زندگی سالم در قرنطینه
9 فروردین

زندگی سالم در قرنطینه

  • نویسنده: admin
  • بازدید: 71

 در زمانیکه این مقاله را مینویسیم، COVID-19 ، بیش از 500000 نفر را آلوده کرده و متاسفانه بیش از 27،000 نفر را در سراسر جهان به کام مرگ کشیده است. اولین مورد ابتلا به این بیماری در دسامبر 2019 در ووهان چین گزارش شده است.


مردم در سراسر جهان از پیامدهای سلامتی، اجتماعی و اقتصادی این ویروس  ابراز نگرانی میکنند. در برخی کشورها دستورات قرنطینه شهر ها و بستن مرزها در دستور کار قرار گرفته است که از اهمیت این موضوع در سراسر دنیا خبر میدهد.

در این مقاله سعی داریم بهترین نکات ممکن جهت ادامه زندگی روزمره در طول قرنطینه را ارائه دهیم.

در اینجا از چگونگی مدیریت استرس گرفته تا ضد عفونی کردن و رعایت بهداشت فردی و خانواده جهت برخورد با این مشکل سخن خواهیم گفت.به هر حال قرنطینه و نگرانی عمومی در مورد انتشار ویروس می تواند تأثیر بسزایی در زندگی روزمره داشته باشد ، اما موارد خاصی وجود دارد که می توانید برای کاهش اضطراب و حفظ روزمرگی خود انجام دهید.


غذاهای قدیمی را خالی و سبد غذایی سالم را جایگزین کنید

قبل از تهیه مواد غذایی دوران قرنطینه، بهتر است یخچال و كابینت خود را از هر نوع غذای قدیمی یا منقضی خالی كنید. در هنگام خرید، مطمئن شوید که مواد غذایی از همه گروه های اساسی مواد غذایی مانند پروتئین ، غلات ، سبزیجات و چربی های سالم را تهیه کرده اید. سبد غذایی خود را از مواد غذایی فاسد نشدنی مانند لوبیا ، برنج  و دانه های مغذی پر کنید. مواد غذایی میتوانند به شکل غذاهای تازه مانند سبزیجات و گوشت و یا بصورت کنسرو باشند.

بر اساس توصیه های متخصص تغذیه در شورای بین المللی اطلاعات غذایی ، کالاهای خشک مانند برنج ، ماکارونی ، لوبیا و جو دوسر پایه های خوبی برای ساخت انواع مختلف غذاها هستند. ماندگاری طولانی این مواد غذایی بالا بوده و براحتی میتوان آنها را در انواع وعده های غذایی گنجاند. اما باید حتماً آنها را به طور صحیح ذخیره کنید، برای مثال برنج، ماکارونی و جو را  در یک ظرف در بسته و در یک مکان خشک و خنک نگه دارید تا کیفیت آن حفظ شود.


قبل از استفاده از کنسرو ها و غذاهای فاسد نشدنی بهتر است از غذاهای تازه و سبزجات استفاده کنید

توصیه شده که ترتیب استفاده از محصولات غذایی را در هر وعده در نظر بگیرید و از این بابت که هر وعده غذایی حاوی مواد مغذی لازم است، اطمینان حاصل کنید. باید این را در نظر بگیرید که در این دوران برای بالا بردن سیستم ایمنی و همچنین برای مقابله با اضطراب احتمالی بهتر است از غذاهای مغذی و نوشیدنی های سالم استفاده کنیم. زیرا در زمان قرنطینه بدن ما بیشتر از همیشه به مواد غذایی سالم و مقوی نیاز دارد. از دیگر راه های پیشنهادی منجمد کردن برخی از وعده های غذایی برای روزهای بعد است تا در اینصورت از فاسد شدن احتمالی غذا جلوگیری شده و همچنین راهی برای ترکیب غذاهای سالم و غیر فرآوری شده در طول زمان قرنطینه باشد.

در هنگام خرید با رعایت حال بقیه افراد، تنها مواد غذایی ضروری و مواد غذایی که نهایتا به مدت دو هفته به آنها نیاز دارید را خریداری کنید. 


بر اساس نظر کارشناسان، به جای رفتن به سالنهای ورزشی افراد می توانند تمرین های روزمره ورزشی جایگزین را در خانه انجام دهید

با وجودیکه  کوئید 19 (COVID-19) در سراسر جهان ایجاد نگرانی کرده، هنوز بسیاری از شهرها حالت قرنطینه نداشته و سالن ها وباشگاه های بدنسازی و ورزشی به فعالیت ادامه میدهند. با وجودیکه بسیاری از آنها بر حفظ رعایت بهداشت فردی تاکید میکنند و تجهیزات ورزشی را مکررا ضدعفونی میکنند، توصیه میشود برای رعایت حال خود و دیگران تمرینات ورزشی را در خانه و در محیط غیر عمومی انجام داد.

بنا به گفته برایان گلدبرگ مربی بدنسازی: "شما برای ورزش نیازی به یک سالن ورزشی ندارید، یک فرد معمولی می تواند در محیط امن خانه خود خوش اندام و متناسب بماند." 


خود را در کمترین معرض رسانه ای (COVID-19)  قرار دهید تا بتوانید از استرس دوران قرنطینه مصون بمانید

عناوین خبری از زمان شروع ویروس کرونا (کوئید 19)، نگرانی فزاینده در مورد ویروس را منعکس می کند در حالیکه این خود منشا بسیاری از بیماری های روحی و روانی دیگر برای افراد آسیب پذیر است.

جولی پیک، روانشناس بالینی در چاپل، میگوید افراد در اخبار و رسانه ها با عوامل تهدید کننده این ویروس آشنا شده و در حالیکه ماموران بهداشت را با آن لباس های فضایی میبینند احساس درماندگی و یاس میکنند. در بسیاری از موارد افراد بهتر است به جای دنبال کردن اخبار روزانه افراد مبتلا و یا افراد کشته شده، تنها درباره چگونگی پیشگیری از ابتلا به بیماری و نحوه تغییر روش زندگی روزمره بیشتر مطالعه کنند. 

وظیفه هر شهروندی ست که با آگاهی از علائم و خطرات این ویروس و رعایت بهداشت فردی و عمومی از انتشار بیشتر این ویروس کاسته و همچنین از اشاعه شایعات و ایجاد استرس در اذهان عمومی بکاهد. 


در قرنطینه خانگی با افراد خانواده و یا دوستان از طریق تلفن، تماس ویدیویی یا از طریق خدمات آنلاین ارتباط برقرار کنید

احساس تنهایی در دوران قرنطینه موجب بروز مشکلات و آسیب های روانی بسیاری میشود. عدم ارتباط با همکاران ، دوستان و اعضای خانواده برای مدت طولانی می تواند منجر به غم و اندوه شود. بهتر است در این دوران برای ارتباط تلفنی یا ویدیوئی با اعضای خانواده، دوستان و همکاران خود پیش قدم شده و شرایط موجود را مدیریت کنید. 


دستان خود را حداقل 20 ثانیه بشویید و این مساله را به دوستان خود نیز تذکر بدهید

درنهایت، بزرگترین دفاع در مقابل ابتلا به کوئید 19 شستن دستان با آب و صابون و به مدت 20 ثانیه یا بیشتر است.

بر اساس تحقیقات تا به حال واکسنی برای ویروس کرونا (COVID-19)  ساخته نشده و همچنان شستن دست ها با آب و صابون و ضد عفونی کردن سطوح مختلف خانه، سطوح پلاستیکی، شیشه ای، و فلزی بهترین راه حل برای از بین بردن ویروس میباشد.


با آرزوی سلامتی روز افزون; تیم مشاوره پزشکی ایزی دارو


ارسال نظر