نکات مهم قبل از بارداری
20 فروردین

نکات مهم قبل از بارداری

  • نویسنده: admin
  • بازدید: 692
رعایت نکاتی قبل از اقدام به بارداری، میتوانید دوران بارداری سالم و کم زحمتی داشته باشید. از جمله ای اقدام ها مشورت با پزشک خانوادگی، ملاحظات تغذیه ای، استفاده از مکمل های غذایی، فعالیت های حرکتی، همچنین کنترل لثه و دندان ها از لحاظ عفونت و پوسیدگی میباشند. کاهش مصرف کافئین، اجتناب از استعمال سیگار و الکل نیز از نکات قابل توجه میباشند.


1. مشورت با پزشک


قبل از اقدام برای بارداری مشورت با پزشک خانوادگی در مورد بیماری های زنان و در صورت لزوم مراجعه به متخصص زنان و زایمان و مشاوره ژنتیک توصیه میشود.


2. بررسی لثه ها


سلامتی لثه ها و بررسی وضعیت دندان ها از نظر پوسیدگی قبل از اقدام برای بارداری بسیار مهم است. زیرا استفاده از داروهای بی حسی در دوران بارداری مخاطرات خاص خود را دارد.


3. اجتناب از استعمال سیگار، قلیان و نوشیدنی های الکلی


استعمال سیگار،تنباکو و نوشیدن الکل بخصوص در اولین روزهای بارداری سبب تولد نوزاد زود رس و کم وزن میشود. اما شما همچنین باید بدانید که مصرف این مواد بارداری را سخت تر و خطر سقط جنین را نیز بالا میبرد.


4. کاهش مصرف کافئین


نوشیدن بیش از دو فنجان قهوه یا پنج قوطی نوشابه یک روز (حدود 250 میلیگرم کافئین) احتمال بارداری را پایین و خطرسقط جنین را بالا میبرد. کاهش عادت مصرف کافئین قبل از بارداری مقابله با عدم مصرف آن در دوران بارداری را بالا خواهد برد.


5.  رژیم غذایی مناسب


بهتر است قبل از بارداری عادات استفاده از غذاهای آماده و فراوری شده مانند فست فود و کنسروها را کاهش داده و با مصرف بیشتر میوه، سبزیجات، غلات و پروتئین احتمال ابتلا به دیابت حاملگی را نیز کاهش داد.


6. کاهش اضافه وزن


وزن اضافی می تواند شانس بارداری را پایین آورد. همچنین بیماری های زمینه ای مانند دیابت و فشار خون نیز میتوانند از عوارض چاقی باشند.


7. واکسن


برخی از بیماری ها در دوران بارداری می توانند فردرا از پا دربیاورد. آنها همچنین میتوانند به کودک آسیب وارد کنند. بنابراین در مورد واکسن های مورد نیاز قبل از بارداری با پزشک مشورت کنید.


8. استفاده از مکمل ها و داروها


قبل از اقدام به بارداری در مورد کلیه داروها، مکمل ها، ویتامین ها و حتی داروهای گیاهی که مصرف می کنید دقت کنید. این داروها میتوانند بر روی سلامت کودک شما تأثیر بگذارند.


9. نکات استفاده از غذاهای دریایی


در مصرف ماهی هایی که دارای جیوه بالا هستند دقت بیشتری لازم است چون بیش از یکسال زمان نیاز هست تا جیوه از خون پاک شود. البته مصرف ماهی دو بار در هفته بسیار عالی ست، اما از مصرف انواع مختلفی، مانند ماهی های شمشیرزن، تیلفیش و کوسه که دارای مقادیر زیادی جیوه هستند اجتناب شود.


10. ورزش


عادت ورزش کردن در قبل از بارداری میتواند به فرد در زمان بارداری نیز کمک کند تا وضع حمل بهتر و راحت تری داشته باشد.

با آرزوی سلامتی روز افزون; تیم مشاوره پزشکی ایزی دارو

 تگ ها :

ارسال نظر