حمله قلبی چیست؟
22 دی

حمله قلبی چیست؟

  • نویسنده: ezdaroo
  • بازدید: 43

هنگامی که خون نمی تواند به قلب شما برسد، عضله قلب اکسیژن مورد نیاز  را دریافت نمی کند. بدون اکسیژن، سلول های آن می توانند آسیب دیده و یا می میرند.

کلید بهبودی این است که جریان خون سریعا بهبود یابد. اگر فکر می کنید که علائم حمله قلبی دارید، سریعا به پزشک مراجعه کنید

راهکارها هنگام حمله قلبی چیست؟

با گذشت زمان، کلسترول و مواد چربی به نام پلاک ممکن است بر روی دیواره رگ های خونی که خون را به قلب می فرستد(شریان ها) ایجاد شود. این باعث می شود که خون آزادانه جریان یابد. اکثرا حمله های قلبی زمانی رخ میدهند که یک قطعه از این پلاک شکسته است. لخته خون در اطراف پلاک شکسته شکل می گیرد و آن را مسدود می کند.

علائم حمله قلبی

ممکن است در قفسه سینه احساس درد، فشار یا ناراحتی کنید. سختی تنفس، عرق، احساس درد  در گردن، فک و یا شانه ها از علایم دیگر هستند. علایم میتواند بین مردان و زنان متفاوت باشد. در مردان عرق سرد احساس درد در دست بازوی چپ متداول است.

زنان بیشتر از مردان دچار درد پشت، گردن، سوزش سر دل، تنگی نفس و احساس خستگی و سرگیجه میشوند.  ممکن است چند هفته قبل از حمله قلبی، یک زن ممکن است علائم آنفلوانزا و مشکلات خواب داشته باشد

اگر با کسی مواجه شدید که علائم حمله قلبی داشت، سریعا با اورژانس تماس بگیرید. کمک رسانی به بیمار تا 90 دقیقه بعد از حمله، احتمال زنده ماندن او را بالا میبرد. در حالی که منتظر کمک اورژانس هستید، فرد باید آسپیرین (به جز اینکه آلرژیک است) مصرف کند (مگر در مواردی که به آن حساسیت دارند) زیرا آسپرین خطر لخته شدن خون را کاهش دهد. اگر فرد بیهوش است احیای قلبی تنفسی یا CPR  میتواند شانس زنده ماندن او را دو برابر کند.

راه های درمان حمله قلبی

نوار قلب که فعالیت الکتریکی قلب شما را بررسی می کند، می تواند وضعیت فرد را روشن کند. پزشکان همچنین می توانند یک حمله قلبی را با یک آزمایش خون  و بررسی پروتئین هایی که سلول های قلب در حال مرگ آنها را تولید کرده اند، تشخیص دهند.

 پزشکان به سرعت داروهایی تجویز میکنند که لخته های خون را در شریان های حل می کند. فرد به احتمال زیاد یک روش به نام آنژیوگرافی کرونر دریافت خواهد کرد. پزشکان یک لوله نازک را با یک بالون در انتهای شریان قرار داده و با مسدود کردن پلاک در شریان ها، انسداد را باز می کند.

شانس ابتلا به حمله قلبی با سن افزایش می یابد، و مردان بیشتر از زنان در معرض این خطر هستند. سابقه خانوادگی بیماری های قلبی نیز عامل مهم دیگریست. سیگار کشیدن شانس حمله قلبی را افزایش می دهد. به طورکلی فشار خون بالا، کلسترول بالا، دیابت، چاقی، استرس، فقدان ورزش و افسردگی نیز از عوامل خطر زای دیگر میباشند.

راه های پیشگیری بیماری قلبی

با توقف سیگار بلافاصله شانس حمله قلبی به یک سوم کاهش میابد.

ورزش و تغذیه سالم نقش مهمی در کاهش حمله قلبی ایفا میکنند. انجمن قلب آمریکا توصیه می کند 30 دقیقه ورزش متوسط ​​در روز، 5 روز در هفته و خوردن مقدار زیادی میوه ، سبزیجات و غلات به منظور حفظ سلامت شریان های قلب ضروری ست.

برای برخی افراد، مصرف روزانه آسپرین کمک خواهد کرد. البته استفاده از آن باید با تجویز پزشک صورت گیرد.

همچنین، راه های مثبت برای مدیریت استرس راهکار مفیدی ست.

زندگی پس از حمله قلبی

بعد از حمله قلبی فرد ظرف چند هفته می تواد به زندگی عادی روزانه خود بازگردد.

توانبخشی قلبی می تواند به بهبودی کمک کند. با برنامه منظم برای تناسب اندام بوسیله ورزش و تغذیه سالم زندگی قلب را حفظ کنید. بررسی سلامت قلب توسط پزشک متخصص در دوره های متداوم نیز توصیه می شود. 

برای اطلاعات بیشتر در مورد انواع مشکلات و بیماری های قلبی ، داروخانه آنلاین شبانه روزی ایزی دارو به شما پیشنهاد می کند تا به مقاله مرتبط در مورد آن مراجعه نمایید. 


با آرزوی سلامتی روز افزون; تیم مشاوره پزشکی ایزی دارو

تگ ها :

ارسال نظر