علل بوی بد دهان چیست؟
5 آبان

علل بوی بد دهان چیست؟

  • نویسنده: admin
  • بازدید: 71

بهترین راه برای از بین بردن بوی بد دهان این است که علت بوجود آمدن آنرا پیدا کرد. بیماری های لثه، عفونت گلو، ترشح کم بزاق دهان، رفلاکس معده و یا مصرف یک یا چند دارو از عمده علل بوی بد دهان است. بررسی مداوم دندان و لثه، بررسی وضعیت گوارش و استفاده از دهانشویه از راه حل های پیشنهادی برای رفع این مشکل است.

بهترین راه برای از بین بردن بوی بد دهان این است که علت بوجود آمدن آنرا پیدا کرد. عموما، بوی بد دهان ناشی از باکتری هایی است که بین دندان ها، روی زبان و اطراف لثه ها رشد می کند. بهترین راه حل اینست که دندان هایتان را دو بار در روز مسواک بزنید.استفاده ازدهانشویه نیز کمک کننده است، اما آنها اغلب به شکاف زبان نفوذ نمی کنند.

علل عمده بوی بد دهان:
– بیماری های لثه
– عفونت گلو
– ترشح کم بزاق
– رفلاکس معده
– تنفس از طریق دهان
– مصرف یک یا چند دارو

داروهایی که می توانند سبب این مشکل شوند عبارتند از: داروهای ضد انعقاد، دیورتیک ها، داروهای فشار خون، داروهای ضد پارکینسون. اگر هر یک از این داروها را مرتبا مصرف کنید، از پزشک برای پیشنهاد یک جایگزین مشورت بگیرید.
بوی بد دهان ممکن است نشانه ی برونشیت مزمن، عفونت دستگاه تنفسی، دیابت، مشکل دستگاه گوارش، بیماری کبد یا کلیه باشد. قبل از بررسی این علل احتمالی، مطمئن شوید که مشکل از لثه و دندان ها نباشد. سیگار نه تنها تنفس‌تان را بدبو می‌کند بلکه لثه‌ها را آزرده می‌کند. افراد سیگاری بیشتر در معرض بیماری‌های لثه هستند و ریسک ابتلا به سرطان دهان، ریه، و بیماری‌های قلبی هم در آنها بالاتر است.

راه های درمان بوی بد دهان:
برای از بین بردن بوی بد دهان، به یک برنامه منظم برای تمیز و خوشبو نگه داشتن دهان نیاز است. بررسی مداوم توسط دندانپزشک به او اجازه می‌دهد تا جاهایی را که پلاک میان دندان‌های تان تشکیل شده بررسی کرده و تمام این نواحی خارج از دسترس را تمیز کند. دهان‌شویه هایی وجود دارند که با فرمولاسیون خاصی برای جلوگیری از بوی بد دهان و بیماری لثه ساخته شده‌اند. بعضی از دهان‌شویه ها که حاوی کلرهیکسیدین (مانند دهان شویه کلرهگزیدین Perioxidineهستند، برای بیماری لثه تجویز می‌شوند اما استفاده مکرر از آنها توصیه نمیشود.

با آرزوی سلامتی روز افزون; تیم مشاوره پزشکی ایزی دارو

تگ ها :

ارسال نظر