استفاده از ضد آفتاب در زمستان لازم است؟
22 دی

استفاده از ضد آفتاب در زمستان لازم است؟

  • نویسنده: admin
  • بازدید: 28

آیا استفاده از ضد آفتاب در زمستان لازم است؟

استفاده از ضد آفتاب در زمستان چگونه است؟آیا قبل از تصمیم گیری برای استفاده از ضد آفتاب ، هوا را بررسی می کنید؟ اگر چنین است ، وقت آن رسیده است که درک کنیم استفاده از ضد آفتاب در روزهای سرد سال نیزضروری است، و علم توضیح می دهد که چرا.

تا بحال فکر کرده اید چرا خورشید در کوهستان های بلند اسکی و یا در ارتفاعات بسیار قوی است؟ دو عامل اصلی تاثیر دارند: اول اینکه لایه اتمسفر آنجا نازکتر است، بنابراین اشعه ماوراء بنفش (UV) قبل از برخورد به چهره شما کمتر فیلتر می شود ، ودوم اینکه سفید بودن برف و انعکاس آفتاب توسط آن به سمت بالا  به دوبرابر شدن UV کمک مضاعف می کند.

مقاله های مرتبط:

در اواخر فصل سرما، که هوا گرمتر میشود و خورشید بیشتر بیرون می آید استفاده از کرم ضد آفتاب با اهمیت تر میشود. اشعه های مضرخورشید در تمام فصول حتی در فصول سرد سال بر روی پوست تاثیر منفی خواهند گذاشت. اشعه های کوتاه ماوراء بنفش خورشید، به لایه های بالای پوست نفوذ می کند، آنها مقصر اصلی بازگشت لکه های قرمز یا قهوه ای رنگ پوست هستند. اما همچنین باید اشعه ماوراء بنفش با طول امواج بلند را نیز مد نظر داشته باشید، این امواج به لایه های عمیق تر پوست وارد شده و مسئول چین و چروک، برنزه شدن یا سوزش پوست و در موارد وخیم تر سرطان پوست هستند.

در اینجا به نکات اصلی انتخاب ضد آفتاب مناسب در فصول سرما میپردازیم:

نکات اصلی در انتخاب ضد آفتاب

  • به دنبال SPF بالا باشید

Spf  عامل محافظت در برابر آفتاب از کرم ضد آفتاب نشان می دهد چه مدت می توانید بدون سوختن در مقابل آفتاب بمانید - به عنوان مثال SPF 30 به معنای 30 برابر طولانی تر از پوست است. مقدار زمان در واقع به این بستگی دارد که چه مقدار کرم استفاده می شود ، و چند بار در روز از آن استفاده می شود ، و همچنین چقدر پوست شما حساس است. اما بطور کلی استفاده از کرم با spf بالا بخصوص برای قرار گرفتن طولانی در معرض خورشید توصیه میشود. 

  • UVA را فراموش نکنید

SPF نشان می دهد که کرم به چه میزان از اشعه UVB محافظت می کند. اکثر کرم ها همچنین دارای محافظت در برابر اشعه ماوراء بنفش هستند که توسط شکل حلقه ای روی بسته بندی به همراه کلمه "UVA" در داخل آن نشان داده شده میشود. این بدان معناست که محافظت UVA از کرم حداقل یک سوم SPF آن است. یک کرم با 30 SPF حداقل از ضریب 10 محافظت در برابر UVA برخوردار میباشد.

بسیاری از کرم های ضدآفتاب درجه محافظت در برابر اشعه ماوراء بنفش بالاتری دارند. این شاخصه ممکن است به عنوان درصد (به عنوان مثال 50 درصد SPF) نشان داده شود، یا در انگلیسی، برخی از کرم های ضد آفتاب با بسته بندی ستاره هایی درون دایره ارائه میشوند. در این موارد یک ضد آفتاب با spf 30 و 5 ستاره بدین معناست که ضریب محافظت در برابر UVA 30 و یک کرم ضد آفتاب با spf 15 و 5 ستاره دارای ضریب محافظت 15 در برابر UVA میباشد. 

  • میزان محافظت در برابر باد و سرمای کرم را نیز بررسی کنید

باید در نظر داشته باشید هر زمان خورشید بیرون بیاید پوست شما مستعد سوختن میشود، مهم نیست هوا چقدر سرد یا گرم باشد. برخی از کرم های مخصوص اسکی ، مرطوب کننده فوق العاده ای هستند تا از باد و سرما محافظت بیشتری می کنند.

دقت در زمان استفاده از ضد آفتاب

در نظر داشته باشید که در صورت پوشش کامل ضدآفتاب روی پوست، محافظت کامل SPF را دریافت خواهید کرد. درحالیکه بیشتر مردم این موضوع را رعایت نمیکنند. کرم ضدآفتاب را به میزان یک قاشق چایخوری بصورت کامل روی صورت و گردن بمالید. با استفاده از آینه از پوشش کامل پوست خود توسط کرم ضدآفتاب اطمینان حاصل کنید. همچنین توصیه میشود حداقل 15 دقیقه قبل از بیرون رفتن از خانه کرم را استفاده کنید. دلیل آن این است که برای بیشتر کرم ها 15 دقیقه یا بیشتر طول می کشد تا به حداکثر اثربخشی، برسند. این مساله بخصوص  در مورد کرم های ضدآفتاب که خاصیت رطوبت رسانی نیز دارند اهمیت ویژه ای دارد. اگر مدت زمان قرار گرفتن شما در مقابل نور خورشید زیاد باشد باید قبل از تمام شدن مدت زمان کرم، آنرا تمدید کنید. 

  • بررسی میزان حساسیت پوست

معمولا پوست صورت نسبت به جاهای دیگر حساستر است. بنابراین هنگام تهیه کرم ضد آفتاب از تناسب آن با پوست خود مطمئن شوید. دو نوع مواد ضد آفتاب وجود دارد ، مواد شیمیایی جذب اشعه ماوراء بنفش و موانع فیزیکی مانند روی یا دی اکسید تیتانیوم -که منعکس کننده اشعه ماوراء بنفش است. در حالی که حالت دوم به طور کلی پوست را تحریک نمی کند ، اما مقادیر زیاد آن می تواند باعث سفیدی پوست شود. مواد ضدآفتاب شیمیایی مورد استفاده در کرم های صورت معمولاً ضرری برای پوست های حساس ندارند.

با آرزوی سلامتی روز افزون; تیم مشاوره پزشکی داروخانه آنلاین ایزی دارو

ارسال نظر