سوپرفود ها کدام هستند؟
6 خرداد

سوپرفود ها کدام هستند؟

  • نویسنده: admin
  • بازدید: 36

احتمالا اصطلاح "سوپر فود" را بسیار شنیده اید ، اما سوپرفود ها واقعا چه هستند؟ اگر می خواهید غذای سالم بخورید ، گزینه هایی زیادی دارید مانند سبزیجات، دانه ها و میوه های تازه. اما آیا لازم هست همیشه طعم و مزه را قربانی سلامت غذا کرد؟  


هیچ ماده غذایی به تنهایی - حتی یک غذای فوق العاده - نمی تواند تمام مواد غذایی ، فواید غذایی و انرژی لازم برای تغذیه فرد را ارائه دهد. دستورالعملهای رژیم غذایی ایالات متحده الگوی تغذیه سالم را اینچنین توصیف می کند ، "رژیم غذایی سالم ضمن توجه به محدودیت کالری، ترکیبی درست از بین همه گروه های غذایی را پیشنهاد میدهد."

با گذشت سالها ، تحقیقات نشان داده است که الگوهای غذایی سالم می تواند خطر ابتلا به فشار خون بالا ، بیماری های قلبی ، دیابت و برخی سرطان ها را کاهش دهد. رژیم های غذایی مانند رژیم غذایی DASH (رویکردهای رژیمی برای متوقف کردن فشار خون بالا) و رژیم مدیترانه ای ، که اکثراً گیاهی است ، مزایای سلامتی قابل توجه و کاهش بیماری های مزمن را نشان داده اند.

با این حال ، غذاهای معدودی وجود دارد که می توان آنها را از بهترین ترکیبات مغذی غذایی نام برد. "سوپرفود ها"  مواد مغذی بسیار مهمی را ارائه می دهند که می توانند وعده های غذایی و میان وعده های شما را به صورت کامل تنظیم و یک الگوی تغذیه سالم را ارائه دهد.


لیست سوپرفود ها:


انواع توت

انواع توت ها سرشار از فیبر هستند. انواع  مختلف توت به طور طبیعی شیرین بوده و بدلیل غنی بودن آنها ازآنتی اکسیدان ها و مواد مغذی منابع بسیاری قدرتمندی برای مقابله با بیماری محسوب میشوند.

چگونه آنها را در برنامه غذایی بگنجانیم؟ هنگامی که فصل آنها نیست ، خرید یخ زده آنها  به همان اندازه سالم است. توت ها را به ماست ، غلات و اسموتی ها اضافه کنید یا آنها را برای میان وعده میل کنید.


ماهی

 ماهی می تواند منبع خوبی از پروتئین و اسیدهای چرب امگا 3 باشد که جهت جلوگیری از بیماری های قلبی به بدن یاری میرساند.

نحوه مصرف ماهی: ماهی تازه ، منجمد یا کنسرو بخرید. ماهی هایی که بیشترین مقدار امگا 3 دارند ماهی قزل آلا ، ماهی استیک ، ماهی خال مخالی ، شاه ماهی ، ماهی قزل آلا ، لنگرگاه و ساردین هستند.


سبزیجات

سبزیجات برگدار تیره منبع خوبی از ویتامین A ، ویتامین C و کلسیم و همچنین چندین ماده شیمیایی فیتوشیمیایی (مواد شیمیایی ساخته شده توسط گیاهان هستند که تأثیر مثبتی بر سلامتی شما دارند). آنها همچنین فیبر مورد نیاز بدن را به رژیم غذایی اضافه می کنند.

چگونه آنها را در رژیم غذایی بگنجانید: انواع مختلفی از قبیل اسفناج ، كارد قو ، كله ، سبزی كلارد یا سبزی خردل را امتحان كنید. آنها را درون سالادها بریزید یا آنها را در کمی روغن زیتون بریزید. همچنین می توانید سبزیجات را به سوپ ها و خورش ها اضافه کنید


آجیل و خشکبار

مغز فندق ، گردو ، بادام ، بادام زمینی - آجیل منبع خوبی برای پروتئین گیاه است. آنها همچنین حاوی چربیهای اشباع نشده هستند که می تواند عاملی برای کاهش خطر ابتلا به بیماری های قلبی باشد.

یک مشت کوچک آجیل کوبیده شده را به جو دوسر یا ماست اضافه کنید یا به عنوان میان وعده میل کنید. اما به یاد داشته باشید که آنها از نظر کالری متراکم هستند ، بنابراین در خوردن آنها ملاحظه کنید. انواع مختلفی از کره های آجیل مانند بادام زمینی یا سنجد را امتحان کنید. آجیل همچنین همراهی خوبی برای سبزیجات یا سالادهای پخته شده است.


روغن زیتون

روغن زیتون منبع خوبی از ویتامین E ، پلی فنول ها و اسیدهای چرب میباشد که همه اینها به کاهش خطر ابتلا به بیماری های قلبی کمک می کند.

طرز تهیه آن: از آن به جای کره یا مارگارین در غذاهای مختلف مانند ماکارونی یا برنج استفاده کنید. همچنین میتواند از آن روس یالاد یا سبزیجات استفاده کنید.


ارسال نظر