نتایج مثبت خواب کافی
24 تیر

نتایج مثبت خواب کافی

  • نویسنده: admin
  • بازدید: 651

ظاهر جذاب تر، تناسب اندام، پوست درخشان، تحرک و یادگیری و ترشح هورمون های جوانسازی از نتایج مطلوب داشتن خواب کافی در شبانه روز است.


از مزایای یک خواب خوب شبانه میتوان به حافظه، توجه، تمرکز و کاهش خطر ابتلا به حمله قلبی و سکته مغزی اشاره کرد. خواب مناسب کیفیت زندگی فرد را بوسیله ایجاد احساس خوشایند در زندگی روزمره و امید به آینده بهبود میبخشد. خواب علاوه بر تاثیر روی کیفیت عملکرد فرد، بروی احساس و ظاهر جوان تر فرد نیز تاثیر گذار است.

نتیجه مطلوب که توسط خواب کافی ایجاد میشود عبارتند از:


ظاهر جذاب تر

طبق مقاله ای که در سال 2010 در مجله پزشکی بریتانیا منتشر شد، یک گروه از متخصصان سوئدی بررسی کردند که آیا افراد با کمبود خواب به نظر نا سالم، کمتر جذاب وبیشتر خسته به نظر میرسند یا خیر. برای این تحقیق از 23 نفر بعد از یک خواب شبانه کافی (حدود 8 ساعت) تعدادی عکس گرفته شد. از همان افراد بعد از یک شب محرومیت از خواب (31 ساعت بیداری) عکس هایی نیز گرفته شد. 65 نفر از مردم به تمام عکس ها امتیاز دادند. پس از نظر سنجی مشخص شد که افراد با مشکل کمبود خواب به نظر بقیه نا سالم، کمتر جذاب و بیشتر خسته به نظر میرسند.

به نظر محققان احتمالا انسان ها به صورت ناخودآگاه به خطوط و حالات صورت در ارتباط با خواب حساس هستند و این نشانه ها در چهره به مقدار زیادی بر زندگی فرد تاثیر میگذارد. به عنوان مثال، اگر کسی برای شغل واجد شرایط باشد اما برای چند شب نخوابیده باشد، کارفرمایان ممکن است کاندید را به عنوان فردی خسته و ناسالم تصور کنند، که این موضوع انتخاب فرد برای شغل مد نظر را به خطر می اندازد.


تناسب اندام 

کمبود خواب به صورت مداوم سبب اضافه وزن در طول زمان میشود. فرد به صورت ناخودآگاه احساس خستگی و عدم تمرکز خود را با دریافت بیشتر کالری جبران میکند. خواب کافی به قدرت اراده فرد جهت مدیریت وزن نیز کمک میکند. اگر فرد بیشتر بخوابد انرژی بیشتری برای ورزش خواهد داشت. بر اساس تحقیقات تمرینات ورزشی به فرد احساس جوانی فیزیکی و روحی بیشتری میبخشد.


پوست درخشان 

پوست در خواب رشد می کند. رشد و ترمیم پوست در خواب به صورت متوسط 30 برابر بیشتر از زمان بیداری ست. توجه داشته باشید که پوست اطراف چشم به شدت تحت تاثیر کم خوابی قرار میگیرد و به سرعت عدم خواب کافی را در چهره فرد انعکاس میدهد.


تحرک و یادگیری 

ذهن و بدن ما چیزهای جدید را زمانیکه میخوابیم بهتر یاد می گیرند. اگر شب قبل از یک امتحان مهم به خوبی مطالعه کرده و بعد خواب کافی داشته باشید ذهن زمان کافی جهت ذخیره کردن مطالب را پیدا میکند. نه تنها سلول های مغزی در طول شب رشد می کنند، عضلات، رباط ها و بافت های بدن روش های جدیدی را برای کمک به بهبود کیفیت زندگی می آموزند، این میتواند در رابطه با یادگیری یک شعر، یک حرکت رقص و یا روش های پیروزی در یک مسابقه ورزشی باشد.


تولید هورمون های جوانسازی

هورمون رشد انسان (HGH) بالاترین میزان تولید را در طول خواب دارد. هورمون HGH نقشی کلیدی در جوان نگاه داشتن فرد حتی پس از سنین بلوغ دارد. HGH توسط غده هیپوفیز تولید شده و در دوران کودکی و نوجوانی بیشترین میزان ترشح را دارد. پس از دوران رشد، سطح HGH پایین آمده و دریک سطح یکسان در طول دوران بزرگسالی باقی می ماند. اختلالات HGH می تواند منجر به کاهش توده عضلانی، کاهش سوخت و ساز، چربی شکم و چروک پوست شود.


منبع: www.huffingtonpost.com

با آرزوی سلامتی روز افزون; تیم مشاوره پزشکی ایزی دارو


ارسال نظر