آلودگی هوا و ارتقاء سلامت تنفسی
7 دی

آلودگی هوا و ارتقاء سلامت تنفسی

  • نویسنده: admin
  • بازدید: 6

آلودگی هوا در واقع یک تغییر در کیفیت هوا میباشد که با اندازه گیری آلاینده های بیولوژیکی ، شیمیایی و  یا فیزیکی موجود در هوا قابل شناسایی است. بنابراین ، آلودگی هوا نشاندهنده مقدار مشخصی ناخالصی و یا افزایش غیر طبیعی نسبت های ترکیبات جو است. آلودگی هوا به دو بخش طبقه بندی میشود: آلودگی هوا قابل مشاهده وآلودگی هوای نامرئی. آلودگی هوا حضور مواد سمی در جو است که عمدتاً توسط فعالیتهای انسانی تولید می شود البته در برخی موارد این آلودگی می تواند ناشی از پدیده های طبیعی مانند فوران های آتشفشانی ، طوفان های گرد و غبار و آتش سوزی ها باشد.

ریه ها اکسیژن بدن ما را تأمین می کند ، که برای بقا ضروری است. اما وقتی اکسیژن تنفس می کنید ، آلاینده های زیادی در هوا وجود دارند که وارد ریه ها میشوند.فرد دارای سیستم تنفسی حساس نسبت به استنشاق آلاینده ها واکنش نشان داده و علائم فوری مانند سرفه ، خس خس سینه و اشک چشم بروز میکنند.

حتی افراد بدون حساسیت در طولانی مدت در برابر اثرات منفی آلاینده های هوا مشکل پیدا میکنند. به عنوان مثال ، آسم بیماری است که باعث تورم در دستگاه تنفسی شده و در تنفس طبیعی اختلال ایجاد می کند. این یکی از شرایطی است که در افرادی که در مناطقی با آلودگی هوای سنگین زندگی می کنند ، شایع است.


راه های شهری مقابله با آلودگی هوا :

استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی

تردد کمتر و اجتناب از سفرهای غیر ضروری شهری و بین شهری

چک آپ اتوموبیل برای بررسی سلامت خودرو و عدم مصرف بیش از اندازه سوخت

گیاه و درخت بیشتر هوای بهتر و تمیزتر، در کاشت گل و گیاه و درخت پیش قدم باشیم

مصرف کمتر انرژی و هوای بهتر

استفاده از محصولات قابل بازیافت و کیسه های پلاستیکی مناسب برای زباله های شهری

به دوستان و آشنایان خود درباره راه های کاهش مصرف انرژی و کاشت گیاه مشورت دهید.


چرا از داروهای گیاهی استفاده کرد؟

در اطراف ما گیاهانی وجود دارد که می توانند به ما در مقابله با اثرات منفی آلودگی هوا کمک برسانند. گیاهان دارویی یا داروهای حاوی ترکیبات گیاهی دارای مزایای عمومی زیر هستند:

تسکین گرفتگی گلو و بینی

تسکین دهنده راه های استنشاق هوا در بدن،

سرکوب علائمی مانند عطسه ، سرفه و تورم غدد

آنها خاصیت آنتی هیستامین و آنتی اکسیدان دارند

بیشتر گیاهانی که امروزه به دلیل فواید سلامتی آنها ترویج می شوند قرن هاست که مورد استفاده قرار می گیرند. آنها شامل موارد زیر هستند:


1. لوبلیا

دانشنامه دارویی و داروهای گیاه شناسی پاتر ، لوبلیا را یکی از مهمترین کشفیات داروهای گیاهی می داند. این ماده حاوی یک آلکالوئید به نام Lobeline است که به سهولت احتقان کمک می کند. به دلیل کیفیت ضد اسپاسم، برای معالجه برونشیت استفاده می شود و منجر به تنفس عمیق تر و آسان تر می شود.


2. اکالیپتوس

جوامع سنتی مانند بومیان استرالیا مدت هاست که از برگ درخت اکالیپتوس برای تزریق استفاده می کنند. این گیاه سرماخوردگی و تب را کاهش می دهد.

اکالیپتوس خواص درمانی خود را مدیون سینول است. این ماده،  ماده موثره مسئول تسکین سرفه ، مبارزه با احتقان و تسکین دهنده سوزش سینوس است. مطالعات بسیاری برای حمایت از استفاده از اکالیپتوس به عنوان داروی طبیعی انجام شده است. بر اساس نتایج یک مطالعه در سال 2008 که توسط مرکز پزشکی NYU Langone انجام گرفت، وقتی 200 میلی گرم سینول سه بار در روز مصرف شود ، التهابات سینوس کاهش می یابد.

بیشتر درمانهای ضد سرفه و احتقان حاوی اکالیپتوس است. همچنین می تواند به عنوان ماده بخور یا بصورت روغن نیزخریداری و مصرف شود.


3. سینه دارو

از دهه 1600 ، بندر ریه برای درمان بیماری های تنفسی و پاکسازی راه های هوایی استفاده شده است. محتوای بالای مخاط آن ، آن را برای درمان برونشیت مزمن بسیار مفید می کند. همچنین می توان از آن برای درمان آسم و سرفه استفاده کرد.


4. پونه کوهی

پونه کوهی بیشتر به دلیل استفاده در تغذیه شناخته شده است. علاوه بر داشتن مواد مغذی که باعث افزایش ایمنی بدن می شود ،این گیاه حاوی دو ترکیب ، کارواکرول و رزماریک نیز می باشد که دارای خاصیت ضد هیستامین هستند. با مالیدن مقدار کمی روغن پونه کوهی یا ترکیب آن با روغن زیتونروی پیشانی و سینوس ها سردردهای سینوسی تسکین پیدا میکند.


5. نعناع فلفلی

منتول موجود در نعناع دستگاه تنفسی را برای تنفس بهتر و آزادتر آماده می کند. از آنجا که نعناع همچنین یک ضد هیستامین و آنتی اکسیدان است ، برای ضد احتقان نیز موثر است و همچنین این ماده با ارگانیسم هایی که برای دستگاه تنفسی مضر هستند مبارزه می کند.


اگرچه وضعیت آلودگی هوا بحرانی به نظر می رسد ، ارتقاء سلامت تنفسی هنوز امکان پذیر است. استفاده از ماسک های فیلتر دار و کم کردن تردد و سفرهای غیر ضروری در روزهای آلوده از راه های پیشگیری از مشکلات تنفسی میباشند. توجه داشته باشید که بیماران تنفسی قبل از استفاده از هر نوع داروی بدون نسخه و قبل از مصرف داروهای جایگزین گیاهی ، باید از پزشک مشورت بگیرند. 


ارسال نظر