برای درمان شوره سر چه کنیم؟
7 تیر

برای درمان شوره سر چه کنیم؟

  • نویسنده: admin
  • بازدید: 16

صرف نظر از اینکه در چه فصلی از سال هستیم، شوره سر می تواند از لحاظ ظاهری و از لحاظ روانی مشکل زا باشد. چگونه می توان از شوره سر خلاص شد؟ در اینجا، برخی از نکات و ترفندهای مربوط به نحوه رسیدگی به آن وجود دارد که کمک میکند زیبایی پوست سر و موی خود را بازیابید و دوباره احساس زیبایی کنید.


دکتر جسیکا ویزر از گروه پوست نیویورک توضیح میدهد که شوره سر، خود را به عنوان پوسته‌های سفید نشان می دهد، نوعی خفیف و رایج درماتیت سبورئیک است. شوره میتواند در پشت گوش ، ابرو یا حتی در چین های صورت بوجود بیاید. آنها می توانند قرمز، پوسته پوسته، حساس یا ترکیبی از همه این عوامل باشد. تفاوت آن با بیماری پسوریازیس که تکه های تکه های ضخیم و قرمز رنگ هستند متفاوت است، اما اگر مطمئن نیستید که پسوریازیس است یا شوره بهتر است به متخصص پوست مراجعه کنید.

به گفته دکتر جوشوا زایچنر، مدیر تحقیقات زیبایی و بالینی در بخش پوست و موی بیمارستان مونت سینای، شوره سر از مخلوط روغن و مخمر ایجاد می شود. او ادامه میدهد: "همه ما نوعی مخمر روی پوست بدن خود داریم و میزان آن بسته به ژنتیک و عوامل خارجی و داخلی متفاوت است". سطح روغن در صورت وجود روغن بیشتر بر روی پوست افزایش می یابد. حال چگونه میتوان ازشر شوره سرخلاص شد؟ 


1. رژیم غذایی خود را تغییر دهید

به گفته دکتر ماکرنه الکسیاد، متخصص پوست و مو در نیویورک ، تغذیه نامناسب می تواند منجر به شوره سر منجر شود. "غذاهای حاوی کربوهیدرات بالا می توانند باعث ایجاد گلیکوژن در پوست شوند که مخمر از آن تغذیه می کند." او ادامه میدهد: "اگرچه اطلاعات کمی در این رابطه وجود دارد اما فرضیه هایی وجود دارد که گویا همان غذاهایی که باعث بروز آکنه می شوند ممکن است شوره را نیز تشدید کنند." غذاهای قند دار و لبنیات چرب غدد چربی را تحریک می کنند که روغن بیشتری روی پوست ایجاد می کنند. بنابراین متاسفانه ، اگر مستعد ابتلا به شوره سر هستید ، ممکن است لازم باشد که کربوهیدراتها و قندها را کنار بگذارید.


2. موهایتان را بیشتر بشویید

الیزابت کونانه-فیلیپس، متخصص آسیب شناسی در کلینیک آسیب شناسی فیلیپ کینگزلی، توضیح می دهد: "اکنون این مفهوم وجود دارد که شما باید اجازه دهید روغنهای طبیعی بیشتر روی پوست سر بمانند، اما این می تواند به وخیم‌تر شدن اوضاع بیانجامد." دکتر ویزر می افزاید: "روغنها و سلولهای مرده پوست بیشتر در نتیجه شستشوی کم روی پوست جمع میشوند. بیماران مستعد ابتلا به شوره سر یا درماتیت سبورئیک باید به طور مرتب در هفته چند بار موها را بشویند تا از تشکیل شوره سر جلوگیری شود. "


3. سعی کنید پوست سر خود را لایه برداری کنید

بله ، این یک واقعیت است. تقریباً مانند لایه‌برداری پوست، لایه برداری از پوست سر به آرامی ازلایه بیرونی پوست خشک را بلند می کند. لایه‌بردارهای پوست سر به طور معمول پوست مرده را با مقادیر کمی از اسید سالیسیلیک یا گرانول هایی که حل می شوند از بین می برند. دکتر ویزر توضیح می دهد که حالت دوم "در از بین بردن سلولهای مرده پوستی که روی پوست سر جمع شده و به پوسته پوسته شدن منجر میشوند، بسیار کمک می کند."


4. یا ماسک روغن گرم را امتحان کنید

دکتر ویزر می گوید: "درمان های مبتنی بر روغن می توانند در برخی موارد به متعادل کردن تولید بیش از حد روغن پوست سر کمک کنند." ”استفاده از روغن ها به پوست سر کمک می کند تا روغن ها از آن جدا شده و از بین بروند. این همان قانون ساده جذب است، جایی که مواد مشابه یکدیگر را جذب می کنند. شما می توانید روغن نارگیل در مایکروویو گرم کنید و آن را به آرامی روی سر خود بمالید. مراقب باشید روغن را خیلی داغ نکنید، زیرا با این کار خطر سوزاندن پوست سر شما افزایش می یابد.


5. استفاده از سرکه سیب

در این مورد دکتر ها به دو دسته تقسیم میشوند. برخی سرکه سیب را به عنوان یک درمان خانگی خوب تجویز میکنند اما برخی نظری غیر از این دارند. دکتر زایخنر می گوید: سرکه سیب میتواند به طور بالقوه کمک کند: "سرکه سیب دارای خواص ضد میکروبی و ضد التهابی برای پایین آمدن سطح مخمر روی پوست است، اما من به طور کلی استفاده از سرکه سیب برای شوره سر را توصیه نمیکنم، زیرا داروهای موثرتری در دسترس است ولازم نیست با استفاده از آن مجبور به تحمل بوی سالاد در روی سرتون شوید."


6. از شامپو مخصوص استفاده کنید

شامپوهای مخصوص شوره سر حاوی روی یا گوگرد می توانند میزان مخمر پوست را کاهش داده و به درمان شوره سرکمک کنند. در اینجا برخی از بهترین شامپوهای شوره سر آمده است. اگر خشکی و پوسته پوستی ساده ای دارید، دکتر ویزر شامپوهایی با اسید سالیسیلیک را کافی میداند. اگر قرمزی و سوزش پوست سر هم دارید، آنهایی را که دارای پیریتیون روی هستند، کتوکونازول و سولفید سلنیوم را امتحان کنید. شامپو درخت چای نیز به درمان التهاب کمک می کند.


7. فقط پوست سر خود را بشویید

متأسفانه شامپوهای شوره سر علاوه بر پوست سر شما می توانند موهای شما را خشک کنند. برای اطمینان از این که چنین اتفاقی نیفتد، دکتر ویزر می گوید که شما باید شامپوی مخصوص خود را فقط روی پوست سر بمالید. "این شامپوها و درمانها باید بطور مستقیم روی پوست سر (نه مو) اعمال شوند و به مدت حداقل پنج دقیقه به آرامی در محل قرار گیرند".


8. پوست سرتان را نخارانید

خاراندن پوست سر می تواند التهاب و سوزش را تشدید کند. به خصوص اگر ناخن های بلند و تیز دارید، خاراندن می تواند باعث ایجاد زخم های باز پوست سر شود که منجر به عفونت می شود. دکتر ویزر پیشنهاد می کند که یک ماساژ ملایم کافی ست به صورتیکه به این ماده اجازه دهید به آرامی به پوست سر نفوذ کند. 


ارسال نظر