در مورد مکمل غذایی

به طور کلی، متخصصان تغذیه توصیه می کنند که مکمل های غذایی میتوانند برای افراد خاصی نظیر ورزشکاران حرفه ای، سالمندان و زنان بارور توصیه شود. علاوه بر این، بعضی از متخصصان نیز خاطرنشان می کنند که اکثر مردم در رژیم غذایی روزانه مقدار مطلوب ویتامین ها را مصرف نمی کنند و مصرف مکمل های غذایی برای همه بزرگسالان ضروری است . ورزشکاران حرفه ای ممکن است نیاز بیشتری به ویتامین هایی مانند تیامین، ریبوفلاوین و B6 داشته باشند زیرا این ویتامین ها در تولید انرژی مشارکت دارند. اما مقدار مورد نیاز فقط دو برابر RDA است و بیشتر مقدار ویتامین ها و مواد معدنی لازم همچنین میتواند از طریق افزایش مصرف غذا بدست آید.

در گذشته از مکمل های غذایی طبیعی نیز استفاده می شده است. اما امروزه با پیشرفت علم این روند جای خود را به محصولاتی داده که استفاده از آن ها بسیار ساده تر است. خرید مکمل نباید به صورت خود سرانه صورت گیرد. این کار ممکن است بر سلامت فرد تاثیر داشته باشد. بنابراین برای تهیه مکمل غذایی باید به پزشک مراجعه نمود. و بعد از طی مراحل تشخیصی توسط ایشان از مکمل غذایی مناسب شرایط بدنی و بر اساس توصیه پزشک استفاده کرد. برای تهیه انواع داروها و مکمل دارویی و مکمل غذایی و .. می توانید خرید آنلاین دارو را از داروخانه آنلاین شبانه روزی انجام دهید.

ارسال نظر