نکات حفظ سلامت روان در قرنطینه
16 فروردین

نکات حفظ سلامت روان در قرنطینه

  • نویسنده: admin
  • بازدید: 41

کارشناسان روانشناسی نکات خوبی را برای حفظ سلامت روان در دوران قرنطینه به اشتراک می گذارند. برخلاف تصور گذشته، قرنطینه و دوری از اجتماع در سطح جهانی امری عادی شده است ، زیرا دولت ها تلاش های خود را برای مبارزه با شیوع کوئید 19 انجام می دهند. این اقدام که شهروندان کشورهای مختلف مجبور به قرنطینه خانگی هستند، توسط متخصصان پزشکی در کاهش شیوع ویروس در نظر گرفته شده است. اما ، پیامدهای مشکلات روحی افراد نمی تواند نادیده گرفته شود.

یک مطالعه جدید از مجله پزشکی لانست خاطرنشان کرده است که تأثیر روانی قرنطینه به دلیل انتشار ویروس کوئید 19می تواند بسیار زیاد باشد ، در نتیجه طیف وسیعی از نگرانی های بهداشت روان از اضطراب و عصبانیت گرفته تا اختلالات خواب ، افسردگی و اختلال استرس پس از آسیب (PTSD) ایجاد می شود. 

گزارش Lancet حاکی از آن است که عوامل استرس زا در ارتباط با عوامل قرنطینه مانند ترس از عفونت ، سرخوردگی ، کسالت ، منابع ناکافی ، کمبود اطلاعات ، و ترس از ضرر مالی میتواند سبب اختللات مهم روانی شود. این مساله تنها به افرادی که به ظاهر مشکل روانی دارند نمیشود و میتواند گریبانگیر بسیاری از افرادی در جامعه شود که به ظاهر خیلی سالم به نظر میرسند. 


مواردی که برای سلامت روان باید بررسی شوند شامل نکات زیر باشد:

 درباره سلامت خود و دیگران نگران هستید؟

 در الگوهای خواب یا خوراک شما تغییرات ایجاد شده؟

 برای خواب یا یا تمرکز کردن مشکل دارید؟

 مشکل جسمی قدیمی شما بدتر شده است؟

 مصرف الکل ، دخانیات یا سایر داروها را شروع کرده اید؟

سازمان جهانی بهداشت این هفته با شناخت این مشکل ، راهنمایی هایی را درمورد چگونگی محافظت از سلامت روان مردم در هنگام شیوع بیماری منتشر کرد.

پروفسور ایان هیکی در مرکز مغز و ذهن دانشگاه سیدنی خاطر نشان کرد: "انسان ها حیوانات اجتماعی هستند." "طولانی شدن قرنطینه یا انزوا اجتماعی (بدون وجود روش های جبرانی) باعث افزایش اضطراب ، افسردگی و احساس درماندگی آنها می شود."


آنچه دولت ها می توانند در زمان قرنطینه (کوئید 19)انجام دهند

خبر خوب این است که برخی دولتها برای پاسخ به این عوامل استرس زا در سلامت روان گام برداشته اند. به عنوان مثال آنها باید افراد را راجع به مشکلات آگاه ولی در عین حال آنها را در ارتباط با کاهش زمان قرنطینه و اطمینان از منابع کافی مطلع سازند.


دکتر مارکوس تان ، روانپزشک مشاور در کلینیک سلامتی نوبل مستقر در سنگاپور به CNBC گفت: "با بررسی برخی از عوامل استرس زا ، دولت می تواند به کاهش تأثیر قرنطینه بر سلامت روان کمک کند."

با این حال ، کارشناسان پزشکی ، از جمله مایکل فریدمن ، استادیار دانشکده کار اجتماعی کلمبیا در نیویورک ، از مقامات خواسته اند تا با ایجاد گروه های فرعی برای کمک به سلامت روان افراد جامعه، اقدامات بیشتری انجام دهند.

برای مثال آماده سازی خدمات تلفنی پزشکی به عنوان یکی از منابع امدادی برای مبتلایان به اختلالات دوانی کمکی شایانی ست.

"یک باور عمومی وجود دارد که در هر بحرانی افراد با مسائل جسمی سر و کار خواهند داشت ، در صورتیکه مشکلات روانی عموما بعد از مدتی علائم خود را نشان میدهند. این دیدگاه به چالش کشیده میشود، زیرا مردم نیاز دارند که از نظر ذهنی محکم باشند تا بتوانند با چالش های پیش رو مقابله کنند. "


کاری که کارفرمایان می توانند در  زمان قرنطینه (کوئید 19) انجام دهند

Ronni Zehavi مدیر عامل پلت فرم HR Hibob اشاره کرد: درکنار دولت ها ، کارفرمایان و کارآفرینان نیز در این زمان نقش خود را در حفظ سلامت کارمندان خود و تأمین اطمینان از آنها دارند.

Zehavi همچنین گفت: "شفافیت در تمام اوقات بحرانی بسیار مهم است ، بنابراین تیم های کاری و نیروی انسانی باید به طور خاص ارتباطات شفافی را انجام دهند و به روزرسانی ها را در مورد ویروس و پروتکل های جاری منتشر کنند."

وی افزود: شرکت ها باید کارکنان خود را از اقدامات مربوط به زمان و حضور و غیاب مطلع کنند تا آنها "کاملاً از انتظارات آگاه باشند" و دلیل حضور خود رد شرکت و یا کار از خانه را بدانند.


آخرین توصیه اینکه "با افراد ارتباط برقرار کنید. سعی کنید درگیر فعالیتهایی باشید که به شما لذت می بخشد و حس معناداری را به شما می دهد و هرچه ممکن است برای کمک به دیگران انجام دهید ، که این نکات پادزهرهایی قابل توجه برای مقابله با افسردگی هستند."


ارسال نظر