چگونه استرس خود را کنترل کنیم؟
5 بهمن

چگونه استرس خود را کنترل کنیم؟

  • نویسنده: admin
  • بازدید: 60

همه ما  درگیر استرس میشویم ، در محل کار ، خانه یا خیابان. بعضی اوقات به دلیل تعامل های نادرست با افراد، کار زیاد یا مشکلات و دردسرهای روزمره مانند گیر افتادن در ترافیک نیز دچار استرس میشویم.

استرس منفی می تواند شما را از احساس و انجام بهترین عملکردها - از نظر روحی ، جسمی و عاطفی باز دارد. اما زندگی هیچ کس کاملاً عاری از استرس نیست. این مهم است که بدانید چگونه استرس زندگی خود را مدیریت کنید. این سه روش ساده را برای مقابله با آن امتحان کنید.


1- با خود مثبت صحبت کنیم

اجازه دهید با خودمان صادق باشیم ، همه با خودمان صحبت می کنیم! معمولاً این کار را در ذهنمان انجام می دهیم. این صحبت ها می تواند مثبت باشد ("من می توانم این کار را انجام دهم" یا "همه چیز خوب خواهد بود") یا منفی ("من هرگز بهتر نمی شوم" یا "من خیلی احمق هستم"). خود صحبت کردن منفی باعث افزایش استرس می شود. صحبت کردن مثبت می تواند به شما در آرامش و کنترل استرس کمک کند. با تمرین می توانید یاد بگیرید که افکار منفی را به سمت مثبت تغییر دهید. مثلا:

تبدیل صحبت های منفی به مثبت

"من نمیتوانم این کار را انجام دهم." تبدیل میشود به "من بهترین کاری را که می توانم انجام میدهم". "همه چیز اشتباه است." > "من می توانم با یک قدم درست مسائل را حل کنم"

"متنفرم وقتی این اتفاق می افتد." تبدیل میشود به "من می دانم که چگونه با این کار مقابله کنم یا قبلاً هم این کار را کرده ام."

"چقدر احساس درماندگی و تنهایی میکنم."تبدیل میشود به "من در صورت نیاز می توانم  کمک بگیرم."

برای یادگیری ، هر روز صحبت کردن مثبت با خود را تمرین کنید . در ماشین ، پشت میز کار، قبل از رفتن به رختخواب یا هر زمان که متوجه افکار منفی شدید. این یک تمرین عالی برای آموزش بچه ها نیز میباشد!


2- 10 روش آنی جهت کنترل استرس 

جهت کنترل استرس اقداماتی وجود دارد که در لحظه به آرامش فرد کمک میکند. ممکن است فرد در موقعیتهای مختلف به روش های متفاوتی نیاز داشته باشد یا حتی به ترکیب چند روش. در اینجا به چند روش اشاره میکنیم:

قبل از صحبت کردن یا واکنش نشان دادن، تا عدد 10 بشمارید.

چند نفس آرام و عمیق بکشید تا زمانی که احساس کنید بدن شما به آرامش رسیده است.

به جای واکنش سریع به پیاده روی بروید ، حتی اگر مسیر بسیار کوتاهی باشد. پیاده روی به کاهش تنش کمک میکند و فرصتی جهت فکر کردن به فرد میدهد.

یک نوع مدیتیشن و یا یک دعای مخصوص به خود را تکرار کنید.

اگر مساله فوری نیست ، به خود فرصت دهید و بعدا پاسخ دهید. این امر به ویژه برای ایمیل های استرس زا و یا پست های رسانه های اجتماعی مفید است.

مدتی از اوضاع دور شوید و پس از آرام شدن اوضاع ، نسبت به آن واکنش نشان دهید.

مشکلات بزرگ را به قسمت های کوچکتر تقسیم کنید. به جای اینکه سعی کنید همه آنها را یکباره برطرف کنید، سعی کنید قدم های کوچک بردارید.

به موسیقی های الهام بخش گوش دهید. آنها کمک میکنند خشم یا عصبانیت شما فروکش کند.

افراد مورد علاقه خود از پدر بزرگ گرفته تا یک دوست دوره مدرسه را ملاقات کنید.

ورزش کنید. فعالیت ورزشی یک پادزهر عالی برای استرس است. 


3- فعالیتهای روزمره جهت رفع استرس 

انجام کارهایی که از آن لذت می برید روشی طبیعی برای کاهش استرس و یافتن احساس شادی شما است. ممکن است از چیزهای ساده مانند پیاده روی با یک دوست یا خواندن کتاب خوب لذت ببرید.

وقتی استرس باعث می شود احساس بدی کنید ، کاری انجام دهید که احساس خوبی به شما دهد، حتی اگر فقط به مدت 10 یا 15 دقیقه انجام شود. برخی از این فعالیتها ممکن است برای شما مفید باشد:

کارهای هنری انجام دهید، با رنگ کار کنید، نقاشی کنید یا یک ساز موسیقی را انتخاب و تمرین کنید.

برای تمرکز بروی خاطرات خوب متمرکز شوید و یا آلبوم عکس را ورق بزنید.

کتاب ، داستان کوتاه یا مجله بخوانید.

برای یک فنجان قهوه و یا یک وعده غذا یک دوست را ملاقات کنید.

یک ورزش که به آن علاقه دارید را انتخاب و تمرین کنید.

سرگرمی های خانگی مانند خیاطی ، بافندگی یا ساخت جواهرات را انجام دهید.

با بچه ها یا حیوانات خانگی خود بازی کنید. اینکار بهتر است در خارج از خانه انجام شود.

به موسیقی گوش دهید.

در طبیعت قدم بزنید.

مراقبه یا تمرین یوگا میتواند مفید باشد.

در باغ کار کنید و یا یک پروژه جهت بازسازی خانه را شروع کنید.


نکته اصلی در مقابله و کاهش استرس این است که روش مخصوص به خودرا پیدا کرده و آن را به یک عمل تبدیل کنید. از اینکه چگونه هر یک از این روش ها چگونه میتوانند موثر واقع شوند شگفت زده خواهید شد!


با آرزوی سلامتی روز افزون; تیم مشاوره پزشکی ایزی دارو

ارسال نظر