از تداخل دارویی چه می دانید؟
7 دی

از تداخل دارویی چه می دانید؟

  • نویسنده: admin
  • بازدید: 11

مصرف همزمان سیتریزین و دیفین هیدرامین ممنوع!!

تداخل دارویی یکی از مهمترین مشکلاتی است که بیماران در هنگام مصرف دارو خودسرانه با آن دست و پنجه نرم  می کنند.

یک پزشک بنا بر تخصص و علمی که دارد به این نکته واقف است که چه داروهایی را نباید همزمان یا موازی با هم مصرف کند اما متاسفانه در بعضی از مواقع که شروع به درمان خودسرانه می کنیم این نکته را در نظر نداریم که چه داروهایی در کنار هم باعث ایجاد عوارض می شوند , و آیا ممکن است مصرف بعضی از داروها باعث ایجاد حساسیت شوند.

داروخانه آنلاین ایزی دارو برای شما مقاله ای برای تعدادی از داروها که در کنار هم ممکن است داشته باشن را توضیح می دهد.


دیفن هیدرامین Diphenhydramine نوعی آنتی هیستامین است که اثرات هیستامین طبیعی بدن را کاهش داده و سبب کاهش علائم آلرژی در بدن میشود. آنتی هیستامین برای درمان عطسه ، سرفه ، آبریزش بینی، سوزش و خارش و قرمزی چشم، تنگی نفس ، خشکی دهان و خارش گلو، که منشاء آلرژیک دارند تجویز میشود.

همچنین در برخی موارد نیز از دیفن هیدرامین برای درمان بیخوابی، بیماری ماشین گرفتگی  و پارکینسون استفاده می شود. لازم به ذکر است دیفن هیدرامین خواب آور میباشد، بنابراین پس از مصرف آن باید از رانندگی و کلا کارهایی که به تمرکز بالا نیاز دارند اجتناب شود .

سیتریزین Cetirizine نیز نوعی آنتی هیستامین میباشد که قادر به کاهش هیستامین بدن است. افزایش هیستامین سبب ایجاد علائمی چون، خارش و قرمزی چشم ها، عطسه، و آبریزش چشم و بینی شود .

سیتریزین Cetirizine ضدآلرژی و حساسیت است و مانند داروهای مشابه سبب خواب آلودگی و کاهش تمرکز میشود . توصیه میشود بعد از مصرف این دارو از رانندگی و سایر فعالیت های مشابه خودداری شود. لازم به ذکر است مصرف الکل عوارض جانبی “سیتریزین”  Cetirizineرا افزایش میدهد .

اگر به دلیل سرماخوردگی یا هر گونه مشکلی مجبور به مصرف سایر داروهای ضد آلرژیک مانند دیفن هیدرامین بودید حتما این موضوع را با پزشک درمیان بگذارید، زیرا استفاده همزمان دارو با سایر داروهای مشابه به شدت منع میشود.

از عوارض رایج مصرف مصرف سیتریزین میتوان به این موارد اشاره کرد: تپش قلب، یبوست، بی حوصلگی و عدم تحرک، مشکل عدم حفظ تعادل، خشکی دهان و گلو، حالت تهوع، سرفه و سرگیجه

بعضی از تداخل داروها از قبیل:

·         سیتریزین و کتوتیفن

·         سفکسیم و آزیترومایسین

·         امپرازول و دیازپام

·         امپرازول و آهن

تگ ها :

ارسال نظر