انواع سردرد و نقش فیزیوتراپی در درمان آنها
16 آذر

انواع سردرد و نقش فیزیوتراپی در درمان آنها

  • نویسنده: admin
  • بازدید: 25

سردرد یکی از شایعترین مشکلات است. همه افراد در مقاطع مختلف دچار سردرد خواهند شد. در هر زمان 15٪ از افراد از داروهای تسکین درد برای سردرد مصرف می کنند و پیش از هر چیز تشخیص علت سردرد برای درمان به موقع و درست آن کمک خواهد کرد.


سردردهای اصلی را می توان به دو گروه گسترده تقسیم کرد: اولیه و فرعی. سردردهای اولیه به دلیل وجود مشکلات در ساختارهای حساس به درد در سر ایجاد می شوند و به دلیل بیماری زمینه ای در جای دیگر بدن نیستند. سردردهای ثانویه از طرف دیگر ، نشانه ای از یک بیماری زمینه ای مانند عفونت ، آسیب یا تومور است.

 انواع زیادی از سردردها وجود دارد. دو مورد از شایع ترین آنها سردردهای تنشی (ناشی از فشار روحی و روانی) و سردردهای گردن است (ناشی از مشکل اساسی در گردن).

 غالباً سردردها در اثر عوامل مختلف ایجاد می شوند. این عوامل اغلب از عواملی چون استرس ، موقعیت خواب ، وضعیت بدنی ، عادتهای کاری و عادتهای ورزشی نشئت میگیرند.


روشهای درمانی فیزیوتراپی مانند ماساژ ، اصلاح وضع حمل و توانبخشی می توانند به مدیریت برخی از انواع سردردها کمک کنند. فیزیوتراپیست ها همچنین می توانند در مورد چگونگی پیشگیری از سردرد با اصلاح عادات روزمره ، مشاوره مفیدی ارائه دهند.


انواع معمول سردرد


سردردهای تنشی

سردردهای تنشی شایع ترین نوع سردرد است. سردردهای تنشی اغلب به عنوان احساس فشار زیاد در اطراف سر توصیف می شوند و اغلب با سفتی عضلات در سر، گردن یا فک همراه هستند.

سردرد تنشی می تواند به دلیل استرس جسمی و / یا عاطفی باشد. وضعیت ضعیف و تنش عضلانی در ناحیه کمر ، شانه ها و گردن می تواند باعث درد شود. بر اساس تحقیقات استرس های احساسی منجر به واکنش بدن و آزاد شدن "مواد شیمیایی استرس" مانند آدرنالین می شود. این می تواند عضلات کمر ، شانه ها ، گردن و سر را سفت تر کند ، تحمل درد در فرد را کاهش داده و میزان مواد شیمیایی طبیعی بدن را کاهش می دهد (به عنوان مثال اندروفین) 


سردردهای گردنی

سردردهای گردنی ناشی از درد ناشی از مشکل اساسی در گردن است. بسیاری از ساختارهای حساس به درد در محل اتصال ناحیه گردن فوقانی  و قسمت پشت سر  وجود دارد. این قسمت ها - از جمله پوشش ستون فقرات گردن ، مفاصل ، رباط ها ، عصب  گردن و ماهیچه های اطراف آن - در صورت وجود یک مسئله زمینه ای می تواند باعث ایجاد درد شود. ویژگی های سردردهای گردن می تواند شبیه به سردردهای تنشی یا میگرن باشد، به همین دلیل تشخیص این سردرد از سردردهای میگرنی نیاز به بررسی دقیق دارد.


سردردهای خوشه ای

سردردهای خوشه ای یکی از دردناک ترین انواع سردرد محسوب می شوند که اغلب در نیمه شب با درد شدید در پشت یا دور چشم  و غالبا در یک طرف سر فرد او را از خواب بیدار می کنند.

علت سردردهای خوشه ای مشخص نیست. با این حال ، با توجه به بررسی ها، ممکن است هیپوتالاموس (ساعت بیولوژیکی بدن) نقش مهمی در ایجاد آنها داشته باشد. برخلاف سردردهای تنشی و میگرن ، به نظر نمی رسد بین سردردهای خوشه ای و محرک هایی مانند استرس، غذاها یا تغییرات هورمونی ارتباطی وجود داشته باشد.


سردردهای میگرن

میگرن می تواند منجر به احساس درد شدید و ضربانی  در یک طرف سر شود. این نوع درد اغلب با علائم دیگری مانند تهوع ، استفراغ و حساسیت به نور و صدا همراه است. میگرن همچنین می تواند با هاله اتفاق بیفتد که اختلالی در سیستم عصبی است. نمونه هایی از هاله عبارتند از: احساس گرگرفتگی نور یا تاری دید (اختلال بینایی) ، مشکلات شنوایی (اختلالات شنوایی) ، مشکلات پین و سوزن در اندام (اختلالات حسی) و مشکل در صحبت (اختلالات کلامی)


دلایل میگرن به طور حتمی مشخص نیست. با این حال ، به نظر می رسد ژنتیک و عوامل محیطی نقش زیادی در آن ایفا میکنند. دلایل پیشنهادی شامل تغییرات در ساقه مغز و برهم کنش آن با عصب سه قلو (یک مسیر مهم درد) است. و عدم تعادل در مواد شیمیایی مغز ، به ویژه سروتونین. عوامل مختلفی باعث ایجاد میگرن در افراد مختلف می شوند. این موارد عبارتند از: غذاهای خاص (به عنوان مثال غذاهای شور یا فرآوری شده) ، استرس ، تغییر در الگوهای خواب ، قرار گرفتن در معرض محرک های حسی (به عنوان مثال چراغ های روشن و تابش خورشید) و برخی از داروهای خاص (مانند گلیسریل ترینیدراتات).


نقش فیزیوتراپی در درمان سردرد

فیزیوتراپیست ها متخصص وضعیت استقرار و حرکت بدن هستند و برای تشخیص ، مدیریت و جلوگیری از برخی از انواع معمول سردردها مناسب به نظر میرسند.


فیزیوتراپیست ها می توانند به عنوان مثال تشخیص دهند که آیا مشکلات بافت نرم در گردن شما در سردردهای شما نقش دارد. در این حالت ، شما می توانید از فیزیوتراپی خاصی برای سردردهای گردن بهره مند شوید ، که می تواند شامل تکنیک هایی از قبیل ماساژ ، تمرینات عملکردی و توانبخشی ، ارزیابی و اصلاح حرکات موضعی باشد.


فیزیوتراپیست شما همچنین با تمرکز روی جنبه های مختلف شیوه زندگی شما می تواند در مورد راههای کمک به پیشگیری و مدیریت برخی از دلایل اصلی سردرد ، مشاوره ارائه دهد. برای مثال درباره وضعیت ایستادن فرد، نحوه نشستن فرد ، نحوه قرارگیری شانه ها، سر و چانه در موقعیت های مختلف. فیزیوتراپیست همچنین با ارائه تمرینات خاص به فرد در قوی ساختن عضلات و همچنین چگونگی ترمیم عملکرد های اشتباه مشاوره میدهد.


بررسی علت تنش ، مؤلفه مهم فیزیوتراپی سردردهای تنشی است. فیزیوتراپیست می تواند طیف وسیعی از تکنیک های آرامش را به فرد آموزش داده و به مدیریت این امر کمک کند.


برخی از سردردها - به نام "وضعیت قرمز"- وجود دارند که به درمان فوری نیاز دارند. در این موارد ممکن است پزشک برای تشخیص بهتر آزمایشات مربوطه را برای فرد بنویسد. از اینگونه موارد میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

سردردهایی که در اوایل براداری شروع میشوند

سردردهای جدید برای کسانی که سابقه پزشکی سرطان ، عفونت HIV یا ضربه مغزی دارند

سردردهایی که ناگهان به وجود می آیند

سردردهایی که به تدریج بدتر می شوند ، یا علی رغم تسکین درد همچنان ادامه دارند

سردردهای مرتبط با تغییر دید ، ضعف در اندام شما یا هرگونه علائم دیگر سیستم عصبی (برای مبتلایان به میگرن ، این شامل علائم یا علائمی است که برای شما معمولی نیست)

هر سردردی که برای فرد غیرمعمول باشد


با آرزوی سلامتی روز افزون; تیم مشاوره پزشکی ایزی دارو


ارسال نظر