ویروس کرونا همچنان قربانی میگیرد
19 بهمن

ویروس کرونا همچنان قربانی میگیرد

  • نویسنده: admin
  • بازدید: 127

ویروس کرونا همچنان می تازد در این مقاله همه مواردی که باید درباره ویروس کرونا بدانید را برای شما قرار دادیم.در ژانویه سال 2020 ، مقامات چینی نوع جدیدی از ویروس کرونا را که با نام 2019-nCoV شناخته می شود ، تأیید کردند. سازمان بهداشت جهانی از نزدیک وضعیت را پیگیری می کند و به دنبال راه حل های موجود جهت کنترل شیوع و اقدامات درمانی آن است. 


علائم 2019-nCoV به طیف وسیعی از بیماریهای دیگر مانند آنفلوانزا شباهت دارد اما علائم شبیه آنفولانزا لزوماً به معنای داشتن 2019-nCoV نیست. علائم اصلی ویروس کرونا عبارتند از تب ، سرفه و مشکل در تنفس. تنفس دشوار می تواند نشانه پنومونی باشد و نیاز به مراقبت فوری پزشکی دارد. ما هنوز نمی دانیم که علائم پس از آلوده شدن یک فرد چه مدت طول می کشد ، اما ارزیابی های فعلی نشان می دهد که علائم میتواند از 2 تا 10 روز خود را نشان دهند.

منشا بیماری کرونا ویروس جدید

تا چند وقت پیش انتقال ویروس از انسان به انسان مبهم بود اما حال انتقال انسانی آن تایید شده. به نظر میرسد منبع اصلی این ویروس از سوپ خفاش ها و سوپ مارها که جزو پرطرفدارترین غذاها در چین هستند باشد. ویروس ابتدا در بدن حیوان مورد نظر وارد و سپس بعد از جهش ژنتیکی با انتقال به بدن انسان، انرا نیز آلوده میکند. با وجود اینکه هنوز تحقیقات بیشتری در این زمینه وجود دارد اما محتمل ترین منبع این ویروس سوپ خفاش میباشد. 

انواع ویروس کرونا

کرونا که از لحاظ شکل ظاهری شبیه تاج خروس است، از طریق هوا، دستگاه گوارش و تنفسی پرندگان و پستانداران آن‌ها را گرفتار می‌کند.

تاریخچه 2019-nCoV

در 31 دسامبر 2019 ، چین به سازمان بهداشت جهانی (WHO) در مورد بیماری تنفسی ویروسی در ووهان ، استان هوبی چین اطلاع داد. بسیاری از موارد اولیه بیماری افرادی بودند که از بازار عمده فروشی غذاهای دریایی هوانا بازدید کرده بودند یا در آنجا کار کرده میکردند و یا به طور مکرر در آنجا حضور داشتند. بازار عمده فروشی غذاهای دریایی هوانا به طور موقت بسته شده است تا اقدامات لازم جهت بررسی فاضلاب و ضد عفونی محیط زیست انجام پذیرد.

در 7 ژانویه سال 2020، مقامات چینی شناسایی نوع جدیدی از ویروس کرونا را که اکنون با نام 2019-nCoV شناخته می شود ، تأیید کردند. آزمایشگاه های اولیه تفاوت این نوع ویروس را با سایر بیماری های مشابه همچون آنفلوانزا ، آنفولانزای مرغی ، آدنو ویروس ، سندرم تنفسی حاد را نشان میدهد. این ویروس قبلا در انسان یا حیوان مشاهده نشده است.

ویروس کرونا چیست؟

Coronaviruses خانواده بزرگی از ویروس ها هستند که از بیماری سرماخوردگی گرفته تا بیماریهای شدیدتر مانند سندرم تنفسی خاورمیانه (MERS-CoV) و سندرم شدید تنفسی حاد شدید (SARS-CoV) را شامل میشود.  Coronaviruses از انواع ویروسی ست که  بین حیوان و انسان منتقل می شوند. 

علائم شایع عفونت شامل علائم تنفسی، تب، سرفه ، تنگی نفس و مشکلات تنفسی است. در موارد حاد این بیماری ، عفونت می تواند سبب ذات الریه ، سندرم حاد تنفسی شدید ، و در آخر مرگ شود.

آیا انواع دیگری از ویروس کرونا وجود داشته است؟

منبع ویروس های جدید و نگران کننده معمولاً از حیوانات سرچشمه می گیرد. ابولا و آنفولانزا مثالهایی از آن هستند. سندرم حاد تنفسی حاد (سارس) و سندرم تنفسی خاورمیانه (مرس) هر دو در اثر ویروس ناشی از عروق کرونوی حیوانات ایجاد می شوند. در سال 2002 ، سارس تقریباً بدون کنترل در 37 کشور گسترش یافت و باعث وحشت جهانی شد ، بیش از 8000 نفر را آلوده کرد و بیش از 750 نفر را کشت. به نظر می رسد مرس به راحتی از انسان به انسان دیگر منتقل نمی شود ، اما مرگ و میر بیشتری دارد. این ویروس 35٪ از حدود 2500 را که آلوده شده بودند کشت.

علائم ناشی از ویروس ووهان چیست؟

این ویروس باعث ذات الریه می شود. گزارش شده است: افرادی که بیمار شده اند دچار سرفه ، تب و مشکلات تنفسی می شوند. از آنجا که این پنومونی ویروسی است ، آنتی بیوتیک ها روی آن اثری ندارد. همچنین داروهای ضد ویروسی که برای مقابله با آنفولانزا سراغ داریم ، برای این ویروس مؤثر نیستند. اگر افراد در بیمارستان بستری شوند، ممکن است بتوان از ریه ها و دیگر اعضای بدن محافظت کرد. میزان بهبودی فرد به قدرت سیستم ایمنی بدن آنها بستگی دارد. با اینحال بسیاری از کسانی که جان خود را از دست داده اند از سلامت بدنی خوبی برخوردار بوده اند.

چه کسانی از کرونا مصون هستند؟

طبق اظهارات رئیس اداره بیماری‌های وزارت بهداشت، تقریبا 70 درصد افراد مبتلا به این بیماری، بین پنج الی هفت روز بهبودی میابند، اما در 30 درصد باقیمانده علائم شدیدی در سیستم تنفس فوقانی و تحتانی ظاهر میشود و متاسفانه تعداد کمی از این 30 درصد، نیاز به بستری شدن و مراقبت های ویژه خواهند داشت. 

طبق بررسی دانشمندان در صورتی که فرد از قبل بیماری حادی نداشته باشید، کرونا کشنده نخواهد بود. طبق آمار همچنین تعداد زیادی از کشته شدگان افراد سالخورده و افراد مبتلا به بیماری‌های قلبی عروقی و تنفسی بوده‌اند. امکان ابتلا در جاهای سربسته همچنین بیشتر از مکان های باز است.

میزان کشنده بودن کرونا در مقایسه با آنفولانزای H1N1 کمتر است. علت اینکه این ویروس به شدت گسنرش یافته و وحشتناک به نظر میرسد این اسن که در بسیاری از موارد علائم ساده و شبه سرماخوردگی این ویروس سبب شده که آنرا در مراحل اولیه جدی نگیرند و مانند یک سرماخوردگی ساده با آن رفتار کنند. 

آیا ویروس از یک شخص به فرد دیگر منتقل می شود؟

کمیسیون بهداشت ملی چین ، انتقال انسان به انسان را تأیید کرده است ، و انتقالاتی از انسان به انسان در ایالات متحده و آلمان انجام شده است. از تاریخ 7 فوریه ، تعداد کشته ها 636 در داخل چین است ، یکی در هنگ کنگ و دیگری در فیلیپین. عفونت های داخل چین 31161 عدد است و عفونت های جهانی در 28 کشور از 280 نفر گذشت. میزان مرگ و میر 2٪ است.دو عضو از یک خانواده تأیید شده است که این ویروس را در انگلستان دارند. وزارت خارجه انگلستان از شهروندان خود خواسته كه در صورت امكان ، چین را ترك كنند.تعداد افرادی که به این ویروس مبتلا شده اند می تواند بسیار بیشتر باشد ، زیرا ممکن است افرادی با علائم خفیف تشخیص داده نشده باشند. مدل سازی پیشرفته ویروس توسط کارشناسان سازمان بهداشت جهانی (WHO) در امپریال کالج لندن نشان می دهد که ممکن است 100،000 مورد وجود داشته باشد. 

چرا کرونا بدتر از آنفلوانزا است و متخصصان چقدر نگران هستند؟

ما هنوز نمی دانیم ویروس جدید چقدر خطرناک است و تا زمانی که اطلاعات بیشتری بدست نیاید نمی دانیم. در حال حاضر میزان مرگ و میر در حدود 2٪ است. با این حال ، احتمال میرود این عدد فراتر از این برود، زیرا افراد بیشتری به این ویروس آلوده شده اند اما بدیلیل عدم مشاهده علائم شدید زحمت حضور در بیمارستان را متحمل نشده اندپس به همین دلیل شمارش نشده اند. برای مقایسه ، آنفولانزای فصلی به طور معمول میزان مرگ و میر زیر 1 درصد را دارد و تصور می شود که سالانه در حدود 400000 مرگ و میر در سطح جهان رخ می دهد. سارس بیش از 10٪ مرگ و میر داشت.

از دیگر اطلاعاتی، که دانشمندان باید در هفته های آینده به آنها دست یابند این است که ویروس کرونا تا چه حد مسری است. تفاوت اساسی این ویروس با آنفولانزا این است که برای کرونا واکسنی وجود ندارد. این بدان معنی ست که این ویروس برای اعضای آسیب پذیر جامعه مانند افراد سالخورده یا افراد دارای مشکلات تنفسی یا مشکل سیستم ایمنی بسیار خطرناک میباشد.

آیا کرونا یک بیماری همه گیر است؟

کارشناسان بهداشت سازمان جهانی بهداشت WHO اظهار کرده اند که این بیماری می تواند به یک بیماری همه گیر تبدیل شود. از نظر WHO ، همه گیرى به معنای "شیوع یک بیماری در سراسر جهان" است. Coronavirus در حدود 25 کشور خارج از چین تأیید شده است، و این به این معناست که هنوز در 195 کشور لیست WHO دیده نشده. در اغلب موارد ویروس از طریق مسافرانی که در چین بوده اند به دیگر کشورها انتقال یافته است.

افشاگری دکتر لی چه بود؟

دکتر لی، چشم پزشک جوانی بود که در بیمارستان مرکزی ووهان طبابت میکرد. او در موارد اولیه مشاهده کرونا در 30 دسامبر، شروع به انتشار ویدئو در شکه های اجتماعی کرد و از این طریق به دوستان و آشنایان درباره بروز دوباره ویروسی شبیه به سارس خبر داد. اما چند روز بعد دولیت چین به دلیل نشر اکاذیب و ادعاهای نادرست او را متهم و از او تعهد گرفت که از تشویش اذهان عمومی بپرهیزد.

او و 8 نفر دیگر از کسانی بودند که پلیس چین آنها را به رواج شایعه متهم کرده بود. اما پس از مدتی و با علنی شدن شیوع ویروس کرونا دولیت چین از آنها معذرت خواهی کرد. 

دکتر لی در ویدئو های خود از همکاران پزشک خود خواسته بود برای مقابله با ویروس از ماسک، البسه مخصوص و عینک های پزشکی استفاده کنند. او 

دکتر لی در 10 ژانویه در ویدئویی اعلام کرد که تب کرده و علائم کرونا را دارد. در 30 ژانویه پزشکان اعلام کردند که او به کرونا مبتلا شده و تنها چند روز بعد مرگ و اعلام شد. حال مردم چین او را به علت اولین کسی که شروع به اطلاع رسانی این ویروس کرد، یک قهرمان ملی مینامند.

آخرین تحولات ویروس کرونا در چین چیست؟

با گسترش کرونا، دولت چین تدابیر جدیدی برای کنترل آن اندیشیده. برای مثال در پکن، پایتخت چین دورهمی‌ ها مانند جشن تولد و عروسی‌ قدغن شده. در شهرهایی چون ننچنگ و هانگجو تعداد اعضای یک خانواده که حق خروج از خانه در طی یک روز را دارند محدود شده. در استان هیوبی آسانسور مراکز عمومی خاموش شده تا از تردد مردم در شهر خودداری شود و مردم در خانه ها بمانند. اکثر رفت و آمد ها با کارت شناسایی انجام میشود و در اکثر نقاط دولت به شهروندان اجازه نمیدهد بیشتر از دوبار در روز برای خرید مایحتاج خود بیرون بروند.

در ووهان، به دلیل کمبود تخت و تجهیزات پزشکی دولت دو بیمارستان بزرگ را در عرض تنها 10 روز برای بیماران احداث کرد. 

ضربه اقتصادی شدید ویروس کرونا به کل دنیا

طبق گفته مدیر کل سازمان بهداشت جهانی، در صورتیکه کرونا در کشوری با بهداشت ضعیف گسترش پیدا کند عواقب آن جبران ناپذیر خواهد بود. تعداد افرادی که در سالهای 2002 و 2003 به سارس که از خانواده کرونا میباشد مبتلا شدند  حدود 8000 نفر بود که 750 نفر از آنها از دنیا رفتند. در آن زمان ضربه سنگینی به اقتصاد چین خورد وسهم آن از بازار جهانی به شدت کاهش یافت.

امسال نیز با شیوع کرونا، بسیاری از شزکت های بین المللی فعالیت های خود را در چین متوقف کرده اند. صنعت توریسم نیز دچار رکود شده و بسیاری از هواپیماهای بین المللی مسیر های خود را برای چین بسته اند. با این اوصاف احتمال میرود خسارات مالی بساری زیادی نسبت به سال 2003 در انتظار چین  و کل دنیا باشد.

مقاله مرتبط:راه های پیشگیری از آنفولانزا

ارسال نظر