سه ماهه سوم بارداری
11 خرداد

سه ماهه سوم بارداری

  • نویسنده: admin
  • بازدید: 1357

سه ماهه سوم بارداری چالش برانگیزترین دوران بارداری میباشد. اضافه وزن، کمر درد، انقباضات دیواره رحم، ترشحات سفید رنگ، تنگی نفس، رگ های عنکبوتی، تورم پوست از جمله علائم سه ماهه سوم بارداری میباشند.

سه ماهه سوم بارداری چالش برانگیزترین دوران بارداری میباشد. از جمله انتظاراتی که مادر باید ازاین سه ماهه بارداری داشته باشد میتوان به موارد زیر اشاره کرد.


كمر درد: وزن اضافی که در چند ماه گذشته به دست آمده شروع به فشار بر روی کمر فرد می کند که دردآور است. برای کاهش فشار، نشستن به صورت مستقیم و استفاده از یک صندلی که به خوبی از پشت فرد حمایت کند پیشنهاد میشود. خوابیدن به پهلو و استفاده از بالش برای بین پاها توصیه میشود. همچنین باید از حمل یا بلند کردن اجسام سنگین اجتناب شود. از کفش های راحت با پاشنه های کوتاه که از قوس پای فرد به خوبی حمایت میکند استفاده شود.


خون ریزی: خونریزی میتواند علامت یک مشکل جدی مانند جفت پایین، انقباض جفت مانند جداسازی جفت از دیواره رحم، و یا زایمان زودرس باشد. هر زمان متوجه خونریزی شدید سریعا به دکتر مراجعه کنید.


انقباضات دیواره رحم: این انقباضات در واقع بدن مادر را برای وضع حمل آماده میکنند. این انقباضات دردناک نمیباشند ولی کاملا احساس میشوند. اگر صورت مادر س از این انقباضات دیواره رحم قرمز شد یا او مجبور شد به سختی نفس بکشد، سریعا با پزشک مشورت کنید.


بزرگ شدن پستان: بزرگ شدن پستان ها در سه ماهه سوم ادامه پیدا میکند. همچنین ترشح مایع زرد رنگ از نوک پستان ها در روزهای آخر بارداری نیز طبیعی ست. این ماده که کولوستروم نامیده می شود، غذای نوزاد در روزهای اول پس از تولد او میباشد.


ترشح: ترشح سفید یا شیری سفید رنگی که در اوایل بارداری مشاهده میشود، طبیعی ست. استفاده ازلباس زیر راحت پیشنهاد میشود. استفاده از تامپون به دلیل اینکه می تواند میکروب ها را به واژن هدایت کند به هیچ وجه توصیه نمیشود. اگر ترشحات بد بو، سبز یا زرد رنگ باشد، یا اگر مقدار زیادی از ترشحات وجود داشته باشد، مشورت با پزشک لازم است.


خستگی: حمل وزن اضافی، بیدار شدن های مکرر در طول شب برای رفتن به دستشویی، و برخی نگرانی ها که مادرها در طول بارداری تجربه میکنند دلایل احساس خستگی در این دوران میباشند. خوردن غذای سالم و ورزش منظم ، استراحت در طول روزحتی برای چند دقیقه اکیدا توصیه میشود.


تکرر ادرار: در سه ماهه آخر بارداری جنین بزرگ تر شده و ممکن است سر نوزاد روی شکم مادر فشار بیاورد. این فشار اضافی به این معنی است که مادرنیاز بیشتری به تخلیه مثانه پیدا میکنید. همچنین ممکن است هنگام سرفه، عطسه کردن یا خندیدن نشت ادرار داشته باشد. برای از بین بردن فشار و جلوگیری از نشت، تخلیه مکرر مثانه پیشنهاد میشود.


هموروئید :بعلت افزایش جریان خون در انتهای روده بزرگ ممکن است فرد در زمان دفع مشکل پیدا کرده و دچار هموروئید شود. نشستن در وان آبگرم یا حمام آب گرم توصیه میشود. همچنین برای استفاده از پماد هموروئیدی بدون نسخه با پزشک مشورت شود.


تنگی نفس: همانطور که رحم بزرگتر میشود به زیر قفسه سینه فرد فشار آورده، فضا برای ریه ها کمتر شده و سبب تنگی نفس میشود. برای حل این مشکل برخی نرمش ها توصیه میشوند. همچنین بالاتر نگه داشتن سر و شانه ها در هنگام خواب توسط بالش بلند میتواند به تنفس بهتر کمک کند.


واریس و رگ های عنکبوتی: گردش خون مادر در سه ماهه سوم افزایش پیدا میکند . این به این دلیل است که خون اضافی به نوزاد برسد. جریان بیش از حد خون می تواند باعث ایجاد رگ های قرمز کوچک شود، که به عنوان رگ های عنکبوتی شناخته می شوند. این رگ ها پس از تولد نوزاد ناپدید خواهند شد.


تورم: تورم مچ پا، دست یا چهره طبیعی میباشد. این تورم ملایم ناشی از احتباس مایع اضافی (ادم) است. برای کاهش تورم پاها، آنها را در زمان نشستن یا خوابیدن روی جعبه یا بالشی گذاشته تا در سطح بالاتری نسبت به زمین قرار بگیرد. تورم ناگهانی خطرناک است زیرا این نوع تورم میتواند نشانه ای ازیک عارضه بارداری خطرناک به نام “پره اکلامپسی” باشد. در این مواقع سریعا به پزشک مراجعه شود.منبع: www.webmd.com


با آرزوی سلامتی روز افزون; تیم مشاوره پزشکی ایزی دارو


تگ ها :

ارسال نظر