پلاسمای خون چیست و نقش پلاسما در درمان کرونا
6 اردیبهشت

پلاسمای خون چیست و نقش پلاسما در درمان کرونا

  • نویسنده: admin
  • بازدید: 39

پلاسما در واقع بخش فراموش شده خون است. گلبول های سفید ، گلبول های قرمز و پلاکت ها برای عملکرد بدن مهم هستند. اما پلاسما نیز نقش اساسی دارد زیرا این مایع اجزای خون را در کل بدن به حرکت در می آورد.


حقایقی درباره پلاسما

پلاسما بزرگترین قسمت خون شماست. این بدان معنی ست که بیش از نیمی از (حدود 55٪)  محتوای کلی  خون را تشکیل می دهد. وقتیکه پلاسما را از بقیه خون جدا کنیم، یک مایع زرد روشن است  که حامل آب ، نمک و آنزیم ها است.

نقش اصلی پلاسما جذب مواد مغذی، هورمون ها و پروتئین ها به قسمت هایی از بدن است که به آن نیاز دارند. سلولها همچنین مواد زاید خود را درون پلاسما قرار می دهند. سپس پلاسما به حذف این ضایعات از بدن کمک می کند. پلاسما خون همچنین تمام قسمتهای خون را از طریق سیستم گردش خون شما حمل می کند.


اهدا پلاسمای خون

برای اهدای پلاسمای خون یک روند غربالگری نیاز است. این روند برای این است که اطمینان حاصل شود شما و خون شما از سلامت کافی برای اهدا برخوردار است. اگر واجد شرایط لازم جهت اهدا لاسما باشید تقریبا یک ساعت و نیم زمان برای اهدا نیاز است.

در طی فرآیند اهدای خون واقعی، خون فرد از طریق سوزنی که در یک رگ در بازو قرار دارد دریافت میشود. یک دستگاه ویژه پلاسماها و اغلب پلاکت ها را از نمونه خون شما جدا می کند. به این فرآیند ، پلاسمافیز گفته می شود. سلولهای قرمز خون باقی مانده و سایر ترکیبات خونی سپس به همراه محلول کمی شور (نمک) به بدن شما بازگردانده می شوند. پلاسماي اهدا شده در مدت 24 ساعت پس از اهداي منجمد مي شود. این دارو تا یک سال قابل نگهداری است و در صورت لزوم برای انتقال به بیمار از حالت انجماد آزاد میشود. 


شرایط اهدای پلاسما برای بیماران مبتلا به کرونا:

هنگامی که فرد مبتلا به Covid-19 است، سیستم ایمنی بدن با ایجاد آنتی بادی، که به ویروس حمله می کند پاسخ می دهد. با گذشت زمان آنتی بادی ها ساخته شده و در پلاسما یعنی بخش مایع خون یافت شوند.

به گفته سوپروایزر آموزشی بیمارستان مسیح دانشوری، پلاسمای خون از افرادی که حدود 25 تا 30 روز از بهبودی کامل آنها از کرونا گذشته باشد دریافت میشود. به گفته ایشان خانم های باردار و یا خام هایی که دوبار بادارای و یا سقط جنین را تجربه کرده اند، برای اهدا نامزدهای مناسبی نیستند. 

در ایران اهدا پلاسما توسط بیماران سابق به بیماران جاری با رضایت کامل اهدا کننده صورت میپذیرد. برای اینکار ابتدا شرایط خونی فرد اهدا کننده از نظر سلامت کامل و کافی خون بررسی میشود و سپس مراحل دریافت پلاسما خدود 45 دقیقه طول میشکد.

در ضمن این نکته نیز قابل توجه است که در اهدا پلاسما به دلیل اینکه تنها پلاسما از خون جدا شده و خون به فرد بازمیگردد، هیچگونه نگرانی در رابطه با کاهش خون و یا ضعف و کم خونی اهدا دهنده وجود ندارد.

پلاسما چهار عملکرد مهم در بدن ما دارد:

1-به حفظ فشار خون کمک می کند.

2- پروتئین های مهم را برای لخته شدن خون و ایمنی بدن تأمین کنید.

3-الکترولیتهایی مانند سدیم و پتاسیم را به عضلات ما منتقل می کند.

4-به حفظ تعادل pH مناسب در بدن ، که عملکرد سلول ها را بهبود میبخشد، کمک میکند.


روش اهدا پلاسما در کشورهای دیگر:

روش اهدای پلاسما توسط بیماران کرونایی بهبود یافته در ترکیه نیز با استقبال مواجه شده بصورتیکه افراد جوان که احتمال بهبودی بیشتری در برابر کوئید 19 دارند پس از بهبودی داوطلب اهدا پلاسما برای بیمارن با شرایط حادتر میشوند.

بریتانیا نیز در تلاش است تا از خون بازماندگان کورونا برای معالجه بیماران بیمارستانی مبتلا به این بیماری استفاده کند. برای این منظور NHS از برخی از افرادی که از Covid-19 بهبود یافته اند درخواست می کند خون اهدا کنند تا به طور بالقوه بتوانند درمان را در آزمایشات ارزیابی کنند.

در نیوجرسی آمریکا همچنین بعد از انتقال پلاسما به دو بیمار مبتلا به کوئید 19 حال آنها رو به بهبودی رفت و امید به استفاده از این روش برای باقی بیماران را بالا برد.


راه های درمان ویروس کرونا چیست؟

از آنجا که بیماری کرونا هر روز جانهای بیشتری را در سراسر جهان می گیرد، جستجو برای پیدا کردن یک واکسن موثر برای این بیماری ادامه دارد. اما در حالی که دانشمندان پیش بینی میکنند دست کم 18 ماه تولید واکسن طول میکشد، نیاز فوری به یافتن روش های درمانی دارویی مؤثر برای کسانی که در بیمارستان از علائم شدیدتر این بیماری رنج می برند، ضروری ست.

بخش عمده مراقبت از بیمارستان بر روی درمان حمایتی متمرکز است، یعنی کمک به بیمار برای اینکه زنده بماند تا زمانی که سیستم ایمنی بدن خود فرصت لازم جهت مقابله با ویروس داشته باشد. این ممکن است شامل دادن مایعات، اکسیژن یا دستگاه تهویه هوا یا درمان آنها با آنتی بیوتیک ها برای عفونت های ویروس باشد.


چگونه پلاسما بدن شما را سالم نگه می دارد؟

پلاسما بخش مهمی از درمان بیماری های جدی است. به همین دلیل است که مراکز خون از مردم درخواست می کنند که پلاسمای خون اهدا کنند.

در کنار آب ، نمک و آنزیم ها ، پلاسما همچنین حاوی اجزای مهمی شامل آنتی بادی ها ، عوامل لخته شدن و پروتئین های آلبومین و فیبرینوژن هستند. وقتی خون اهدا می کنید، ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی می توانند این بخش های حیاتی را از پلاسما جدا کنند و از آن در درمان جان افراد مبتلا به سوختگی ، شوک ، تروما و سایر موارد اضطراری پزشکی استفاده کرد.

پروتئین ها و آنتی بادی های موجود در پلاسما در شرایط مزمن نادر نیز در درمان ها استفاده می شوند. این موارد شامل اختلالات خود ایمنی و هموفیلی است. افراد مبتلا به این شرایط به دلیل درمانها می توانند زندگی طولانی و پربار داشته باشند. به این دلیل است که برخی سازمان های درمانی و تحقیقاتی پلاسما را "هدیه زندگی" می نامند.


ارسال نظر