راه های جلوگیری از ابتلا به دیابت نوع 2
14 دی

راه های جلوگیری از ابتلا به دیابت نوع 2

  • نویسنده: admin
  • بازدید: 10

دیابت نوع 2 یک بیماری مزمن است که میلیون ها نفر در سراسر جهان را مبتلا می کند. در برخی موارد حاد این بیماری می تواند باعث کوری ، نارسایی کلیه ، بیماری قلبی و مشکلات جدی دیگر شود.

قبل از تشخیص این نوع دیابت ، دوره ای وجود دارد که قند خون فرد بالا میرود اما به اندازه ای بالا نیست که بتوان آنرا یک مشکل دیابتی در نظر گرفت. این دوره از بیماری به عنوان دوره پیش دیابت شناخته می شود.

بر اساس آمار حدود 70٪ از مبتلایان به پیش دیابت بعد از آن به دیابت نوع 2 مبتلا می شوند. خوشبختانه ، پیشرفت از پیش دیابت به دیابت اجتناب ناپذیر است.

اگرچه عوامل زیادی وجود دارد که در کنترل ما نیستند - مانند ژن ، سن یا تاریخچه و شیوه زندگی گذشته  - اقدامات بسیاری وجود دارد که میتوان برای کاهش خطر دیابت انجام داد. در اینجا به چندین راه برای جلوگیری از ابتلا به دیابت اشاره میکنیم.

 

حذف شکر و کربوهیدرات تصفیه شده را از رژیم غذایی

خوردن غذاهای قند دار و کربوهیدراتهای تصفیه شده می تواند افراد را در معرض خطر ابتلا به دیابت قرار دهد. بدن فرد به سرعت این مواد غذایی را به مولکولهای کوچک قند، که در جریان خون جذب می شوند، تجزیه می کند.

قند خون بالا، لوزالمعده را برای تولید انسولین تحریک می کند، هورمونی که به خروج قند از جریان خون و سلول های بدن کمک می کند.

در مبتلایان به دیابت، سلولهای بدن در برابر عمل انسولین مقاوم هستند، بنابراین قند خون بالا باقی می ماند. برای جبران ، لوزالمعده انسولین بیشتری تولید می کند ، تلاش می کند قند خون را به یک سطح سالم برساند.

با گذشت زمان ، به تدریج سطح قند خون و انسولین افزایش یافته ، تا اینکه سرانجام این بیماری به دیابت نوع 2 تبدیل شود. بسیاری از مطالعات بین مصرف مکرر قند یا کربوهیدرات تصفیه شده و خطر ابتلا به دیابت ارتباط مستقیمی پیدا کرده اند. علاوه بر این جایگزینی آنها با غذاهایی که تأثیر کمتری بر قند خون دارند ، ممکن است به کاهش خطر کمک کند.

یک تجزیه و تحلیل دقیق از 37 مطالعه نشان میدهد افرادی که بیشترین میزان دریافت کربوهیدرات های زودهضم  را دارند ، 40 درصد بیشتر از افراد با کمترین میزان دریافت این ترکیبات، احتمال ابتلا به دیابت را دارند.ورزش منظم

انجام فعالیت بدنی به طور منظم میتواند از ابتلا به دیابت جلوگیری کند.

فعالیت های ورزشی حساسیت به انسولین سلولهای بدن را افزایش می دهد. بنابراین هنگام ورزش ، انسولین کمتری لازم است تا سطح قند خون فرد کنترل شود.

یک مطالعه در مبتلایان به prediabetes نشان داد که ورزش با شدت متوسط ​​باعث افزایش حساسیت به انسولین به میزان 51٪ و ورزش با شدت بالا 85٪ آن را افزایش می دهد. لازم بذکر است، این اثر فقط در روزهای تمرین رخ داده است.

طبق تحقیقات بسیاری از فعالیتهای بدنی باعث کاهش مقاومت به انسولین و قند خون در بزرگسالان دارای اضافه وزن، چاق و پیش از دیابت می شود. این تمرین ها بیشتر شامل تمرین های هوازی و تمرین های قدرتی میباشد. به نظر می رسد که تمرین بیشتر می تواند منجر به بهبود پاسخ و عملکرد انسولین شود. یک مطالعه در افراد در معرض خطر دیابت نشان داد که برای دستیابی به این فواید، سوزاندن بیش از 2،000 کالری در هفته از طریق ورزش لازم است. بنابراین ، بهتر است فعالیت ورزشی مورد علاقه فرد شناسایی و در دراز مدت انجام شود تابهترین نتیجه حاصل شود.  

 

آب را به عنوان نوشیدنی اصلی خود بنوشید

آب طبیعی ترین نوشیدنی است که می توانید بنوشید. نوشیدنی های قندی مانند نوشابه و سودا با افزایش خطر ابتلا به دیابت نوع 2 و دیابت خود ایمنی نهفته در بزرگسالان مرتبط است.

LADA  نوعی دیابت نوع 1 است که در افراد بالای 18 سال رخ می دهد. بر خلاف علائم حاد که در دوران کودکی با دیابت نوع 1 دیده می شود، LADA به آرامی توسعه می یابد، با پیشرفت بیماری نیاز به درمان بیشتری دارد.

طبق یک مطالعه وسیع که به بررسی خطر ابتلا به دیابت در 2800 نفر پرداخته است، افرادی که بیش از دو وعده نوشیدنی شیرین کننده قند در روز مصرف کرده اند ، 99٪ خطر ابتلا به LADA و 20٪ خطر ابتلا به دیابت نوع 2 را افزایش داده اند. این درحالیست که از طرف دیگر، مصرف آب میتواند مزایایی به همراه داشته باشد. برخی مطالعات نشان داده اند که افزایش مصرف آب منجر به کنترل بهتر قند خون و واکنش انسولین میشود.

 

کاهش وزن در صورت اضافه وزن و یا ابتلا به چاقی

اگرچه همه افراد مبتلا به دیابت نوع 2 دارای اضافه وزن یا چاقی نیستند ، اما اکثریت آنها این بیماری را دارند. از این گذشته افرادی که به دیابت مبتلا هستند، احتمال چربی در وسط شکم و اطراف اعضای شکمی مانند کبد دارند. این نوع چربی به چربی احشایی معروف است.

 چربی احشایی بیش از حد باعث ایجاد التهاب و مقاومت به انسولین می شود که خطر ابتلا به دیابت را به میزان قابل توجهی افزایش می دهد. بنابراین از دست دادن حتی مقدار کمی وزن می تواند به کاهش این خطر کمک کند، طبق مطالعات هر چه بیشتر چربی از دست بدهید، مزایای بیشتری را تجربه خواهید کرد. در یک مطالعه بیش از 1000 نفر مبتلا به پیش دیابت ، مشخص شد که به ازای هر کیلوگرم که کاهش وزن دارند، از 16 درصد تا 96 درصد از خطر ابتلا به دیابت افراد کاسته میشود.


با آرزوی سلامتی روز افزون; تیم مشاوره پزشکی ایزی دارو

ارسال نظر