واکسن کرونا کی ساخته میشود؟
13 اردیبهشت

واکسن کرونا کی ساخته میشود؟

  • نویسنده: admin
  • بازدید: 31

ویروس کرونا به راحتی شیوع می یابد و اکثریت جمعیت جهان هنوز در برابر آن آسیب پذیر هستند. واکسن با آموزش سیستم ایمنی بدن، سبب محافظت آن دربرابر بیماری میشود. ساخت واکسن سبب آرامش بیشتر افراد جوامع شده و زندگی عادی را به آنها باز خواهد گرداند. ولی آیا ساخت واکسن چقدر طول میشکد؟ سوال بعدی این است که در صورت دستیابی به واکسن کرونا دسترسی به آن در جوامع مختلف به چه صورت خواهد بود؟


چه موقع واکسن کرونا ویروس خواهیم داشت؟

ساخت واکسن اگر ده ها طول نکشد معمولاً سالها زمان میبرد. اما محققان امیدوارند در عرض چند ماه برای کرونا راه حل مناسبی پیدا کنند. اکثر کارشناسان عقیده دارند تا اواسط سال 2021 میلادی تولید و توزیع واکسن رسمی COV 19 طول خواهد کشید.  


قبل از تولید واکسن چه اقداماتی باید انجام شود؟

چندین گروه تحقیقاتی واکسنهای بالقوه را طراحی کرده اند ، با این حال اقدامات بیشتری لازم است از جمله:

-باید آزمایشات نشان دهد که واکسن کاملا بی خطر است.

-آزمایشات بالینی باید ثابت کنند که واکسن می تواند پاسخ ایمنی را تحریک کرده و از ابتلا افراد به ویروس جلوگیری کند

-باید امکان تولید انبوه واکسن برای استفاده عموم مردم ایجاد شود

-قبل از تجویز واکسن، باید قوانین و مقررات داوریی توزیع آن تأیید شده باشند

-سرانجام، چالش بزرگ امکان دسترسی همه افراد در نقاط مختلف جهان به این واکسن باقی میماند.


واکسن کوئید 19 تولید دانشگاه آکسفورد:

واکسن COVID-19 که توسط دانشمندان دانشگاه آکسفورد ساخته شده است، ممکن است تا پایان سال و پس از توافق این موسسه با غول دارویی AstraZeneca در دسترس باشد.AstraZeneca هزینه های معمول خود را کاهش می دهد درحالیکه هزینه های تولید و توزیع واکسن را با نام ChAdOx1 nCoV-19 شارژ می کند.

پاسکال سوریوت، مدیر اجرایی شرکت AstraZeneca گفت: امید ما این است که با همکاری همه گروه های تحقیقی، بتوانیم جهانی سازی واکسن را برای مقابله با ویروس تسریع کرده و از مردم در برابر کشنده ترین بیماری محافظت کنیم.

این واکسن با نام ChAdOx1 nCoV-19 به تازگی وارد آزمایشات انسانی شده است. اولین نتیجه های این واکسن در ماه تیر (ژوئن) خود را نشان خواهد داد، اما از همین حالا با فرض مثبت بودن نتایج امکان تولید انبوه آن فراهم شده است. 

سر جان بل ، استاد دانشگاه آکسفورد، می گوید: "ما همچنین در تلاشیم تا مطمئن شویم که سایر نقاط جهان نیز برای آماده کردن این واکسن آماده هستند، برای مثال کشورهای درحال توسعه که نیاز به ساخت و استفاده این واکسن در آنها بالاست".  

وی ادامه داد: "ما برای اینکار به یک شریک تجاری احتیاج داریم، زیرا درحال حاضر انگلیس محل مناسبی برای تولید انبوه این واکسن نمیباشد بنابراین همکاری ما با AstraZeneca در جهت یافتن محل بهتری برای تولید انبوه میباشد. "

سارا گیلبرت ، واكسینولوژیست دانشگاه آكسفورد ، كه رهبری تیم تحقیقاتی تولید واکسن را در دانشگاه آکسفورد به عهده دارد گفت: "مطمئنا ، واکسن باید بر روی انسانها آزمایش شود تا به ما اطلاعات کامل دهد. این بدان معناست که باید بتوانیم با اعتماد به یافته ها ی آزمایشگاهی، ثابت كنیم كه این واکسن واقعاً مؤثر است و از آلوده شدن افراد به ویروس کوئید 19 به طور حتمی جلوگیری میکند."

طرز کار این واکسن به زبان ساده اینگونه است که با معرفی یک نسخه اصلاح شده از سرماخوردگی ، به بدن کار می کند. این نسخه اصلاح شده بسیار ضعیف است و نسخه بسیار ضعیفی از کوئید 19 نیز به آن اضافه شده است. بنابریان بدن برای مقابله با این ویروس ضعیف شروع به تولید آنتی بادی می کند. امید است که با این روش بدن آماده مقابله با ویروس کوئید 19 واقعی را پیدا کند.


واکسنهای احتمالی دیگر

ChAdOx1 nCoV-19 فقط یکی از بیش از 100 واکسن بالقوه درحال تولید است. تولید اکثر واکسن ها چندین سال به طول می انجامد، اما مساله درباره ویروس جدید کرونا بسیار جدی ست. از آنجائیکه احتمال آلوده کردن همه افراد جهان به این ویروس وجود دارد، یک عجله بی سابقه برای پیدا کردن واکسن و یا راه درمان برای آن بوجود آمده است..

بیل گیتس میلیاردر و صاحب مایکروسافت به تازگی اعلام کرده است که قصد دارد میلیاردها دلار برای واکسن هایی که کار نمی کنند هدر دهد، به این امید که یکی از این واکسن ها کارا باشد و جان بشر را نجات دهد.

وی گفت: درست است در حال حاضر میلیاردها دلار صرف هزینه هایی میشود که در آخر بی نتیجه خواهند بود. ولی چند میلیارد در مقابل هزینه های جبران ناپذیری که اقتصاد دولت ها با آن مواجه هستند هزینه ای نیست و ارزش خرج کردن دارد. 

واکسن دیگری در چین درحال آزمایش بر روی انسان است. این واکسن روی میمون ها آزمایش شده و هیچ یک از میمون هایی که واکسن را دریافت کرده اند به ویروس کرونا آلوده نشده اند. بنابراین نتایج امیدبخش این واکسن سبب شده تا تحقیقات بیشتر آن بر روی گروه های انسانی نیز انجام پذیرد. 


ارسال نظر