توده عضلانی و توده چربی
23 تیر

توده عضلانی و توده چربی

  • نویسنده: admin
  • بازدید: 655

توده عضلانی علاوه بر بافت ماهیچه ای شامل آب گیر افتاده بین ماهیچه ها نیز میباشد. اطراف عضلات بافت چربی قرار دارد. عضله با فعالیت نیاز به مصرف انرژی دارد و آن را از چربی اطرافش تهیه میکند. با انجام برنامه صحیح بدن سازی و تغذیه مناسب میتوان به افزایش حجم عضله کمک کرد. استفاده از مکمل ها از جمله کراتین، آمینواسیدهای چند زنجیره ای، مکمل های پروتئینی، مکمل های افزاینده وزن، بتا آلانین و مولکول HBM نیز میتوانند به افازایش حجم عضلات کمک کنند.

مردم اغلب پرورش توده عضلانی و سوزاندن چربی بدن را یکسان میپندارند. اگرچه میتوانند خیلی به هم نزدیک باشند ولی با هم تفاوت هایی دارند. توده عضلانی شامل وزن ماهیچه های بدنتان برحسب کیلوگرم یا پوند است. درحالیکه سوزاندن چربی میتواند نتیجه فعالیت ماهیچه ها باشد. عضلات زمانیکه انرژی مصرف میکنند میتوانند شبیه یک موتور باشند و هنگام فعالیت از چربی به عنوان سوخت استفاده میکنند. بنابراین در پرورش اندام مهم ترین نقش برای ماهیچه هاست.


توده عضلانی شامل چه اجزایی است

توده عضلانی شامل ماهیچه های صاف، ماهیچه های مخطط و آبی است که در بافت ماهیچه ها وجود دارد. بافت عضلانی شامل پروتئین و آب است. به همین دلیل مصرف پروتئین در رژیم غذایی بدن سازی بسیار پر اهمیت است. توده چربی اطراف بافت های ماهیچه ای قرار گرفته است و با سوزاندن آن شکل عضله دیده میشود.


تفاوت پرورش عضلات در مردان و زنان

مردان عضله سازی سریع تری دارند، بنابراین توده عضلانی در مردان بیشتر از زنان است. البته به این معنا نیست که زنان نمیتوانند عضله سازی کنند. در واقع زنان هم مانند مردان با برنامه غذایی و ورزشی صحیح میتوانند عضلاتی قدرتمند و بزرگ بسازند.


اثر تغذیه بر پرورش اندام

برنامه غذایی در طول ورزش فاکتور بسیار موثر بر رشد عضلات است و نباید فقط به تمرین های بدنسازی تکیه کرد. برای اطمینان از اینکه آیا میزان غذای دریافتی با میزان تمرینات بدنی تان متناسب است ابتدا انرژی پایه مورد نیاز روزانه تان را محاسبه کنید. سپس با محاسبه کالری دریافتی روزانه و مقایسه با مقدار پایه مورد نیاز مطمئن شوید انرژی دریافتی شما بیشتر از انرژی مورد نیازتان هست یا نه. برای انجام این محاسبات میتوانید از نرم افزارهای مرتبط استفاده کنید یا به متخصص تغذیه مراجعه کنید.

علاوه بر کالری دریافتی، نوع تغذیه نیز بر پرورش عضلات تاثیرگذار است. برنامه غذایی باید طوری تنظیم شود که مواد معدنی و ویتامین های لازم بدن به مقدار کافی باشند. در طول برنامه بهتر است از غذایهای پروتئین دار مانند مرغ، ماهی، ماست، حبوبات و دانه ها بیشتر مصرف کنید تا غذاهای پرچرب. البته نباید چربی سالم و کربوهیدرات ها راحذف کرد. توجه کنید از میوه ها و سبزیجات نیز باید در رژیم غذایی به میزان کافی بهره ببرید.


عوامل موثر دیگر بر پرورش عضلات

نوشیدن مقدار کافی آب، پرهیز از نوشیدن الکل، پرهیز از استرس، خوابیدن به میزان کافی از عوامل مهمی هستند که در طول دوره بدنسازی باید به آن ها توجه کنید. همچنین مراقب باشید فقط از زمان های استراحت بین تمرین ها غافل نشوید.

 

مکمل های موثر بر توده عضلانی

کراتین: یکی از بهترین مکمل های موثر بر بزرگ کردن توده عضلات کراتین است. کراتین به طور طبیعی نیز در بدن ساخته میشود و انرژی عضلات و دیگر بافت ها را فراهم میکند

 مکمل های پروتئینی: مصرف پروتئین اضافی همراه با تمرینات، قدری بیشتر حجم عضلات را افزایش میدهد. البته اگر از میزان کافی پروتئین به صورت روزانه مصرف میکنید نیازی به استفاده پروتئنی اضافی نیست. مکمل های تغذیه ای      حاوی پروتئین متفاوتی موجود است. از جمله پروتئین سویا، شیر، کشک، پروتئین استخراج شده از مرغ، گوساله و تخم مرغ.  

افزایش دهنده های وزن: در صورتی که کالری کافی از غذا دریافت نمیکنید این نوع مکمل ها کمک میکنند کالری و پروتئین یشتری دریافت کنید.

 بتا آلانین: یک نوع آمینواسید است و در صورتیکه برنامه ورزشی داشته باشید باعث رشد عضلات میشود.

   آمینواسیدهای چند زنجیره: شامل لوسین، ایزولوسین و والین در گوشت، ماهی، تخم مرغ، لبنیات و مرغ یافت میشوند.  

 بتا هیدروکسی بتا متیل بورات (HMB): این مولکول زمانیکه آمینواسید لوسین ساخته میشود تولید میشود.

 

با آرزوی سلامتی روز افزون; تیم مشاوره پزشکی ایزی دارو

 

ارسال نظر