علل زردی در نوزادان و درمان آن
7 آبان

علل زردی در نوزادان و درمان آن

  • نویسنده: admin
  • بازدید: 77

یرقان وضیعتی است که با تخریب گلبول های قرمز و رها شدن بیلی روبین در خون نوزاد نارس و یا نوزادی که بیماری زمینه ای دارد اتفاق میافتد. این وضعیت باعث زرد شدن پوست و سفیدی چشم میشود، زیرا در این نوزادان کبد قادر نیست بیلی روبین اضافی را تجزیه و دفع کند. معمولا با افزایش شیردهی نوزاد پس از دو تا سه هفته بهبودی رخ میدهد. اگر این رنگدانه ها وارد مغز شوند، اثرات زیانبار و جبران ناپذیری ایجاد کنند. در اینصورت از اقدامات درمانی شامل نور درمانی، تزریق ایمونوگلوبولین و انتقال خون کمک میگیریم.

یرقان نوزادان به زرد شدن دست ها و چشم های نوزاد تازه به دنیا رسیده اتلاق میشود. زردی وضعیتی است که به علت عدم تکامل کبد در نوزادان نارس یا تازه به دنیا رسیده با افزایش بیلی روبین (رنگدانه ای زرد در گلبول های قرمز) خون ایجاد میشود. این وضعیت اغلب در نوزادانی که قبل از 38 هفتگی به دنیا می آیند اتفاق میافتد. با این حال در نوزادان نارس قبل از 35 هفته هم خطرناک نیست و بدون نیاز به درمان رفع میشود و فقط در موارد نادری ممکن است باعث آسیب مغزی در نوزاد تازه متولد شود به ویژه زمانیکه ریسک فاکتورهای بروز یرقان شدید وجود داشته باشد.

علل و ریسک فاکتورها:

نوزادان در روزهای اول بعد از تولدشان به علت تولید و تجزیه سریعتر گلبول های قرمز، نسبت به بالغین بیلی روبین بیشتری دارند. بیلی روبین اضافی بدن توسط کبد تجزیه شده و از روده خارج میشود. از آنجاییکه بلوغ کبد از دیگر عضوهای بدن دیرتر کامل میشود، در نوزادان با کبد تکامل نیافته بیلی روبین بیشتری در خون تجمع میابد. بیلی روبین که رنگدانه ای زرد میباشد باعث زرد شدن پوست و سفیدی چشم خواهد شد.

گاهی به علت یک بیماری زمینه ای نیز ممکن است نوزاد به زردی دچار شود. خونریزی داخلی، ابتلا به عفونت و یا پخش شدن آن در خون، کبد نابالغ، ناسازگاری خون مادر و جنین، نقص آنزیمی و اختلالی که منجر به شکسته شدن بی دلیل گلبول های قرمز شود، میتوانند باعث بروز یرقان شوند.

مواقعی که زردی شدید شود میتواند عوارض جانبی خطرناکی داشته باشد:

-        انسفالوپاتی حاد ناشی از بیلی روبین: بیلی روبین برای مغز سمی است و اگر کودکی به زردی شدید مبتلا شود احتمال دارد بیلی روبین اضافی وارد مغز شود. این نوزادان ممکن است سخت از خواب بیدار شوند، تغذیه بدی پیدا کنند، تب و گریه زیادی داشته باشند.

-        کرن ایکتروس (Kernicterus): اگر انسفالوپاتی حاد باعث آسیب مغزی شود به این نام شناخته میشود. در این سندرم نوزاد دچار از دست دادن شنوایی، نگاه دائمی به بالا، فلج مغزی و توسعه نامناسب مینای دندان میشود.

درمان زردی کودکان:

زردی ملایم نوزادان معمولا به مدت دو تا سه هفته رفع میشود. در این موارد میتوانید به نکات زیر توجه فرمایید:

-        تعداد وعده های شیردهی را افزایش دهید: در روزهای ابتدایی تولد، نوزاد 10-12 وعده نیاز به شیردهی دارد. اگر تعداد و میزان شیردهی کافی باشد میتواند به دفع سریعتر بیلی روبین از ادرار به واسطه فعالیت بیشتر دستگاه گوارش کمک کند. این روش بهترین رویکرد برای پیشگیری یرقان نیز میباشد.

-        تغذیه مکمل: اگر نوزاد بد غذا باشد و خوب شیر نخورد، ممکن است پزشک توصیه کند علاوه بر شیردهی از مکمل های تغذیه نوزاد برای چند بار در هفته استفاده شود.

برای زردی های شدیدتر نیاز به اقدامات درمانی است:

-        نور درمانی: برای تغییر ساختار بیلی روبین به ساختاری که در ادرار قابل دفع باشد از نور سبز_آبی استفاده میشود. به این منظور نوزاد را برای مدتی در بیمارستان زیر نور لامپ نگهداری میکنند تا بهبود یابد.

-        تزریق وریدی ایمونوگلوبولین: گاهی زردی به دلیل ناسازگاری خون جنین و مادر اتفاق میافتد. در این صورت آنتی بادی های مادر وارد خون جنین میشوند و باعث تخریب سریعتر گلبول های قرمز او میشوند. با استفاده از ایمونوگلوبولین تزریقی میتوان این آنتی بادی ها را خنثی کرد.

-        انتقال خون: در موارد نادری که زردی بسیار شدید است و درمان های فوق جوابگو نیست، از انتقال خون به نوزاد کمک میگیریم تا بیلی روبین خون رقیق شود.

-        گیاهان دارویی: گیاه خار مریم، شاه پسند و برگ های توت فرنگی میتواند در درمان یرقان موثر باشند.


منابع: www.mayoclinic.org

http://cms.herbalgram.org

با آرزوی سلامتی روز افزون; تیم مشاوره پزشکی ایزی دارو


تگ ها :

ارسال نظر