نشانه های روده ناسالم چیست؟
20 اردیبهشت

نشانه های روده ناسالم چیست؟

  • نویسنده: admin
  • بازدید: 35

بسیاری از جنبه های زندگی مدرن مانند سطح استرس زیاد ، کمبود خواب ، خوردن غذاهای فرآوری شده، قند زیاد و مصرف آنتی بیوتیک ها همه می تواند به میکروبیوم روده ما آسیب برساند. این به نوبه خود ممکن است جنبه های دیگر سلامت  مانند مغز، قلب، سیستم ایمنی بدن، پوست، وزن، سطح هورمون ها ، توانایی جذب مواد مغذی و حتی پیشرفت سرطان را تحت تأثیر قرار دهد.


چندین راه وجود دارد که یک روده ناسالم ممکن است خود را نشان دهد. در اینجا هفت مورد از علائم رایج آورده شده است: علائم روده ناسالم چیست؟


ناراحتی معده

اختلالات معده مانند گاز معده، نفخ، یبوست، اسهال و سوزش سر دل همه می توانند نشانه ای از روده ناسالم باشند. روده متعادل مشکل کمتری در پردازش مواد غذایی و دفع خواهد داشت.


یک رژیم غذایی با قند بالا

یک رژیم غذایی حاوی غذاهای فراوری شده و قندهای ناسالم می تواند میزان باکتریهای خوب در روده شما را کاهش دهد. این عدم تعادل می تواند باعث افزایش هوس قند شود ، که خود سبب آسیب دوباره به روده میشود. مقادیر زیاد قندهای تصفیه شده، به ویژه شربت ذرت با فروکتوز بالا ، با افزایش التهاب در بدن مرتبط است. التهاب می تواند مسبب بسیاری از بیماری ها و حتی سرطان ها باشد.


تغییر وزن غیر عمد

افزایش یا کاهش وزن بدون ایجاد تغییر در رژیم غذایی یا عادتهای ورزشی ممکن است نشانه روده ناسالم باشد. روده ناسالم می تواند توانایی بدن در جذب مواد مغذی، تنظیم قند خون و ذخیره چربی کاهش دهد. کاهش وزن ممکن است در اثر رشد باکتری های روده کوچک (SIBO) ایجاد شود، در حالی که افزایش وزن ممکن است در اثر مقاومت به انسولین یا نیاز به پرخوری به دلیل کاهش جذب مواد مغذی ایجاد شود.


اختلالات خواب یا خستگی مداوم

روده ناسالم ممکن است به اختلالات خواب مانند بی خوابی یا خواب ضعیف کمک کند و بنابراین منجر به خستگی مزمن می شود. مقدار زیادی از سروتونین بدن، هورمونی که بر خلق و خو و خواب تأثیر می گذارد در روده تولید می شود. بنابراین آسیب روده می تواند توانایی شما در خواب خوب را مختل کند. برخی از اختلالات خواب نیز با خطر ابتلا به فیبرومیالژیا ارتباط دارد.


اگزما یا سوزش پوست

مشکلات پوستی مانند اگزما ممکن است مربوط به روده آسیب دیده باشد. التهاب در روده ناشی از رژیم غذایی ضعیف یا آلرژی های غذایی میتواند باعث افزایش "نشت" پروتئین های خاصی به داخل بدن شود که به نوبه خود می تواند باعث تحریک پوست و ایجاد شرایطی مانند اگزما شود.


مشکل خود ایمنی

محققان به شواهد جدیدی درباره تأثیر روده بر سیستم ایمنی بدن دست یافته اند. تصور می شود که یک روده ناسالم ممکن است التهاب سیستمیک را افزایش داده و عملکرد صحیح سیستم ایمنی بدن را تغییر دهد. این می تواند به بیماری های خود ایمنی منجر شود، زمانیکه که بدن به جای مهاجمان مضر به خود حمله می کند.


عدم تحمل مواد غذایی

عدم تحمل مواد غذایی نتیجه مشکل در هضم برخی غذاها است. تصور می شود عدم تحمل مواد غذایی ممکن است به دلیل کیفیت پایین باکتری ها در روده ایجاد شود. این می تواند منجر به مشکل در هضم غذاها بوده و علائم ناخوشایند مانند نفخ ، گاز، اسهال ، درد شکم و حالت تهوع شود. شواهدی وجود دارد مبنی بر اینکه آلرژی غذایی ممکن است با سلامت روده نیز مرتبط باشد.


اقداماتی که برای سلامت روده میتوانید انجام دهید:


سطح استرس خود را پایین بیاورید

استرس مزمن سبب آسیب به روده میشود. برخی از راه های کاهش استرس شامل مدیتیشن ، پیاده روی، ماساژ ، گذراندن وقت با دوستان یا خانواده، کاهش مصرف کافئین ، خندیدن ، و یا نگهداری از حیوانات خانگی می باشد. 


به اندازه کافی بخوابید

خواب ناکافی و یا خواب بی کیفیت میتواند تاثیر زیادی بر سلامت روده بگذارد. سعی کنید حداقل 7 تا 8 ساعت خواب بی وقفه در شب را در اولویت قرار دهید. اگر خواب خوبی ندارید حتما با پزشک متخصص مشورت کنید.


آهسته غذا بخورید

جویدن کامل و آهسته وعده های غذایی به پیشرفت هضم و جذب مواد مغذی کمک کند. این سبک غذایی همچنین به شما در کاهش ناراحتی گوارشی و حفظ یک روده سالم کمک کند.


مکمل های پربیوتیک مصرف کنید

اضافه کردن یک مکمل پربیوتیک به رژیم غذایی راهی عالی برای بهبود سلامت روده شماست. پری بیوتیک ها "غذا" را برای تقویت رشد باکتری های مفید در روده فراهم می کنند. افراد مبتلا به رشد باکتریایی مانند SIBO نباید از پروبیوتیک استفاده کنند. همه مکمل های پروبیوتیکی از کیفیت بالایی برخوردار نیستند. بهتر است در هنگام انتخاب یک مکمل پروبیوتیک از کارشناسان تغذیه مشورت گرفته و آنها را از داروخانه های مجاز تهیه کنید.


رژیم خود را تغییر دهید

کاهش میزان غذاهای فرآوری شده ، پر قند و پرچرب می تواند به سلامت روده کمک کند. علاوه بر این ، خوردن مقدار زیادی غذای گیاهی و پروتئین بدون چربی می تواند روی روده شما تأثیر بگذارد. بر اساس تحقیقات رژیم غذایی پر فیبر به طور چشمگیری در سلامت روده فرد نقش دارد.


ارسال نظر