اگزما چیست؟
16 اردیبهشت

اگزما چیست؟

  • نویسنده: admin
  • بازدید: 62
اگزما یا درماتیت عموما یک نوع التهاب پوست است که منجر به خارش، قرمزی، تورم، پوسته‌ پوسته شدن و دیگر نشانه‌ها روی پوست میشود. درمان اگزما بستگی به نوع آن و از شخصی به شخص دیگر متفاوت است. حفاظت پوست با استفاده از کرم های ضد آفتاب و همچنین استفاده از مرطوب کننده های ضد آلرژیک آبرسان از راه های درمان اگزما میباشد.

اگزما یا درماتیت به طور کلی یک نوع التهاب پوست است که می تواند به علت عوامل مختلف بوجود بیاید.

اگزما منجر به خارش، قرمزی، تورم، پوسته‌ پوسته شدن و دیگر نشانه‌ها روی پوست میشود. اکثر افراد وقتی از اصطلاح “اگزما” استفاده می کنند منظور آنها “درماتیت آتوپیک” میباشد. افرادی که با پتانسیل ابتلا به اگزما آتوپیک (درماتیت) متولد میشوند، دارای پوست خشک هستند که رطوبت را به راحتی از دست می دهند. این نوع پوست بسیار حساس است و به راحتی تحریک می شود.پوست خشک و حساس دارای ایمنی پایینی است که این افراد را مستعد به ابتلا به واکنش های آلرژیک در مقابل رایحه ها و مواد نگهدارنده میکند.


مهم است که هر کسی که مبتلا به اگزما است، از روش مخصوص به خود در مراقبت از پوست استفاده کند، زیرا پوست فوق حساس و شکننده این افراد باید به صورت جدی مراقبت و مرطوب شود.به این افراد توصیه میشود با استفاده از صابون ها و پاک کننده های ملایم و آب های خنک برای استحمام و همچنین استفاده فوری از مرطوب کننده های عمیق آبرسان، در جهت حفظ و نگهداری روغن طبیعی پوست خود تلاش کنند.


استفاده از مرطوب کننده های عمیق آبرسان حداکثر 3 دقیقه پس استحمام در جذب آب حاصل از شستشو و نگهداری آن برای کنتزل اگزما مفید میباشند. همچنین استفاده روزانه از مرطوب کننده های ضد آلرژیک آبرسان برای کنترل اگزما نکته بسایر اساسی است.


حفاظت پوست در مقابل نور خورشید و کرم های ضد آفتاب همیشه اهمیت دارند. کرم های ضد آفتاب برای افراد مبتلا به اگزما باید ضدعفونی کننده و ضد حساسیت باشند. در نظر داشته باشید که که اصطلاح “اگزما” در واقع بسیار گسترده تر از نوع شایع آن یعنی “اگزمای آتوپیک” است. انواع دیگر آن با نام های سبورئیک، نومولار، اکسفولیاتیوژنرالیزه و غیره بنا به شدت و طول مدت درمان تقسیم بندی و مورد معالجه قرار میگیرند.


منبع : Dr. Bailey- board-certified dermatologist -California

با آرزوی سلامتی روز افزون; تیم مشاوره پزشکی ایزی دارو

تگ ها : پوست - اگزما

ارسال نظر