سه ماهه دوم بارداری
11 خرداد

سه ماهه دوم بارداری

  • نویسنده: admin
  • بازدید: 660

کمردرد، خونریزی لثه، بزرگ شدن پستان ها، گرفتگی بینی، رشد موهای بدن، سردرد، هموروئید و حرکات ظریف جنین در رحم مادر از جمله علائم و نشانه های سه ماهه دوم بارداری میباشند.

در سه ماهه دوم بارداری حالت تهوع و احساس خستگی سه ماهه اول در بسیاری از زنان از بین خواهد رفت در سه ماهه دوم، جنین به سرعت رشد می کند. مادر بین هفته های 18 و 22 بارداری یک سونوگرافی دارد که در آن پزشک میزان رشد جنین را بررسی میکند همچنین در این دوران میتوان از جنسیت نوزاد آگاه شد مگر در موارد خیلی خاص که تشخیص آن به سونوگرافی دیگری نیاز دارد. علائم زیر از جمله نشانه های سه ماهه دوم بارداری محسوب میشوند:


كمر درد: وزن اضافی که در چند ماه گذشته به دست آمده شروع به فشار بر روی کمر فرد می کند که دردآور است. برای کاهش فشار، نشستن به صورت مستقیم و استفاده از یک صندلی که به خوبی از پشت فرد حمایت کند پیشنهاد میشود. خوابیدن به پهلو و استفاده از بالش برای بین پاها توصیه میشود. همچنین باید از حمل یا بلند کردن اجسام سنگین اجتناب شود. از کفش های راحت با پاشنه های کوتاه که از قوس پای فرد به خوبی حمایت میکند استفاده شود.


خونریزی لثه: در حدود 50 درصد از زنان باردار، بعلت تغییرات هورمونی لثه ها پرخون شده و خونریزی لثه اتفاق می افتد که پس از تولد نوزاد، لثه ها به حالت طبیعی باز میگردند. استفاده از نخ دندان با ملایمت و مسواک نرم و رعایت بهداشت و دندان از بیماری های لثه جلوگیری میکند که خود این بیماری باعث زایمان زودرس و یا تولد با وزن کم میشود.


بزرگ شدن پستان: باید حساسیت پستان ها در طول سه ماهه اول از بین برود، اما در سه ماهه دوم پستان ها هنوز در حال رشد هستند، زیرا برای تغذیه نوزاد آماده می شوند. استفاده از سینه بند بزرگتر و یا پوشیدن سینه بند مخصوص حاملگی احساس راحتی به مادر میدهد.


گرفتگی و خونریزی بینی: تغییرات هورمونی سبب گرفتگی یا خونریزی ملایم بینی میشود. قبل از استفاده از دارو، با پزشک خود مشورت کنید. قطرات سالین و سایر روش های طبیعی ممکن است راه های مناسبی برای برطرف شدن احتقان در دوران بارداری باشد. برای جلوگیری از خونریزی بینی، فرد باید سر خود را مستقیم نگه دارد (به عقب شیب ندهد) و چند دقیقه پره های بینی خود را فشار داده تا خونریزی متوقف شود.


ترشح: ترشح سفید یا شیری سفید رنگی که در اوایل بارداری مشاهده میشود، طبیعی ست. استفاده ازلباس زیر راحت پیشنهاد میشود. استفاده از تامپون به دلیل اینکه می تواند میکروب ها را به واژن هدایت کند به هیچ وجه توصیه نمیشود. اگر ترشحات بد بو، سبز یا زرد رنگ باشد، یا اگر مقدار زیادی از ترشحات وجود داشته باشد، مشورت با پزشک لازم است.


تکرر ادرار : رحم شما در طول سه ماهه دوم از حفره لگن خارج می شود و این خیلی راحت نیست. در این مواقع باید سریعا مثانه را خالی کرد.


رشد مو: هورمون های بارداری می تواند رشد مو و موی زاید را افزایش دهد. موهای سر نیز زخیمتر میشوند. همچنین ممکن است موهای زائد در چهره، بازو و پشت مشاهده شوند. برای خانم باردار اصلاح با تیغ اگرچه شاید ساده ترین گزینه نباشد، اما سالمترین راه میباشد. استفاده ازلیزر، الکترولیز، اپیلاسیون یا وکس را در حین بارداری به هیچ وجه توصیه نمی شود.


سردرد: اگرچه یکی از شایعترین شکایات زنان باردار سردرد میباشد اما استفاده از ضد دردهایی مانند ایبوبروفن ممنوع یباشد. مصرف استامینوفن در موارد خاص و با مشورت با پزشک متخصص تجویز میشود.


سوزش سر دل : در دوران بارداری بدن هورمون پروژسترون بیشتری تولید می کند که سبب بالا بردن انعطاف ماهیچه های عضلات میشود. یکی از این ماهیچه ها، ماهیچه ی حلقه ای در مری است که به طور معمول مواد غذایی و اسیدها را در معده نگه می دارد. انعطاف در این عضله می تواند به رفلکس اسید منجر شود، که به عنوان سوزش معده نیز شناخته می شود. برای جلوگیری از این سوزش، خوردن غذا با حجم کم ولی تعداد وعده های بالا؛ اجتناب از غذاهای چرب، تند، اسیدی (مانند مرکبات) و استفاده از بالش درهنگام خواب و استراحت توصیه میشود.


هموروئید :بعلت افزایش جریان خون در انتهای روده بزرگ ممکن است فرد در زمان دفع مشکل پیدا کرده و دچار هموروئید شود.. نشستن در وان آبگرم یا حمام آب گرم توصیه میشود. همچنین برای استفاده از پماد هموروئیدی بدون نسخه با پزشک مشورت شود.


حرکت نوزاد: در نیمه بارداری خود (هفته بیستم) حرکت های ظریف در شکم مادر احساس میشوند. اگر حرکت جنین احساس نمیشود، نگران کننده نیست. بعضی از زنان تا ماه ششم بارداری حرکت داخل شکم خود را حس نمیکنند.


تغییرات پوستی: پوست زنان باردار بعلت تغییرات هورمونی درخشان میشود. ممکن است افزایش ملانین باعث ایجاد لکه های قهوه ای رنگ و خطوط تیره مانند خط تیره در وسط شکم میشود که این تغییرات پس از تولد کودک محو خواهند شد. استفاده از ضد افتاب در صورت پیشگیری از افزایش و ضخیم شدن لکه ها ضروری بنظر میرسد. از قرارگیری در معرض نور خورشید در ساعت های 10 صبح تا 2 بعد از ظهر اجتناب شود. استفاده از از کلاه و عینک نیز پیشنهاد میشود. مشاهده خطوط نازک قرمز مایل به قرمز بنفش در شکم، پستان ها یا ران ها طبیعی ست. این علائم نشانه این است که پوست مادر همزمان با رشد جنین در حال کشش است. استفاده از مرطوب کننده می تواند از خارش های احتمالی پوست بکاهد. بیشتر این خطوط پس از زایمان خود به خود محو خواهند شد.


منبع: www.webmd.com


با آرزوی سلامتی روز افزون; تیم مشاوره پزشکی ایزی دارو

ارسال نظر