پیرچشمی و تقویت چشم
1 تیر

پیرچشمی و تقویت چشم

  • نویسنده: admin
  • بازدید: 846

پیرچشمی یکی از بیماری های رایج و اذیت کننده مرتبط با افزایش سن است که فرد به تدریج توانایی تمرکز بر اشیا نزدیک را از دست میدهد. معمولا از سن 40 سالگی شروع میشود و تا سن 65 سالگی بدتر میشود. این بیماری معمولا زمانی علائمش را نشان میدهد که فرد میخواهد کتاب یا روزنامه ای را در فاصله ای به اندازه دستش مطالعه کنید.

مکانیسم و علت بروز پیرچشمی

برای تشکیل تصویر لازم است قرنیه و عدسی، نوری که از اشیا برمیگردد را در شبکیه چشم متمرکز کنند. قرنیه سطح شفاف چشم است که نور از آن عبور میکند وپس از شکست از عدسی میگذرد. عدسی برخلاف قرنیه ساختار قابل انعطافی دارد که با ماهیچه های متصل به آن تغییر شکل میدهد. هرگاه به اشیا دور نگاه میکنید این ماهیچه ها شل میشوند و هرگاه به اشیا نزدیگ مینگرید این عضلات منقبض و کشیده شده تا نور را بهتر متمرکز کنند. در پیرچشمی با افزایش سن به تدریج از انعطاف پذیری عدسی کاسته شده و توانایی فرد برای متمرکز کردن نور کاهش میابد.


ریسک فاکتورها

سن: مهمترین عامل بروز پیرچشمی افزایش سن است که به تدریج باعث سخت شدن عدسی میشود.

داروها: داروهای ضدافسردگی، آنتی¬هیستامین¬ها و دیورتیک¬ها میتوانند باعث بروز زودرس علائم پیرچشمی شوند.

سایر شرایط پزشکی: در افراد مبتلا به دوربینی، دیابت، MS و بیماری های قلبی-عروقی خطر بروز پیرچشمی زودرس در سنین کمتر از 40 سالگی افزایش میابد.


علائم بیماری پیرچشم

پیرچشمی تدریجی اتفاق میافتد و ممکن است بعد از 40 سالگی این نشانه ها بروز پیدا کند:

تمایل به دور نگه داشتن مطالب خواندنی به علت وضوح بیشتر نوشته ها

تاری دید در فاصله استاندارد مطالعه

خستگی چشم یا سردرد هنگام مطالعه یا انجام کار از نزدیک

اگر این نشانه ها را دارید و مانع مطالعه و فعالیت های روزانه تان شده است بهتر است به چشم پزشک مراجعه کنید.


راه های درمان:

عینک: عینک ها راهی ساده و ایمن برای تصحیح مشکلات بینایی است. اگر دید ناصحیح ولی خوبی دارید شما میتوانید از عینک های بدون تجویز پزشک استفاده کنید. قدرت لنز بیشتر این نوع عینک ها 1+ تا 3+ دیوپتر است.

لنزهای تماسی: معمولا افرادی که نمیخواهند از عینک استفاده کنند از این لنزها برای تصحیح بینایی خود کمک میگیرند. اما اگر شرایط چشمی خاصی مانند خشکی چشم داشته باشید نمیتوانید از لنزها استفاده کنید.

جراحی انکساری (عمل لیزیک): در این جراحی شکل قرنیه را تغییر میدهند تا دید فرد تغییر کند. این عمل مثل زمانی است که فرد لنز تک کانونی استفاده میکند.

در مورد عواض جانبی این عمل با پزشک خود مشورت کنید زیرا روند جراحی آن غیرقابل برگشت است. ممکن است چشم پزشک شما بخواهد برای آماده شدن چشم جهت عمل جراحی تا مدتی از لنزهای تماسی تک کانونی استفاده کنید.

لنزهای داخل چشمی: برخی چشم پزشکان عدسی چشم را برمیدارند و عدسی مصنوعی جایگزین آن میکنند که لنز داخل چشمی نامیده میشود. این لنزها انواع مختلفی دارند و میتوانند شرایط مختلف بینایی را فراهم کنند. اما ممکن است فرد دچار تاری دید در نزدیک شود و باز هم به عینک مطالعه نیاز داشته باشد. از طرفی عمل جراحی آن عوارضی از جمله التهاب، عفونت، خونریزی و گلوکوم میتواند درپی داشته باشد.

کاشت قرنیه: در این روش حلقه ای زیست سازگار را در قرنیه چشم قرار میدهند که مانند دوربین عمل کرده و اجازه میدهد نور را متمرکز کند تا فرد اشیا نزدیک را ببیند. مزیت این عمل این است که اگر فرد از این عملکرد این حلقه در قرنیه اش راضی نبود با یک جراحی ساده میتواند آن را از چشم بردارد.


راه های پیشگیری:

شما نمیتوانید مانع بروز پیرچشمی شوید اما با راهکارهای زیر میتوانید از چشم ها و بینایی خود محافظت کنید:

1.به طور مرتب برای چکاپ بینایی تان بروید. 2.بیماریهای مزمن خود را کنترل کنید، زیرا موقعیت هایی مانند ابتلا به پرفشاری خون ودیابت میتوانند به بینایی شم آسیب برسانند. 3.عینک آفتابی بپوشید و از چشم هایتان مقابل اشعه فرابنفش مراقبت کنید. 4.هنگام کار با مواد و وسایل خطرناک با پوشیدن محافظ چشم از آسیب یه چشم هایتان پرهیز کنید. 5.غذاهای سالم بخورید که حاوی آنتی اکسیدان ها ازجمله ویتامین A و بتاکاروتن باشد مانند میوه ها، سبزیجات و صیفی جات. 6.از نور مناسب برای مطالعه و کارهایتان استفاده کنید. 7.از عینک درست برای چشم تان استفاده کنید.


با آرزوی سلامتی روز افزون; تیم مشاوره پزشکی ایزی داروتگ ها : پیرچشمی

ارسال نظر