اهمیت ورزش
24 تیر

اهمیت ورزش

  • نویسنده: admin
  • بازدید: 669

از فوائد ورزش منظم میتوان به تناسب اندام، کاهش احتمال ابتلا بهبیماری های قلبی، کاهش احتمال ابتلا به پوکی استخوان و کاهش اظطراب و افسردگی اشاره کرد. پزشکان و متخصصان امر ورزش انجام فعالیت های منظم ورزشی به صورت منظم را در طول روز یا در طی هفته را اکیدا توصیه میکنند. 


نه تنها ویژگی های علمی ورزش در ابعاد مختلف جامعه، به ویژه بعد فرهنگی و اجتماعی آشکار است بلکه ورزش در ایجاد نشاط، سلامت جسم و روان، افزایش کارایی ماهیچه ها و عضلات نقش مهمی ایفا میکند.


به همین جهت پزشکان و متخصصان امر ورزش ورزش منظم در طول روز یا در طی هفته را اکیدا توصیه میکنند. اما بسیاری از فواید ورزش و آثا آن در زندگی روزمره بی اطلاع هستند.

در اینجا به توضیح فوائد اصلی ورزش میپردازیم:


تناسب اندام و اعتماد به نفس : ورزش با قوی تر کردن عضلات و کاهش چربی اضافی بدن در جهت تناسب اندام فرد و ایجاد آرامش روانی کمک میکند. تمرینات ورزشی سبب بهبود استقامت بدن شده و روند پیری را به تاخیر می اندازد. همچنین رسیدن به اهداف ورزشی در فرد اعتماد به نفس، هوشیاری و عزت نفس ایجاد می کند.کاهش ضربان قلب :  قلب که یک بافت ماهیچه ای است با تمرینات ورزشی قویتر میشود. ورزش های هوازی به ویژه سبب قوی تر شدن ماهیچه قلب شده و سبب میشوند قلب با هز ضربه خون بیشتری را به گردش در آورده و در نتیجه تعداد ضربان آن کاهش پیدا کند. در اینصورت فرد طول عمری بیشتری خواهد داشت.


کاهش بیماری های قلبی : یکی از بیمای های شایع قلبی لخته شدن خون درون رگ ها ست. ورزش منظم احتمال انعقاد خون در عروق بدن را کاهش میدهد


کاهش ابتلا به پوکی استخوان:  ورزش با افزایش جریان خون در بدن املاح و مواد مغذی را به سمت استخوان ها هدایت کرده وآنها را از خطر شکستگی و پوکی استخوان در امان میدارد.


کاهش اضطراب و افسردگی : بر اساس نر دکتر دنیل لندرز از دانشگاه ایالت آریزونا، ورزش منظم اضطراب و افسردگی را کاهش می‌دهد. این دو مشکل پس از ۹ تا ۱۰ هفته فعالیت هوازی منظم بهبود می‌یابند. بر اساس نظریه ایشان، تاثیر ورزش منظم و مداوم بر افراد بسیار مظطرب و افسرده بسیار بیشتر از افرادی ست که افسردگی یا اظطراب خفیف دارند.


خواب بهتر و راحت تر: بر اساس تحقیقات 20 الی 30 دقیقه ورزش برای سه تا چهار روز در هفته سبب خواب راحت تر میشود . هر چند، ورزش در طول روزبه مراتب بهتر و تاثیر گذارتر از ورزش شبانه است زیرا ورزش شبانه میتواند سبب تولید انرژی زیاد و مخل خواب راحت شبانه شود. ورزش کردن کمک می کند راحت تر خوابتان ببرد و بهتر بخوابید و ساعت خوابتان را هم بیشتر خواهد کرد. همچنین کیفیت خواب شما را هم بالاتر خواهد برد و سبب می شود که خواب عمیق تری داشته باشید.


 اگرچه همواره تمرینات بدنی منظم توصیه میشوند، بایدها و نبایدهایی جهت بالا بردن بازدهی و کاهش احتمال آسیب وجود دارد، مهمترین این باید ها و نبایدها عبارتند از:


دقت در شروع دوباره ورزش بعد از مدتی دوری:  اگر بعد از یک مدت طولانی ورزش نکردن، شروع به ورزش با حجم بالا بکنید، مطمئناً دچار مصدومیت یا ناامیدی خواهید شد.

توجه به مصدومیت ها و آسیب های ورزشی : دردهای عضلانی و مفصلی حین یا بعد از ورزش ممکن است علل مختلفی داشته باشند اما ادامه ی ورزش هنگام احساس درد عضلانی یا مفصلی اشتباه بزرگی ست. درصورتیکه درد برای چند روز ادامه داشت، مراجعه به پزشک الزامی ست.

از ورزش بیش از اندازه خودداری کنید:  پس از یک تمرین ورزشی سنگین حداقل 24 ساعت استراحت لازم است. بهتر است تمرینات سبک و سنگین را یکی در میان انجام دهید، به عنوان مثال یک روز حرکات سنگین وزنه را انجام دهید و روز بعد هوازی کار کنید.

گرم کردن سرد کردن و حرکات کششی: گرم کردن عضلات قبل از ورزش، کشیدگی و انعطاف آنها را تقویت میکند و از بروز مصدومیت جلوگیری می کند. سرد کردن بعد از تمرین نیز باعث شل شدن عضلات و پایین آمدن ضربان قلب میشود. انجام حرکات کششی قبل، حین و بعد از انجام تمرینات سبب بهبود عملکرد تمرینات میشود.

مشاوره با مربی های بدنسازی: مربی های بدنسازی با توجه به تخصص و تجربه ای که در این امر دارند بهترین مشاور برای انجام فعالیت های مختلف ورزشی هستند. حتی اگر فرد به صورت حرفه ای ورزش کند مربی میتواند تاثیر بسیار شگرفی در عملکرد ورزشی او داشته باشد زیرا عادت های بد هنگام ورزش و نهادینه شدن این عادت ها احتمال آسیب را بالا میبرد.

 

با آرزوی سلامتی روز افزون; تیم مشاوره پزشکی ایزی دارو


ارسال نظر