بالا بردن سیستم ایمنی
12 اسفند

بالا بردن سیستم ایمنی

  • نویسنده: admin
  • بازدید: 141

چگونه می توانید سیستم ایمنی خود را بهبود بخشید؟ در کل ، سیستم ایمنی بدن شما در دفاع از شما در برابر میکروارگانیسم های بیماریزا کار قابل توجهی انجام می دهد.

راههای سالم برای تقویت سیستم ایمنی بدن

اولین خط دفاع شما انتخاب یک سبک زندگی سالم است. پیروی از دستورالعمل های کلی سلامتی تنها بهترین کاری است که می توانید در جهت حفظ طبیعی و سالم بودن سیستم ایمنی بدن برداشته باشید. هر بخشی از بدن شما ، از جمله سیستم ایمنی بدن ، در صورت محافظت در برابر حملات محیطی و تقویت شده توسط راهکارهای زندگی سالم عملکرد بهتری دارند. از جمله این راهکارها میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

الکل و دخانیات را کنار بگذارید

یک رژیم غذایی پر از میوه و سبزیجات میل کنید.

به طور منظم ورزش کنید.

وزن متعادل خود را حفظ کنید.

خواب کافی داشته باشید.

برای جلوگیری از ابتلا به عفونت، شستشوی مکرر دستها و پختن کامل گوشت را مد نظر داشته باشید.

سعی کنید استرس را به حداقل برسانید.


ایمنی بدن را به روش سالم افزایش دهید

بسیاری از محصولات موجود در قفسه های فروشگاه ادعا می کنند که ایمنی بدن را تقویت یا حمایت می کند. اما در حقیقت ، افزایش تعداد سلولهای بدن، سلولهای ایمنی بدن، لزوما چیز خوبی نیست. به عنوان مثال ، ورزشکارانی که برای تقویت تعداد سلولهای خونی و تقویت عملکرد آنها درگیر "دوپینگ خون" - پمپاژ خون در سیستم های خود هستند - خطر سکته مغزی را تجربه می کنند.


تلاش برای تقویت سلولهای سیستم ایمنی بدن بسیار پیچیده است زیرا تعداد سلولهای مختلف بدن در سیستم ایمنی بدن وجود دارد که به بسیاری از انواع مختلف میکروب پاسخ می دهند. کدام سلول ها را باید تقویت کنید و به چه تعداد؟ تاکنون دانشمندان جواب آن را نمی دانند. آنچه مشخص است این است که بدن بطور مداوم سلولهای ایمنی تولید می کند. هیچ کس نمی داند سلول های سیستم ایمنی بدن چه سلولهایی را با چه ترکیبی باید تولید کند تا بهترین عملکرد ایمنی داشته باشد.


سیستم ایمنی و سن

با افزایش سن ، توانایی پاسخ ایمنی بدن ما کاهش می یابد ، که به نوبه خود منجر به عفونت های بیشتر و آمارهای بالاتر سرطان می شود. 

عفونت های تنفسی ، آنفولانزا و به خصوص ذات الریه پنومونی عامل اصلی مرگ و میر در افراد بالای 65 سال در سراسر جهان است. هیچ کس به طور دقیق نمی داند که چرا این اتفاق می افتد ، اما برخی از دانشمندان مشاهده می کنند که این افزایش خطر با کاهش سلول های T ارتباط دارد ، احتمالاً از آتروفی شدن تیموس با افزایش سن و تولید کمتر سلول های T برای مقابله با عفونت. اینکه آیا این کاهش عملکرد تیموس افت سلول های T را توضیح می دهد یا اینکه تغییرات دیگر نقش ایفا می کنند، کاملاً مشخص نشده است. برخی دیگر علاقه مند هستند که آیا مغز استخوان در تولید سلولهای بنیادی که باعث ایجاد سلولهای سیستم ایمنی می شوند ، کارایی کمتری می کند یا خیر.


کاهش پاسخ ایمنی به عفونت ها با واکنش افراد مسن به واکسن ها نشان داده شده است. به عنوان مثال ، مطالعات واکسن آنفلوانزا نشان داده است که برای افراد بالای 65 سال ، این واکسن در مقایسه با کودکان سالم (بالای 2 سال) بسیار کمتر موثر است. اما علیرغم کاهش کارآیی ، واکسیناسیون های آنفولانزا و پنومونیه در افراد مسن میزان مرگ و میر آنها را به میزان قابل توجهی کاهش داده است.

به نظر می رسد ارتباط بین تغذیه و ایمنی در افراد مسن وجود دارد. نوعی از سوء تغذیه که به طرز شگفت آور حتی در کشورهای مرفه شایع است به عنوان "سوء تغذیه ریز مغذی" شناخته می شود. سوء تغذیه ریز مغذی ، که در آن فرد از نظر برخی ویتامین های ضروری و مواد معدنی دچار کمبود می شود، می تواند در افراد مسن شایع باشد. افراد مسن تمایل به دریافت غذای کمتری دارند و غالباً در رژیمهای غذایی تنوع کمتری دارند. یک سوال مهم این است که آیا مکمل های غذایی ممکن است به افراد مسن کمک کند تا سیستم ایمنی سالم تری حفظ کنند. افراد مسن باید این سؤالات را با پزشك تغذیه انجام دهند، زیرا در حالی كه برخی از مكمل های غذایی ممكن است برای افراد مسن مفید باشد، حتی تغییرات كوچك می توانند عواقب جدی در این گروه سنی داشته باشند.


بالابردن ایمنی با استفاده از گیاهان و مکمل ها

به فروشگاه بروید و بطری های قرص و داروهای گیاهی را پیدا خواهید کرد که ادعا می کنند "از ایمنی بدن حمایت می کنند" یا در غیر این صورت سلامت سیستم ایمنی بدن شما را تقویت می کند. اگرچه برخی از آماده سازی ها برای تغییر برخی از مؤلفه های عملکرد سیستم ایمنی یافت شده است ، اما تاکنون هیچ مدرکی مبنی بر تقویت ایمنی در جایی که شما در برابر عفونت و بیماری محافظت می کنید وجود ندارد. نشان دادن این که آیا گیاهان دارویی یا هر ماده دیگری برای این ماده می توانند ایمنی را تقویت کنند ، هنوز یک مسئله بسیار پیچیده است. به عنوان مثال دانشمندان نمی دانند که آیا گیاهی که به نظر می رسد سطح آنتی بادی در خون را افزایش می دهد، در واقع هر کاری را برای ایمنی کلی انجام می دهد یا خیر.


ارسال نظر