ویروس کرونا (کوئید 19) چقدر خطرناک است؟
3 اسفند

ویروس کرونا (کوئید 19) چقدر خطرناک است؟

  • نویسنده: admin
  • بازدید: 83

رعایت بهداشت فردی و عمومی برای مقابله با ویروس کرونا امری ضروریست. 

در واقع برای پیشگیری از ابتلا به ویروس کرونا باید ضمن رعایت بهداشت فردی، از ارتباط مستقیم با فرد مشکوک به سرماخوردگی یا آنفولانزا پرهیز شود.

شست و شوی مداوم دست ها، پوشاندن دهان و بینی هنگام سرفه، جلوگیری از پخش شدن آب دهان و بینی بعد از عطسه، دوری و عدم لمس افرادی که دارای علائمی شبیه آنفلوآنزا هستند، و حتی خودداری از تماس بدون احتیاط با حیوانات وحشی و اهلی از نکاتی ست که باید مورد توجه قرار گیرند. 

همچنین به منظور جلوگیری از انتشار ویروس، بهتر است افراد از تردد های غیر ضروری در شهر و مسافرت های غیر ضروری بپرهیزند و حدالامکان از حضور در جاهای شلوغ و پرتردد اجتناب کنند.

مهمترین امر برای جلوگیری از ابتلا به ویروس کرونا حفظ و رعایت بهداشت فردی توسط تک تک افراد جامعه است. 


آیا ویروس با لمس سطوح مختلف انتقال میبابد؟

طبق بررسی های انجام شده در صورتیکه فرد مبتلا سطحی را لمس کند در حالیکه ویروس روی پوست او باشد مثلا توسط عطسه یا سزفه بروی دست او انتقال یافته باشد، سطح مذککور آلوده خواهد شد. برای مثال نرده اتوبوس ها، رک کناری پله برقی ها و یا دستگیره درب ها محل های مناسبی برای قرار گرفتن ویروس روی آنهاست. 

در ارتباط با مقدار زنده ماندن ویروس روی سطوح هنوز اطلاع درستی در دسترس نیست، اما بر طبق گفته کارشناسان، احتمال زنده ماندن ویروس بر روی سطوح چند ساعت است. با اینحال بهتر است افراد با شستن مداوم دست ها از احتمال ابتلا به ویروس جلوگیری کنند.


ویروس کرونا چقدر خطرناک است؟

بر طبق تحقیقات انجام شده توسط متخصصان چینی، ویروس کرونا در دوران نهفتگی نیز میتواند از فردی به فرد یا افراد دیگر انتقال یابد.

تا تاریخ 19 زانویه سال 2020 افراد مبتلا به این ویروس 70 هزار نفر بوده اند که از میان آنها 2 هزار نفر جان باخته اند. از آنجائیکه دوره درمان عفونت ویروس کرونا طولانی ست احتمال مرگ و میر توسط این ویروس بیشتر میشود. همچنین به دلیل اینکه تمام افراد که مبتلا به این ویروس میشوند علادم مشابه و یا شدت بیماری یکسانی ندارند، امکان شمار دقیق مبتلایان سخت است. 


رعایت نکات بهداشتی:

هنگام سرفه و عطسه ، دهان و بینی خود را با آرنج یا بافت خمیده بپوشانید - بلافاصله دستمال آلوده را درون سطل زباله انداخته و دستان خود را با صابون و آب یا توسط مواد شوینده الکلی به خوبی و با دقت تمیز کنید.


چرا پوشاندن دهان و بینی در هنگام سرفه و عطسه از شیوع میکروب و ویروس جلوگیری می کند؟

 اگر بروی دستان خود عطسه یا سرفه کنید ، ممکن است اشیاء یا افرادی را که لمس می کنید آلوده کنید. بنابراین بهترین راه استفاده از دستمال و یا ماسک صورت است.


حفظ فاصله با افراد دیگر

حداقل 1 متر فاصله بین خود و سایر افراد قائل شوید. با حفظ فاصله با افراد دیگر احتمال انتقال از راه تنفسی بین شما و افراد مبتلا از بین میرود.


از لمس چشم ، بینی و دهان خودداری کنید

چرا؟ دست بسیاری از سطوح لمس آلوده به ویروس را لمس می کند. اگر با دستان آلوده به چشم ، بینی یا دهان خود لمس کنید ، می توانید ویروس را از سطح خود به خود انتقال دهید.


اگر تب ، سرفه و مشکل در تنفس دارید ، سریعاً به دنبال مراقبت های پزشکی باشید

اگر به منطقه ای در چین سفر کرده اید ، جایی که 2019-nCoV گزارش شده است ، یا اگر با کسی که از چین سفر کرده و دارای علائم تنفسی بوده است ، با ارائه دهنده خدمات درمانی خود بگویید.

 هر وقت تب ، سرفه و مشکل در تنفس دارید لازم است سریعاً به دنبال مراقبت های پزشکی باشید زیرا این ممکن است به دلیل عفونت تنفسی یا وضعیت جدی دیگر باشد. علائم تنفسی با تب می تواند علل مختلفی داشته باشد و بسته به تاریخچه و شرایط سفر شخصی شما ، 2019-nCoV می تواند یکی از این موارد باشد.


اگر علائم تنفسی خفیف دارید و سابقه مسافرت به چین ندارید در خانه بمانید و از پزشک کمک بگیرید.

اگر مجبور به بازدید از بازارهای زنده حیوانات ، بازارهای مرطوب یا بازار محصولات حیوانات هستید، تمامی نکات بهداشتی عمومی را رعایت کنید.

از شستن منظم دست ها با صابون و آب آشامیدنی پس از دست زدن به حیوانات و محصولات حیوانی اطمینان حاصل کنید. از دست زدن به چشم ، بینی یا دهان خودداری کنید. و از تماس با حیوانات بیمار یا محصولات حیوانی فاسد اجتناب کنید. از هرگونه تماس با حیوانات دیگر در بازار (به عنوان مثال ، گربه های ولگرد و سگ ، جوندگان ، پرندگان ، خفاش ها) به شدت جلوگیری کنید. از تماس با زباله های حیوانی آلوده یا مایعات موجود در خاک یا ساختار مغازه ها و امکانات بازار خودداری کنید.

از مصرف محصولات حیوانی خام خودداری کنید. گوشت، شیر یا اندام های حیوانی را با احتیاط انجام دهید تا از آلودگی متقابل با غذاهای بدون پخت و پز، مطابق رویه های ایمنی مواد غذایی جلوگیری شود.


ارسال نظر