چرا همیشه احساس خستگی می کنید؟
25 آبان

چرا همیشه احساس خستگی می کنید؟

  • نویسنده: admin
  • بازدید: 74

احساس خستگی مداوم میتواند به دلایلی چون کمبود خواب، استرس بیش از اندازه، رژیم غذایی نامناسب، شیوه زندگی نامناسب و برخی از بیماری ها باشد. 


چرا همیشه احساس خستگی می کنید؟

آیا از خودتان میرسید، "چرا تمام وقت احساس خستگی میکنم؟" اگر این احساس را دارید، این مقاله میتواند برای شما مفید باشد.در اینجا لیستی از دلایل رایج ایجادخستگی و آنچه شما می توانید برای رفع خستگی و بازگشت به فعالیت داشته باشید را برای شما گردآوری کرده ایم:

بر اساس گزارشات مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری (CDC)، حدود 15.3 درصد از زنان و 10.1 درصد مردان در ایالات متحده آمریکا به طور مداوم احساس خستگی می کنند.

خستگی می تواند باعث بروز مشکلات زیادی شود. به عنوان مثال، از هر 25 راننده یک نفر در هنگام رانندگی دچار خواب آلودگی شدید میشود. همچنین سالانه حدود 72000 تصادف و 44000 مصدوم به علت خواب آلودگی رانندگان رخ میدهد.

هر انسانی ممکن است در طول زندگی خود احساس خستگی کند که میتواند به دلیل خواب دیروقت شبانه و یا اضافه کاری در محل کار یا عواملی از این قبیل باشد. اما مشکل اصلی زمانیست که شما علت خستگی خود را نمیدانید. امروزه علم پزشکی به بررسی علل احنمالی احساس خستگی مداوم جهت ارائه راه حل هایی جهت بازدریافت انرژی میپردازد.

1. کمبود خواب

کمبود خواب یکی از دلیل اصلی برای احساس خستگی ست، با این حال از هر 3 فرد بالغ در ایالات متحده 1 نفر از کمبود خواب رنج میبرد. طبق آکادمی پزشکی خواب آمریکا و جامعه تحقیقات خواب، افرادی که بین 18 تا 60 سال سن دارند به حداقل 7 ساعت خواب نیاز دارند.

این مقدار خواب تنها برای مبارزه با احساس خستگی یا پیشگیری از تصادف رانندگی توصیه نمیشود، بلکه این مقدار خواب برای بهبود سلامت عمومی فرد و کاهش ریسک ابتلا به چاقی، فشار خون بالا، افسردگی، بیماری قلبی، سکته مغزی و افزایش خطر مرگ است.

2. رژیم غذایی ضعیف

ساده ترین راه برای از بین بردن خستگی تنظیم رژیم غذایی ست. یک رژیم سالم و متعادل غذایی نقش مهمی در رفع احساس خستگی و بازدریافت انرژی ایفا میکند. در این رابطه پیروی از رژیم غذایی شامل پنج گروه مواد مغذی که شامل: میوه ها، سبزیجات، غلات، پروتئین و لبنیات است، حیاتی به نظر میرسد.

3. شیوه زندگی غیر فعال

ممکن است در هنگامی خستگی نشستن روی مبل و استراحت تنها راه حل ممکن به نظر برسد درحالیکه تحرک و فعالیت در این مواقع بهترین کاریست که فرد میتواندجهت دریافت دوباره انرژی انجام دهد. بر اساس تحقیقات دانشگاه گرجستان (UGA) در آتن یک تمرین بدنی با شدت متوسط به مدت ​​حداقل 20 دقیقه در افزایش انرژی فرد نقش چشمگیری ایفا میکند.

طبق دستورالعمل های بهداشت و خدمات عمومی ایالات متحده ، تمام بزرگسالان نیاز به 2 ساعت و 30 دقیقه تمرین شدید در هفته و فعالیت های تقویت عضلانی دارند که تمام عضلات اصلی بدن را در دو یا سه روز در هفته به کار می اندازد.

4. استرس بیش از اندازه

بسیاری از شرایط می تواند باعث ایجاد استرس شود. کار، مشکلات مالی، مسائل خانوادگی، و بسیاری عوامل دیگر. استرس به اندازه کم و در کوتاه مدت می تواند مفید واقع شود به اینصورت که فرد را به حرکت و فعالی بیشتر در مسیر کارو زندگی وادارد. اما استرس زیاد و طولانی مدت می تواند سبب خستگی فیزیکی و عاطفی و در نهایت منجر به بیماری شود. استرس سبب آزادسازی بیشتر مواد شیمیایی در بدن فرد میشود، موادی که در واقع بدن برای مبارزه در حالات اضطراری در خود ذخیره کرده است. فعالیت فیزیکی، ورزش، پیاده روی سبب آزاد سازی آندورفین و بهترین راه جهت مقابله با استرس است.

  5. شرایط پزشکی

اگر فرد با وجود داشتن شیوه زندگی درست، فعالیت بدنی، رژیم غذایی سالم و کنترل سطح استرس و خواب، همچنان احساس خستگی مداوم دارد، میتوان دلایل پزشکی مربوطه را بررسی کرد. برخی از شایع ترین مشکلات پزشکی که خستگی را به عنوان یک علامت کلیدی گزارش می دهند عبارتند از:

-         کم خونی

-         کم کاری تیروئید

-         دیابت

-         اضطراب

-         افسردگی

-         سندرم خستگی مزمن

-         عفونت مجاری ادراری

-         بیماری قلبی

-         تب گلودرد

-         بارداری

-         کمبود ویتامین و مواد معدنی

منبع: www.medicalnewstoday.com

با آرزوی سلامتی روز افزون; تیم مشاوره پزشکی ایزی دارو


تگ ها :

ارسال نظر