آب مروارید چیست؟
24 تیر

آب مروارید چیست؟

  • نویسنده: admin
  • بازدید: 651

آب مروارید(کاتاراکت)به معنای کدر شدن عدسی چشم بوده که عموما با افزایش سن رخ میدهد.این کدر شدن ممکن است در هر قسمتی از عدسی رخ دهد.برای کنترل موارد خفیف این بیماری فرد مبتلا باید از لنز طبی یا عینک مناسب استفاده کرده و به نور محل زندگی توجه کند.در موارد پیشرفته جراحی تنها راهکار است.معاینات دوره ای چشم و اصلاح سبک زندگی برای جلوگیری از ابتلا به کاتاراکت توصیه میشود.


تعریف آب مروارید:

به معنای کدر شدن عدسی های چشم بوده که بیشتر در اثر افزایش سن رخ میدهد.دید فرد مبتلا به کاتاراکت،مشابه نگاه کردن از طریق یک شیشه بخار گرفته است.حساسیت به نور و تاری دید از علائم این بیماری است.

انواع کاتاراکت از نظر نحوه درگیری عدسی:
1)
کاتاراکتی که کل عدسی را درگیر میکند:در ابتدا ممکن است باعث نزدیک بینی شود ولی به مرور زمان عدسی ها زردتر و کدر تر شدهو حتی ممکن است به رنگ قهوه ای دربیایند.
2)
کاتاراکتی که لبه های عدسی را درگیر میکند:از کناره های عدسی شروع به پیشرفت به سمت مرکز میکند و با عبور نور از مرکز عدسی تداخل میکند.
3)
کاتاراکتی که پشت عدسی را درگیر میکند:به صورت یک ناحیه کوچک کدر در پشت عدسی ها ایجاد میشود.سریعتر از سایر انواع پیشرفت میکند.

انواع کاتاراکت از نظر علت ایجاد:
مرتبط با افزایش سن (Age _ related)
کاتاراکت ثانویه:در اثر جراحیهای چشم مثل گلوکوم، دیابت یا مصرف برخی استروئید ها رخ میدهد.
در اثر تروما
در اثر تشعشعات
کاتاراکت مادرزادی: ژنتیک،عفونت،تروما،شرایط پاتولوژیک مثل سرخجه یا دیستروفی میوتونیک از عوامل ایجاد کننده آن هستند.

درمان:
در مواردی که با عینک دید فرد واضح نشده و کیفیت زندگی تحت تاثیر قرار بگیرد جراحی انجام میشود.در طی جراحی لنز کدر شده را خارج کرده و با یک لنز مصنوعی شفاف جایگزین میکنند.
جراحی کاتاراکت معمولا به صورت سرپایی انجام شده و پزشک در حین جراحی از یک بی حس کننده موضعی استفاده میکند.بعد از جراحی بهبودی کامل در عرض 8 هفته اتفاق میفتد.
اگر نیاز به جراحی کاتاراکت برای هر دو چشم بود پزشک یک چشم را جراحی کرده و بعد از 4 هفته فاصله و بهبودی چشم اول؛ چشم دیگر را جراحی میکند.
ریسک جداشدن شبکیه چشم،خارش و حس ناراحتی چشم،حساسیت به نور و لمس از عوارض جراحی کاتاراکت چشم بوده که انتظار میرود این علائم در عرض 1-2 روز برطرف شوند.

پیشگیری:
-
معاینات دوره ای چشم
-
ترک سیگار
-کنترل سایر مشکلاتی که ریسک کاتاراکت را بالا میبرد مثل دیابت
-
داشتن رژیم غذایی سالم غنی از میوه ها و سبزیجات که منابع مناسبی برای آنتی اکسیدان،ویتامینها و مواد مغذی هستند.
-
استفاده از عینک آفتابی

منابع:
1. www.mayoclinic.org/
2. https://nei.nih.gov/health/cataract/cataract_facts (National Eye Institude)

با آرزوی سلامتی روز افزون; تیم مشاوره پزشکی ایزی دارو

 

ارسال نظر