پره اکلامپسی چیست؟
11 خرداد

پره اکلامپسی چیست؟

  • نویسنده: admin
  • بازدید: 701

 افزایش فشار خون در دوران بارداری یکی از عوامل خطرزا برای مادر و جنین است که میتواند منجر به پره اکلامپسی شود. این وضعیت ها اغلب تا قبل از آسیب به ارگانی خاص قابل تشخیص نیست. اگر سردردهای شدید، تهوع و استفراغ، درد شکمی، تنگی نفس، مشکلات بینایی باعث نگرانی شما شد بهتر است به پزشک مراجعه کنید. موثرترین درمان پره اکلامپسی زایمان است. در مواردی که زایمان برای نوزاد خطرساز باشد، از کنترل دارویی میتوان بهره گرفت. به منظور پیشگیری قبل از بارداری تحت نظر پزشک ریسک فاکتورهای ابتلا را کنترل کنید. 

پره اکلامپسی یکی از بیماری های شایع دوران بارداری است که با افزایش فشار خون در دوران بارداری و آسیب به کبد و کلیه ها ایجاد میشود. این تغییر وضعیت در زنان با فشار خون نرمال معمولا در هفته بیستم بارداری شروع میشود و اگر به حال خود رها شود میتواند برای مادر و جنین خطرناک باشد. بهترین درمان این حالت زایمان است مگر اینکه جنین هنوز به قدر کافی به بلوغ نرسیده باشد.


علائم بیماری


پره اکلامپسی معمولا بدون هیچ علامتی اتفاق می افتد. مهم ترین علامت آن افزایش فشار خون است که در دوبار اندازه گیری (با فاصله حداقل 4 ساعت) از 90/140 نباید بیشتر باشد. اگر به علائم زیر دچار شدید بهتر است به پزشک مراجعه کنید:


درد در ناحیه شکم به ویژه زیر دنده های راست

تهوع و استفراغ

سردردهای شدید

تاری دید، حساسیت به نور و کاهش دید موقت

 افزایش دفع ادراری

کوتاه شدن تنفس به علت ورود مایع به شش ها

کاهش وزن ناگهانی و ادم(پف کردن)دست ها و صورت که در بارداری معمولی نیز ممکن است دیده شود.


علل بیماری:


متخصصان معتقدند مهم ترین علت بروز پره اکلامپسی نرمال نبودن رگ های خونی جفت است. جریان خون نامناسب رحم، آسیب به رگ های خونی، مشکل در سیستم ایمنی و نیز ژنتیک میتوانند باعث رشد غیرعادی و باریک شدن این رگ های خونی شوند. بنابراین با کاهش یافتن خون جریان یافته در جفت، فشارخون مادر افزایش میابد.


سابقه خانوادگی یا شخصی پره اکلامپسی، پرفشاری خون مزمن، اولین بارداری، سنین بیشتر از 40 سال، رنگ پوست تیره، چند قلوزایی، چاقی، بیماری های زمینه ای مانند دیابت، میگرن، مشکل کلیوی و لوپوس از جمله عواملی هستند که میتوانند ریسک ابتلا به پره اکلامپسی را افزایش دهند.


راه های درمان:


موثرترین راه درمان پره اکلامپسی، زایمان است. اگر جنین هنوز بالغ نشده باشد زایمان زود هنگام ممکن است برای نوزادان بهترین راه حل نباشد. بنابراین نیاز به درمان های دارویی داریم:


-        داروهای کاهنده فشار خون: این دسته از داروها انواع بسیار مختلفی دارند که ممکن است برای بارداری خطرناک باشند. بنابراین برای استفاده باید با پزشک مشورت کرد.


-        کورتیکواستروئیدها: این دسته از داروها به رشد موقت و سریعتر کبد و پلاکت ها و نیز بلوغ ریه های جنین کمک میکنند.


-        داروهای ضد تشنج: در شرایطی که پره اکلامپسی خیلی شدید باشد این داروها تجویز میشوند تا از بروز صرع جلوگیری شود.


راه های پیشگیری:


با وجود اینکه تحقیقات برای جلوگیری از پره اکلامپسی ادامه یافتند، استراتژی واضحی یافت نشده است. ممکن است شنیده باشید کاهش مصرف نمک، استفاده از روغن ماهی و سیر، تغییر فعالیت روزانه و سوزاندن کالری، رفع کمبود ویتامین D میتوانند خطر ابتلا به این موقعیت را کاهش دهند. اما بررسی ها نشان داده اند هیچ کدام مثمر ثمر نخواهند بود. به هر حال در موارد خاص میتوان از دو روش زیر استفاده کرد:


 آسپرین با دوز کم: در افرادی که ریسک فاکتورهای ذکر شده را داشته باشند دوز 81mg آسپرین بعد از 12 هفتگی ممکن است تجویز شود.


 مکمل های کلسیم: در جمعیت زنانی که قبل از بارداری با کمبود کلسیم مواجه بوده اند یا در دوران بارداری کلسیم کافی دریافت نمیکنند میتواند راهی برای پیشگیری از پره اکلامپسی باشد.منبع: www.mayoclinic.org


با آرزوی سلامتی روز افزون; تیم مشاوره پزشکی ایزی دارو

تگ ها :

ارسال نظر