آیا روش نورآبی می تواند فشار خون را کاهش دهد؟
24 تیر

آیا روش نورآبی می تواند فشار خون را کاهش دهد؟

  • نویسنده: admin
  • بازدید: 712
بر اساس تحقیقات اخیر، قرار گرفتن در معرض Blue light ممکن است به کاهش فشار خون کمک کند. اگر یافته ها در یک نمونه با مقیاس بزرگتر نیز ثابت شود،روش نور آبی می تواند روش درمانی ارزان و بدون اثرات جانبی باشد.
فشارخون و روش BLUE LIGHT نتایج تحقیقات در مورد تاثیر روش نورآبی بر فشار خون بالا اخیرا در مجله اروپایی قلب و عروق (Preventative Cardiology) منتشر شده است. فشار خون بالا در ایالات متحده و بسیاری از کشورهای غربی گسترده است. 
بر اساس تحقیقات مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری (CDC)، فشار خون بالا عامل اصلی یا جانبی در مرگ و میر روزانه حدود 1000 نفر در ایالات متحده است. فشار خون بالا همچنین یک عامل خطرناک در بیماری های جدی تر مانند حمله قلبی، سکته مغزی، و بیماری کلیه است. در حال حاضر پزشکان داروهایی مانند مهارکننده های آنزیم تبدیل آنژیوتانسین و مسدود کننده های کانال کلسیم را برای کمک به مدیریت فشار خون بالا تجویز می کنند. اگر چه این می تواند موثر باشد، عوارض جانبی مانند سرفه خشک و سرگیجه مداوم بسیار شایع است. 

از آنجایی که فشار خون بالا مشکل بسیار شایعی است، تحقیقات زیادی به بررسی علل آن پرداخته است. اهمیت سبک زندگی، از جمله رژیم غذایی و ورزش، نقش مهمی را بررسی علل این مشکل ایفا میکنند. به عنوان مثال، بر اساس مطالعات نور خورشید بر فشار خون بالا تاثیر گذار است. به صورتیکه به طور میانگین مشکل فشار خون در ماه های تابستان به دلیل در معرض قرار گرفتن در برابر نور خورشید، کمتر است و درصد بیماری های قلبی و عروقی در این فصل کاهش پیدا میکند. دوروی سکه درباره نور خورشید قرار گرفتن در معرض سطوح بالای نور خورشید سبب پیری زودرس پوست شده و آسیب زننده است. 

تحقیقات همچنین نشان داده است که نور ماوراء بنفش سرطان زا است.از سوی دیگر، ورود نور خورشید به پوست واکنش شیمیایی ایجاد کرده که سبب تولید ویتامین D میشود. نور UV نیز بر سطوح اکسید نیتریک (NO) که برای حیات انسان و تقریبا تمام موجودات ضروری ست، تاثیر گذار است. پوشش داخلی رگ های خونی - به نام اندوتلیوم - NO را آزاد می کند که سبب میشود عضلات نرم در اطراف عروق خونی آرامش یافته و به این ترتیب فشار خون پایین بیاید. هنگامی که نور خورشید به پوست برسد، ترکیبات مانند نیتریت ها به تولید NO پرداخته و سپس به بافت های عمیق فرو می روند و در نهایت وارد رگ های خونی می شوند. تعامل بین نور خورشید، NO و عضلات نرم عروق خونی به خوبی تاثی مثبت نور خورشدی بر کاهش فشار خون را آشکار میکند. اخیرا محققان دانشگاه Surrey در انگلستان و دانشگاه Heinrich Heine در شهر دوسلدورف آلمان تحقیقات گستره ای را انجام دادند؛ برای بررسی اینکه آیا نور آبی
بدون طول موج های UV میتواند فشار خون بالا را درمان کند:

برخی مطالعات اولیه نشان داد که نور آبی قابل مشاهده در محدوده 420 تا 453 نانومتر می تواند بدون آسیب به DNA به تولید NO کمک کند. مزایای روش نور آبی BLUE LIGHT هر شرکت کننده دو جلسه - و یک هفته استراحت بین آنها- تحت آزمایش قرار گرفت. در طی یک جلسه، آنها در معرض 30 دقیقه نور آبی برای کل بدن بودند. از طرف دیگر در جلسه بعد، به مدت 30 دقیقه "نور کنترل" دریافت کردند. با بررسی آزمایشات قبل، بین و بعد از دریافت نورآبی، مهمتر از همه، دانشمندان به دنبال تغییرات در فشار خون بودند. آنها همچنین پارامترهای دیگر، از جمله ضربان قلب، جریان خون در ساعد، میزان گردش خون NO و سرعت موج پالس را ارزیابی کردند. آنها دریافتند که 30 دقیقه از نور آبی تمام بدن به طور قابل توجهی فشار خون سیستولیک را کاهش می دهد. گرچه رژیم غذایی و شیوه زندگی فرد در کنترل فشار خون نقش مهمی ایفا میکند، روش درمان نور آبی ممکن است برای بعضی از افراد با شرایط خاص مفید واقع شود. به عنوان مثال، بنا به نظر دکتر هاس "این روش-نور آبی- خصوصا برای افراد مسن که داروهای فشار خون بر آنها اثری ندارد بسیار مفید خواهد بود.


با آرزوی سلامتی روز افزون; تیم مشاوره پزشکی ایزی دارو

ارسال نظر