زیگیل چیست؟
12 خرداد

زیگیل چیست؟

  • نویسنده: admin
  • بازدید: 815

ویروس پاپیلومای انسانی انواع مختلفی دارد که برخی از گونه های آن میتواند باعث ایجاد زگیل بر بدن فرد شود. زگیل های معمولی اغلب در دست و انگشتان فرد ایجاد میشوند که زائده های گوشتی و حساس به لمس هستند. این زگیل ها از طریق تماس پوستی قابل انتقال اند و گاهی تا 6 ماه بعد نیز میتوانند در فرد زگیل ایجاد کنند. زگیل ها به تدریج و خودبه خودی ازبین میروند با این حال اغلب برای فرد آزار دهنده اند زیرا در ظاهر شخص اثردارند. برای درمان آن میتوان از سالیسیلیک اسید، انجماد، لیزر درمانی، ورق نواری نقره و تری کلرواستیک اسید استفاده کرد.

زگیل چیست؟


زگیل های معمولی توده های رشدیافته کوچک و دانه ای پوست است که اغلب در انگشتان و دست ها اتفاق میافتد. اگر زگیل ها را لمس کنید آنها اغلب به صورت الگویی از دانه های سیاه ریز که همان رگ های خونی لخته شده کوچک اند حس میشوند. منشا زگیل ها ویروسی است و با لمس قابل انتقال است. فرد بعد از مواجهه با ویروس میتواند 2 تا 6 ماه ناقل آن باشد و در فرد زگیل ایجاد کند. زگیل ها خود به خود از بین میروند ولی معمولا افراد به علت خجالت ناشی از زگیل خود تمایل دارند آن را درمان کنند.


علائم


 دانه های کوچک و گوشتی

 حساس به لمس

 لخته های خونی کوچک که به صورت دانه هایی ظاهر شده اند

رنگ گوشتی، سفید، صورتی یا قهوره ای مایل به زرد


علل ایجاد زیگیل:


عامل زگیل معمولی ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) است. این ویروس بیش از 150 نوع درد اما فقط تعدادی از آن ها باعث ایجاد این نوع زگیل ها میشوند. برخی از انواع این ویروس ها از طریق تماس جنسی منتقل میشوند که به عنوان زگیل تناسلی شناخته میشوند. زگیل های معمولی در اغلب موارد با تماس های رایجی مانند حمام و دستشویی قابل انتقال اند. این ویروس از طریق شکاف ها ازجمله ریشه ناخن یا خراش در پوست تان منتقل میشود.


در هرحال در افراد مختلف پاسخ سیستم ایمنی درمقابل این ویروس متفاوت است. بنابراین نمیتوان انتظار داشت در همه به یک اندازه بیماری زا باشد. اما عوامل خطری برای آن تعریف شده است:

 کودکان  و بالغین جوان: زیرا ممکن است بدن شان ایمنی کافی برای مقابله با ویروس را نداشته باشد.

 افرادی که ضعف سیستم ایمنی دارند مثل مبتلایان به ایدز یا افرادی که عمل دریافت عضو انجام داده اند.


راه های درمان:


اغلب موارد زگیل ها خود به خود ازبین میروند با این حال خیلی از افراد ترجیح میدهند درمان توسط پزشک را انتخاب کنند تا زگیل ها از نظر ظاهری آزاردهنده و یا منتشر نشوند.

هدف از درمان زگیل ها تحریک سیستم ایمنی برای از بین بردن ویروس، تخریب زگیل و یا هردو میباشد. حتی ممکن است پس از درمان باز هم زگیل بروز کند. به هرحال پرشکان سعی میکنند از روش هایی با کمترین میزان درد برای درمان زگیل استفاده کنند؛ به خصوص برای کودکان. پزشک شما از این روش ها متناسب با شدت و محل زگیل تان اقدام به درمان میکند:


    سالیسیلیک اسید: سالیسیلیک اسید به تدریج لایه های زگیل را ازبین میبرد. مطالعات نشان میدهند استفاده از درمان همزمان با انجماد به روند درمان کمک میکند. قابل ذکر سالیسیلیک اسیدهای بدون نسخه نیز برای زگیل ها در داروخانه یافت میشود. برای درمان خانگی معمولا از محلول های 17% به صورت روزانه استفاده میشود.


   انجماد (کریوتراپی): این روش در مطب پزشک با استفاده از نیتروژن مایع در موضع انجام میشود. این روش معمولا دردناک است و با ترشحاتی در محل انجام میشود. بنابراین معمولا برای کودکان انجام نمیشود. این روش ممکن است نیاز به تکرار درمان داشته باشد. برای درمان خانگی نیتروژن مایع بدون نسخه نیز به صورت اسپری یا محلول قابل دسترسی است.


   اسیدهای دیگر: اگر سالیسیلیک اسید و انجماد جواب ندهد ممکن است پزشک تان از تری کلرواستیک اسید استفاده کند. با این اسید موضع ممکن است بسوزد یا گزش پیدا کند. این روش نیز ممکن است نیاز به تکرار درمان داشته باشد.


  جراحی کوچک: با این روش ممکن است اسکار در محل باقی بماند.


  لیزردرمانی: لیزر میتواند زگیل ها را بسوزاند. این روش کارایی کمی دارد و ممکن است موجب درد و زخم شود.


  ورق نواری: با یک ورق نواری حاوی نقره به مدت 6 روز موضع را ببندید. سپس بافت مرده پس از آب کشیدن، سریع با ناخن صاف کن از بین برده و پس از 12 ساعت روش را دوباره تکرار کنید تا زمانیکه زگیل کاملا ازبین برود.


پیشگیری


1.از تماس و دست زدن به زگیل ها خودداری کنید. 2.زگیل ها را دستکاری نکنید زیرا کندن آن میتواند باعث انتشارشان شود. 3.از ناخن صاف کنی که برای زگیل استفاده میکنید برای ناخن ها و پوست خود استفاده نکنید. از ناخن صاف کن یک بار مصرف استفاده کنید. 3.ناخن هایتان را نخورید. ویروس از طریق پوست خراش داده شده منتقل میشود و چروک پوست در اطراف ناخن راه را برای ویروس باز میکند. 4.مردها مراقب باشید. از مسواک زدن، کوتاه کردن و تراشیدن نواحی آلوده به زگیل پرهیز کنید. اگر ناچارید موی ناحیه دارای زگیل را بتراشید از تیغ های الکتریکی استفاده کنید.


منبع www.mayoclinic.orgبا آرزوی سلامتی روز افزون; تیم مشاوره پزشکی ایزی دارو
ارسال نظر