چربی دور شکم چیست؟
2 اردیبهشت

چربی دور شکم چیست؟

  • نویسنده: admin
  • بازدید: 126
درد مفاصل زانو،مچ پا، باسن،پشت از عوارض چربی های دور شکم هستند. با بالا رفتن سن همچنین, چربی دور شکم خطر بیماری قلبی, فشارخون بالا, دیابت را افزایش می دهد. تغذیه مناسب، دریافت متناسب کالری روزانه، تحرک و ورزش منظم وهمچنین عدم مصرف نوشابه، آب نبات، شیرینی، نان سفید، پاستا سفید و پیتزا و کلا غذاهای حاوی شکر یا دانه های تصفیه شده دراز بین بردن این چربی ها موثر میباشد.

درد مفاصل، بیماریهای قلبی عروقی، از عمده عوارض چربی های دورشکم هستند. تنها ۲۰ تا ۳۵ درصد کالری مورد نیاز روزانه از طریق چربی تامین می شود. چربی زیاد در برخی قسمت های بدن، بدن ما را مستعد بیماری می کند.


داشتن چربی دور شکم یعنی شما هر روز باید چند کیلو وزن اضافی را با خود حمل کنید. درد مفاصل زانو،مچ پا، باسن،پشت از عوارض چربی های دور شکم هستند. این عوارض با بالا رفتن سن بیشتر هم میشوند. همچنین, چربی دور شکم خطر بیماری قلبی, فشارخون بالا, دیابت را افزایش می دهد. کم تحرکی باعث بی نیازی بدن به انرژی و در نتیجه ذخیره چربی در دور شکم می شود که این چربی، خطر بزرگی برای رگ های قلبی است.


دو نوع چربی که همه ما در ناحیه شکم داریم عبارتند از:


Subcutaneous – چربی قابل مشاهده و قابل لمس میباشد. چربی های دور شکمی که باعث میشود فرد فربه به نظر برسد.

Visceral – این نوع چربی از درون در اطراف معده و روده ها قرار میگیرد و قابل مشاهده نیست. نه تنها در افراد چاق بلکه میتواند در افراد لاغر نیز وجود داشته باشد. این نوع چربی به عواملی از قبیل ژنتیک، رژیم غذایی و کم تحرکی بستگی دارد.


عواملی که مانع ار بین رفتن چربی شکمی میشود:


نوشیدنی‌های گازدار و غذاهای فراوری شده: این نوشیدنی ها که خود باعث نفخ میشوند، خود راهی برای افزایش چربی شکمی نیز هست. قند و چربی‌های اشباع، و غذ‌هایی که حاوی مقادیر بالای سدیم هستند منجر به احتباس مایعات در بدن می‌شوند.


عدم انجام ورزش‌های قلبی عروقی درکنار تمرینات قدرتی: ورزش‌های معمول قلبی عروقی شامل پیاده روی، دوچرخه سواری و دو است. یا جهت انجام این ورزش ها در باشگاه های ورزشی میتوان به دستگاه هایی نظیر تردمیل، اسکی ثابت استپر، و روئینگ اشاره کرد. انجام تمرینات قدرتی به اندازه تمرینات قلبی مهم است. تمرینات قدرتی مانند تمرین با وزنه سبب رشد عضلانی و رشد عضلانی کالری بیشتر میسوزاند و چربی های اضافه را بیشتر از بین میبرد.


عدم مصرف چربی ها: بر خلاف تصور عموم نباید از مصرف تمام چربی ها اجتناب کرد بلکه چربی‌های اشباع نشده از جمله روغن ماهی، روغن زیتون، آجیل، آووکادو، برای جلوگیری از تجمع چربی در بدن مفید است.


اجتناب از کربوهیدرات ها: برای از بین بردن چربی دور شکم استفاده به اندازه و متناسب کربوهیدرات ها در رژیم غذایی لازم است. به طور تقریبی ۴۵ تا ۶۵ درصد از کالری دریافتی فرد باید از طریق کربوهیدرات‌های سالم بدست آید.


عدم مصرف پروتئین: رژیم غذایی تک بعدی همواره مضر است. غذا‌های غنی از پروتئین وزن فرد را کنترل کرده و هورمون گرلین را فعال نگه می‌دارد. اندازه استاندارد پروتئین در بدن دو گرم به ازای هر کیلوگرم از وزن بدن است، بنابراین دریافت به اندازه پروتئین همراه با تمرین ورزشی در عضله سازی و کاهش چربی موثر است.


محرومیت از خواب: کمبود خواب در شبانه روز میل فرد را برای دریافت کالری بیشتر و پرخوری بالا مبیرد، همچنین سوخت و ساز بدن را کاهش میدهد. بنابراین برای داشتن وزن متعادل خواب کافی شبانه روزی مورد نیاز است.


راه های درمان :


بهترین راه حل برای از بین بردن چربی اطراف کمر و شکم، تغذیه مناسب و ورزش منظم میباشد. کنترل تغذیه، کاهش مصرف برخی خوراکی ها و فعالیت بدنی، کلید های استراتژیک برای از دست دادن این نوع چربی هاست است. چربی احشایی به صورت عمیق در اطراف اندام شما قرار گرفته وبا فشار به سمت بیرون سبب ایجاد شکم بزرگتر میشود، این نوع چربی خطر ابتلا به بیماری های متابولیک و بیماری های قلبی عروقی را افزایش میدهد.


کاهش چربی را از طریق سوختن کالری کم کنید. سعی نکنید که کمتر از 1200 کالری در روز بخورید. مصرف کمتر از 1200 کالری در روز و می تواند باعث از دست دادن بافت عضلانی با ارزش شود. گام اول در از بین بردن چربی، قطع کردن شکر و دانه های تصفیه شده است.

نوشابه، آب نبات، شیرینی، نان سفید، پاستا سفید و پیتزا نمونه هایی از غذاهایی هستند که حاوی شکر یا دانه های تصفیه شده هستند. همچنین میزان مصرف چربی های اشباع خود را پایین بیاورید که عمدتا در گوشت چرب و لبنیات فراوانی مثل شیر، پنیر و کره وجود دارد. بر اساس تحقیقات انجمن دیابت سال 2014 چربی اشباع بیش از حد می تواند میزان چربی احشایی بدن را افزایش دهد.


طبق تحقیقات انجمن قلب آمریکاAmerican Heart Association چربی اشباع شده را فقط 5 تا 6 درصد کل کالری روزانه خود حفظ کنید، بنابراین چربی های غیر اشباع شده، مانند آنهایی که در آجیل، ماهی آزاد، روغن زیتون، تخم مرغ و سویا یافت می شوند گزینه های سالمتری هستند. با آرزوی سلامتی روز افزون; تیم مشاوره پزشکی ایزی دارو

همانند دسته

ارسال نظر