پوکی استخوان و ورزش
20 فروردین

پوکی استخوان و ورزش

  • نویسنده: admin
  • بازدید: 693
پوکی استخوان (استئوپروزیس) اغلب در زنان یائسه آسیایی و افرادی که کم تحرک باشند، به علت کاهش استخوان سازی و افزایش تخریب استخوان اتفاق میافتد. این بیماری با تغییر سطوح کلسیم و هورمون های جنسی نیز اتفاق میافتد. اغلب برای درمان این وضعیت و جلوگیری از شکستگی استخوان از آلندرونیت استفاده میشود. در برخی موارد نیز استروژن درمانی یا استفاده از تری پاراتاید نیز صورت میگیرد. بهترین راه برای جلوگیری از پوکی استخوان یا شکستگی آن تغذیه مناسب حاوی مقادیر کافی کلسیم و پروتئین به همراه ورزش منظم میباشد.

پوکی استخوان (استئوپروزیس)  وضعیتی است که استخوان ها ضعیف و شکننده میشوند، به این معنا که با استرسی خفیف مثل خم شدن یا حتی سرفه کردن میشکنند. این شکستگی ها معمولا در استخوان های خاصره، مچ دست و مهره ها اتفاق میافتد. استخوان ها همواره درحال ساخته شدن و از بین رفتن هستند. هرگاه تخریب استخوان ادامه پیدا کند درحالیکه استخوان جدیدی ساخته نشود استئوپروزیس بروز میکند.در مراحل اولیه استئوپروزیس اغلب هیچ علامتی دیده نمیشود و فرد به علت شکستگی یا تغییر وضعیت ایستایی بدن و کمر درد به بیماری خود پی میبرد.

ریسک فاکتورها:

-          ریسک های غیرقالب تغییر: اغلب زنان سفید پوست یا آسیایی که یائسه شده باشند و نیز افرادی که سابقه خانوادگی دارند و یا افرادی که جثه کوچکی دارند در معرض خطر بیشتری هستند.

-          سطوح هومونی: کاهش هورمون های جنسی و افزایش هورمون تیروئیدی خطر ابتلا را افزایش میدهند.

-          فاکتورهای تغذیه ای: مشکلات تغذیه ای یا جراحی بخشی از دستگاه گوارش که باعث کاهش سطوح کلسیم و دریافت مواد مغذی و کاهش وزن میشوند احتمال پوکی استخوان را افزایش میدهند.

-          کورتیکواستروئیدها (کورتون ها): مصرف طولانی مدت این دارو میتواند تخریب استخوان را افزایش دهد.

-          برخی بیماری ها: مبتلایان به لوپوس، سرطان، آرتریت روماتوئید، بیماری روده بزرگ بیشتر در معرض خطر قرار دارند.

-          شیوه زندگی: ورزش نکردن و کم تحرک بودن دو ریسک فاکتور بسیار مهم ابتلا است. هرگونه ورزش و فعالیت بدنی که منجر به حفظ وضعیت بدن شود برای استخوان ها مفید است به ویژه پیاده روی، دویدن، پریدن، رقصیدن و کاهش وزن.

-          الکل و تنباکو: مصرف الکل و تنباکو نیز منجر به افزایش احتمال ابتلا به استئوپروزیس میشود.

درمان پوکی استخوان:

-          بیس فسفونات ها: بیشترین دارویی که برای زنان و مردان مستعد شکستگی تجویز میشود این داروها هستند مانند آلندرونیت.

-          درمان هورمونی: درمان با استروژن به ویژه بعد از یائسگی به حفظ چگالی استخوان کمک میکند. با این حال استروژن درمانی خطر ابتلا به سرطان های رحم و پستان را افزایش میدهد. بنابراین اینگونه درمان در زنانی که از علائم یائسگی رنج میبرند برای بهبود وضعیت پوکی استخوان استفاده میشود.

-          درمان های دیگر: داروی تری پاراتاید دارویی قوی است که مشابه هورمون پاراتیروئید عمل میکند و باعث تحریک استخوان سازی میشود.

-          روش زندگی: سیگار نکشیدن، پرهیز از نوشیدن الکل و جلوگیری از افتادن  میتوانند خطر پیشرفت استئوپروزیس یا تجربه شکستگی استخوان را کاهش دهند.

-          درمان خانگی: پژوهش ها نشان میدهند خطر شکستگی در زنان یائسه آسیایی که از پروتئین های سویا استفاده میکنند کاهش یافته است. پروتئین های سویا مانند استروژن در استخوان ها عمل میکنند.

پیشگیری:

برای سالم ماندن استخوان هایتان بهتر است تغذیه مناسب و ورزش منظم را در برنامه زندگی خود قرار دهید. پروتئین و کلسیم که ساختار استحکام بخش استخوان هستند باید به میزان کافی به بدن برسند. کمبود ویتامین D نیز میتواند مانع جذب کلسیم کافی شود.

ورزش میتواند استخوان را قوی کند و باعث دیرتر از دست رفتن آن شود. هرگاه ورزش کنید مفید است ولی اگر از دوران جوانی ورزش را شروع کنید و همیشه آن را ادامه دهید بهترین فایده را خواهید برد. ورزش های تقویت کننده عضلات و استخوان بر مهره های بالایی بیشتر اثر دارند. ورزش های تعادلی مانند پیاده روی، اسکیت، اسکی، کوهنوردی و پریدن بر مهره های پایینی ، ساق پا و خاصره اثر دارند. ورزش های تعادلی از جمله Tai chi نیز خطر افتادن با افزایش سن را کاهش میدهند.

منبع: www.mayoclinic.org


با آرزوی سلامتی روز افزون; تیم مشاوره پزشکی ایزی دارو

تگ ها :

ارسال نظر