راه های پیشگیری و مقابله با شپش سر چیست؟
30 آذر

راه های پیشگیری و مقابله با شپش سر چیست؟

  • نویسنده: admin
  • بازدید: 15

شپش سر معمولاً با تماس مستقیم سر به سر (مو به مو) منتشر می شود. با این حال ، بسیاری از موارد آن از اشتراک گذاشتن لباس یا وسایلی که شپش ها در آنها راه یافته اند نیز پخش می شوند. خطر آلوده شدن به شپشی که روی فرش یا مبلمان افتاده است بسیار کم است. شپش سر اگر 1 تا 2 تغذیه نشود و در محیط مناسب رشد قرار نگیرد از بین میرود و زنده نمی ماند. تخم های شپش اگر در درجه حرارت نزدیک پوست سر قرار نگیرند معمولا طی یک هفته از بین میروند.


شپش ها از کجا می آیند؟

تخمین تعداد افرادی که در سال آلوده به شپش میشوند بسیار مشکل است. بر طبق منبع قابل اعتماد مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری (CDC)، سالانه حدود 6 تا 12 میلیون مورد در ایالات متحده آلوده میشوند که عموما بین 3 تا 11 ساله هستند.

از آنجا که شپش ها فقط 24 ساعت می توانند در خارج از سر فرد زنده بمانند ، بیشتر آلودگی ها از تماس مستقیم سر به سر به وجود می آیند. اگر شخصی که می شناسید شپش دارد ، احتمالاً آنها آن را از یک دوست ، عضو خانواده یا غریبه ای که با آنها ارتباط نزدیکی داشته است گرفته اند. موارد مشترک مانند کلاه یا برس نیز می توانند آلودگی را تسهیل کنند.


موقعیتهای متداول که می تواند منجر به انتقال شپش شود شامل موارد زیر است:


در مدرسه برای کودکان

در مجاورت فرد آلوده نشستن

استفاده از تختخواب فرد آلوده

اشتراک شانه ، برس یا حوله


برای جلوگیری و کنترل شیوع شپش سر ، مراحل زیر را دنبال کنید:


1. از تماس سر به سر (مو به مو) خودداری کنید.

باید برای بچه ها توضیح داده شود که هنگام بازی با کودکان دیگر ، چه در مدرسه ، چه در زمین بازی و چه در طول فعالیت های ورزشی ، از تماس سر به سر خودداری کنند. از آنجا که شپش سر نیز نمی تواند پرواز یا پرش کند ، احتمال انتقال از طریق مستقیم و سر به سر در آنها زیاد است .


2. برای مشاهده بیماری تا 48 ساعت بعد از شیوع  آن نیزصبر کنید

اگر در مدرسه فرزند شپش سر شیوع پیدا کرد، برای مشاهده آن در فرزند خود تا 48 ساعت صبر کنید زیرا شپش می تواند در رختخواب، بالش و فرشهایی که اخیراً توسط کسی با شپش سر استفاده شده است زندگی کند.

3. وسایلی  که بر روی موهایتان استفاده میکنید به اشتراک نگذارید.

خصوصا به بچه ها بگویید که شانه ، برس ، کلاه ها ، روسری ، باند موها ، کش مو ، روبان  یا حوله خود را به اشتراک نگذارند. این اساساً شامل هر چیزی میشود که روی سر بچه ها قایل استفاده است.

لازم بذکر است شانه ها و برس هایی را که توسط یک شخص آلوده استفاده می شود ضد عفونی کرده و آنها را در آب گرم (حداقل 130 درجه فارنهایت) به مدت 5-10 دقیقه ضد عفونی کنید.


4- محیط خانه را از آلودگی ها پاک کنید

به نظر نمی رسد که تمیز کردن شدید محیط خانه باعث کاهش شپش می شود. با این حال ، شستن وسایل چون بالش، ملحه  و حوله ها ممکن است مفید باشد. برای اجتناب از صرف وقت و هزینه اضافی در کارهای خانه داری ، برای جلوگیری از آلوده شدن مجدد توسط شپش از تمیزی مبلمان و فرش ها نیز غافل نشوید


5- عاقلانه فکر کنید

ممکن است از تماس مستقیم با تختخوابها ، نیمکتها ، بالشها ، فرشها یا حیواناتی که به شپش آلوده شده باشند، خودداری کنید و سریعا جهت پاک کردن آنها از آلودگی اقدام کنید. 

بهتر است لباسهای شسته و خشک ، ملحفه های تختخواب و سایر مواردی را که یک شخص آلوده در 2 روز قبل استفاده کرده با دمای 130 درجه فارنهایت ماشین لباسشویی و چرخه خشک کردن با گرمای زیاد تمیز شوند. لباس و وسایلی که قابل شستشو نیستند می توانند به صورت خشک تمیز شوند یا در یک کیسه پلاستیکی بسته شوند و به مدت 2 هفته از دسترس دور نگه داشته شده و بعد استفاده شوند.


6- از معاینات و چک آپ های روتین اعضای خانواده بخصوص معاینات شپش سر در زمان های شیوع این بیماری اطمینان حاصل کنید. 


6. ازاستفاده از اسپری و دود آفت کش در خانه خودداری کنید.

باید بدانید این نوع اسپری های برای کنترل شپش های سر ضروری نیستند و در صورت استنشاق یا وارد شدن به پوست کودکان خردسال، می توانند مضر باشند.


با آرزوی سلامتی روز افزون; تیم مشاوره پزشکی ایزی داروارسال نظر