انواع آسیب های ورزشی و راه های درمان
24 آذر

انواع آسیب های ورزشی و راه های درمان

  • نویسنده: admin
  • بازدید: 78

جراحت های ورزشی عبارتند از صدماتی که هنگام ورزش یا تمرینات رخ می دهد. آسیب های ورزشی می توانند به علت تعریق، عدم تهویه، و فرم نامناسب بدن رخ دهند. عدم گرم شدن باعث افزایش خطر آسیب های ورزشی می شود. کبودی، کشیدگی، گرفتگی، خونریزی، و شکستگی استخوان از جمله آسیب های ورزشی هستند. در این حین بافت نرم مانند عضلات، رباط ها و تاندون ها ممکن است تحت تاثیر قرار گیرد. آسیب مغزی (TBI) نیز از دیگر آسیب های بالقوه ورزشی ست.

کشیدگی عضله:

کشیدگی عضله مشکل رایج دیگری ست که زمانی اتفاق می افتد که عضله بیش از حد کشیده و یا پاره شود. از جمله علائم عضله کشیده شده درد، تورم، ضعف، و یا عدم توانایی استفاده از عضله است. عضلات کشاله ران،ساق پا، پشت،گردن و شانه، رایجترین مکان برای این نوع آسیب هستند. مشکلات عضلانی جزئی با استراحت،کمپرس یخ، تمرین های بهبود عضلات  و در بعضی موارد داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی قابل حل میباشد. اما کشیدگی های جدی عضلانی نیاز به ارزیابی و درمان توسط پزشک دارند.


پارگی رباط سلیبی

رباط سلیبی جلویی (ACL) کمک مي کند که مفصل زانو متصل مانده و ثبات داشته باشه. ACL پاره شده از آسیب های ورزشی است که ممکن است هنگام دویدن، تغییر مسیر، توقف سریع یا ضربه مستقیم به زانو رخ دهد. افراد مبتلا به ACL پاره شده ممکن است یک صدا کوتاه شنیده و بعد احساس کنند که زانوی دیگر کار نمی کند. درد، تورم و از دست دادن دامنه حركت علائم پارگی ACL هستند. ممکن است راه رفتن سخت باشد. ACL پاره شده معمولا با استفاده از پیوند از یک رباط دیگر در بدن خود بیمار جراحی و بازسازی میشود. البته توانبخشی برای بازگرداندن قدرت و عملکرد مفصل زانو پس از جراحی نیز ضروری است. بسته به سن، وضعیت سلامتی و سطح فعالیت مطلوب بیمار، برخی ممکن است تصمیم به انجام عمل جراحی نداشته باشند. در این حالت، فیزیوتراپی این وضعیت را درمان نمی کند، اما میتواند تا حدی سبب تسکین درد شود.

 

Shin Splints درد جلوی ساق پا

درد جلوی ساق پا یک آسیب تکراری است که ممکن است در دونده یا کسانی که شروع به ورزش می کنند رخ دهد. درد زمانی رخ می دهد که ماهیچه ها و تاندون ها در اطراف ساق ملتهب می شوند. کشش، استراحت، و استفاده از یخ می تواند به کاهش درد کمک کند. داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی (NSAIDs) می توانند درد و تورم را کاهش دهند. پانسمان کردن این ناحیه ممکن است به جلوگیری از تورم کمک کند. ارتوپدی و کفش ورزشی مناسب میتواند درد ناشی از این مشکل را کاهش دهد.


استرس فراکچر یا شکستگی حاصل از ضعف

آسیب دیدگی استخوان در اثر ضعف ماهیچه زمانی رخ می دهد که ماهیچه ها قادر به جذب تاثیر فعالیت بدنی نیستند و استخوان فشار را جذب کرده و ترک میخورند. این مشکل اغلب در اثر افزایش فعالیت، به ویژه در سرعت های بالا رخ دهد. اکثر این شکستگی ها در پاها رخ میدهند. زنان بیشتر نسبت به مردان مبتلا به استرس فراکچر میشوند. استراحت به فرد اجازه می دهد که این نوع شکستگی ها را درمان کنید. گاهی اوقات یک کفش خاص طبی از فشار روی استخوان کاسته وسبب بهبودی می شود.


فستیو پاستور

فستیو پاستور یک دسته ضخیم از بافت همبند است که از پاشنه عبور کرده و به پایه پا متصل می شود و از قوس پا پشتیبانی می کند. فسفیت پایدار التهاب این لگن است. این باعث درد پاشنه اغلب بعد از خروج از رختخواب یا بعد از فعالیت بدنی خواهد بود. استرس و فشار بر روی پاها خطر ابتلا به فستیو پاستور را افزایش می دهد. این مشکل با استراحت، یخ، داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی (NSAIDs) و تمرینات کششی مخصوص تحت درمان قرار می گیرد. استفاده از اسپلینت در شب ممکن است به کاهش درد کمک کند. موارد شدیدتر فاسیایت پاستار ممکن است با تزریق کورتیزون، فیزیوتراپی و جراحی درمان شوند.

 

پیچ خوردگی مچ پا

پیچ خوردگی مچ پا زمانی اتفاق می افتد که لیگامنت هایی که از مفصل حمایت می کنند، بیش از حد کشیده شوند. در هنگام ورزش کردن و یا انجام فعالیت های روزمره، ممکن است در اثر انقباض مچ پا اتفاق بیفتد. گام برداشتن در یک سطح ناهموار یا گام برداشتن به طریقی که پیچش یا رول پاها ممکن است منجر به کشش مچ پا شود. کشش و درد ناشی از آن ممکن است از خفیف تا شدید باشد. استراحت و کمپرس یخ، - برای درمان اسپری های مچ پا استفاده می شود. داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی (NSAIDs) می تواند درد و تورم را کاهش دهد. بهبود پیچ خوردگی های شدید ممکن است برای چندین هفته طول بکشد.

 

Tennis Elbow ، تنیس البو

تنیس البو یک آسیب جدی ست که معمولا از ورزش های راکتی بوجود می آید. لوله کشها، نقاشان و کسانی که در حرفه های مشابه فعالیت دارند نیز در معرض خطر هستند. حرکات تکراری و اعمال فشار به بافت‌های دست میتواند منجر به پارگی خفیف تاندون‌هایی شود که عضلات ساعد را به استخوان بیرون آرنج وصل می‌کنند. استراحت و داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی می تواند به کاهش علائم تنس البو کمک کند. درمان فیزیکی با استفاده از بریس، اسپلینت و یا باندکشی در اطراف ساعد مفید است. تزریق استروئید نیز می تواند التهاب را کاهش دهد.  زمانیکه که درمان های دیگر شکست خوردند.جراحی گزینه آخر است.

 

درد کمر

درد کمر ممکن است به دلیل استفاده بیش از حد از کمر، مانند ورزش زیاد و یا بلند کردن وزنه سنگین باشد. این نوع فشارها معمولا بدون درمان به صورت خود حل می شود. داروهای استراحت و ضد التهاب نیز کمک کننده هستند. داشتن پوزیشن درست هنگام ورزش و افزایش تدریجی طول مدت تمرین از ایجاد درد پشت جلوگیری میکند. در بعضی موارد ضروری ست که روش ورزش تغییر داده شود یا فعالیت های روزانه به طریقی متفاوت انجام شود. در برخی موارد جدی مداخلات پزشکی یا جراحی نیاز است.

 

رانرز نی یا سندروم درد پاتلوفمورال

رانرز نی - که همچنین به عنوان سندرم درد پاتلوفمورال شناخته می شود - یک بیماری دردناک است که زمانی رخ می دهد که تاندون ها، مفصل (سینوویا) و یا سایر بافت های نرم زانو تحریک شوند. استفاده بیش از حد از زانو می تواند باعث این مشکل شود. در این مواقع تغییر فعالیت، استراحت،کمپرس یخ، و تمرینات حرکتی بهبود عملکرد توصیه میشوند. داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی (NSAIDs)، فیزیوتراپی و ارتوپدی نیز کمک کننده هستند. به ندرت و در مواردی که درمان های دیگر پاسخگو نیست، جراحی نیز مد نظر قرار میگیرد.

 

کانکاشن مغزی

کانکاشن مغزی TBI یک آسیب جدی ست که سبب حرکت سریع مغز داخل جمجمه میشود. کانکاشن  میتواند سبب تغییر عملکرد مغز شود البته این تغییرات معمولا موقتی است که با سردرد، از دست دادن هوشیاری، از دست دادن حافظه، خواب آلودگی، تهوع، استفراغ و غیره همراه است. یک آزمایش کامل عصبی پس از ضربه مغزی برای تعیین میزان آسیب لازم است. فرد پس از کانکاشن مغزی نیاز به استراحت فیزیکی و ذهنی دارد.

 

التهاب تاندون آشیل

التهاب تاندون آشیل سبب ایجاد درد در قسمت پشتی پا و بالای پاشنه می شود. این ناحیه ممکن است دردناک، متورم و سفت باشد. درد پس از فعالیت بدنی بدتر می شود. تاندون ممکن است ضخیم شود و در برخی موارد ممکن است اسپورهای استخوانی در این منطقه ایجاد شود. اتهاب تاندونهای آشیل میتواند با با استراحت، یخ، کشش، و داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی درمان شوند. کفش های ویژه و ارتوپاتیک می تواند یادی دهنده باشد.

منبع: www.medicinenet.com

 

با آرزوی سلامتی روز افزون; تیم مشاوره پزشکی ایزی دارو

 

ارسال نظر