راهکارهای افزایش تمرکز
2 آذر

راهکارهای افزایش تمرکز

  • نویسنده: admin
  • بازدید: 15

تمرکز عبارت است از تلاش ذهنی که شما را به سمت آن چیزی که در حال حاضر روی آن کار می کنید یا یاد می گیرید هدایت می کند. بعضی اوقات تمرکز با "توجه" اشتباه گرفته می شود ، اما طول توجه به مدت زمانی که می توانید روی چیزی تمرکز کنید اشاره دارد اما تمرکز بر کیفیت تلاش ذهنی نیز اشاره دارد.

عواملی که بر تمرکز تأثیر می گذارند:

طول "توجه" و "تمرکز" می توانند به دلایل مختلف متفاوت باشند. بعضی از افراد فقط زمان بیشتری برای تنظیم حواس خود بر موضوعی دارند. سن و کمبود خواب می تواند بر تمرکز تأثیر بگذارد.

بیشتر افراد با بیشتر شدن سن ، چیزهای بیشتری را به آسانی فراموش می کنند و کاهش تمرکز می تواند همراه با از دست دادن حافظه باشد. صدمات سر یا مغز مانند ضربه مغزی و همچنین برخی از شرایط بهداشت روان نیز می تواند بر تمرکز تأثیر بگذارد.

گاهی برای تمرکز تلاش میکنید ولی مدام حواس شما پرت میشود مدتی که طول بکشد و شما نتوانید روی موضوع مورد نظر تمرکز کنید نا امید شده و دچار استرس میشوید. که خود از عوامل کاهش دهنده تمرکز است. در اینجا میخواهیم عواملی را که سبب افزایش تمرکز میشوند مرور کنیم. با رعایت آنها به مرور توانایی و قدرت تمرکز بالا رفته و نتایج بهتری حاصل خواهد شد:


مغز خود را آموزش دهید

انجام انواع خاصی از بازی ها می تواند به شما در بهتر شدن در تمرکز کمک کند. بازی هایی همچون:

سودوکو

جدول کلمات متقاطع

شطرنج

پازل 

بازی های حافظه

نتایج یک مطالعه 2015 منبع معتبر از 4،715 بزرگسال نشان می دهد که صرف 15 دقیقه در روز ، 5 روز در هفته ، روی فعالیت های آموزش مغز می تواند تأثیر زیادی بر تمرکز داشته باشد.

بازی های آموزشی مغز همچنین می توانند به شما در توسعه حافظه کوتاه مدت و همچنین مهارت های پردازش و حل مسئله کمک کنند.


افزایش تمرکز کودکان

آموزش مغز می تواند برای بچه ها نیز مؤثر باشد. روی یک کتاب پازل کلمه کار کنید ، یا یک بازی ازانواع بازی های حافظه بازی کنید.

حتی رنگ آمیزی می تواند به بهبود تمرکز در کودکان یا بزرگسالان نیز کمک کند. کودکان بزرگتر ممکن است مانند صفحاتی که در کتابهای رنگ آمیزی بزرگسالان وجود دارد ، از صفحات رنگ آمیزی دقیق تر لذت ببرند.


افزایش تمرکز بزرگسالان

اثرات بازیهای آموزشی مغز ممکن است برای بزرگسالان مسن از اهمیت ویژه ای برخوردار باشد ، زیرا حافظه و تمرکز معمولاً با افزایش سن کاهش می یابد.

تحقیقی مربوط به 2014 انجام شد، به بررسی 2 هزار و 832 فرد مسن و پیگیری آنها بعد از  10 سال انجام شده است. شرکت کننده هایی که بین 10 تا 14 جلسه آموزش شناختی را به پایان رساندند ، مهارتهای شناختی ، حافظه و پردازش بهتری پیدا کردند.

پس از گذشت 10 سال ، اکثر شرکت کنندگان در مطالعه گزارش دادند که اگر فعالیت های روزانه شان را بهتر انجام نمیدهند حداقل آنها را بخوبی 10سال پیش انجام میدهند. 


خواب کافی داشته باشید

کمبود خواب به راحتی می تواند تمرکز را مختل کند ، و به دیگر عملکردهای شناختی مانند حافظه و توجه صدمه بزند.

کمبود خواب گاه به گاه ممکن است مشکلات زیادی برای شما ایجاد نکند. اما به طور منظم عدم خواب خوب شما می تواند بر روحیه و عملکرد شما در محل کار تأثیر بگذارد.

خسته بودن بیش از حد حتی می تواند رفلکس های طبیعی شما را کند کند و بر توانایی شما در رانندگی یا انجام سایر کارهای روزانه تأثیر بگذارد. یک برنامه نامنظم ، مسائل بهداشتی و عوامل دیگر میتواند خواب کافی را دشوار کند. اما مهم است که سعی کنید در بیشتر شب ها به حد توصیه شده بخوابید .بسیاری از متخصصان توصیه می کنند که بزرگسالان هر شب 7 تا 8 ساعت بخوابند.


چند نکته برای بهبود خواب:

تلویزیون را خاموش کنید و یک ساعت قبل از خواب موبایل را کنار بگذارید.

اتاق خود را در دمای راحت اما خنک نگه دارید.

قبل از خواب با موسیقی نرم ، یک حمام گرم یا کتاب خود را آماده کنید.

به رختخواب بروید و هر روز ، حتی در تعطیلات آخر هفته ، تقریباً در یک ساعت بیدار شوید.

مرتباً ورزش کنید، اما درست قبل از خواب از تمرین سنگین خودداری کنید.


 رژیم غذایی متنوع داشته باشید

غذاهایی که می خورید می توانند بر عملکردهای شناختی مانند تمرکز و حافظه تأثیر بگذارند. از غذاهای فرآوری شده، غذاهای چرب و یا غذاهای با قند بالا خودداری کنید. برای افزایش تمرکز ، موارد زیر را بیشتر بخورید:

ماهی قزل آلا

تخم مرغ 

بلوبری

اسفناج


هیدراته ماندن همچنین می تواند تأثیر مثبتی بر تمرکز داشته باشد. حتی کمبود آب ملایم می تواند تمرکز یا به خاطر سپردن اطلاعات را دشوارتر کند. خوردن صبحانه می تواند با تقویت تمرکز اول شما در صبح کمک کند. یک وعده غذایی را تهیه کنید که قند اضافه شده و پروتئین و فیبر آن زیاد باشد. جو دوسر، شیر، میوه و نان تست سبوس دار با تخم مرغ همه گزینه های مناسب صبحانه هستند.


تمرینات ورزشی انجام دهید

افزایش تمرکز همچنین از ورزش منظم بدست می آید. یک مطالعه 2018 در مورد 116 کلاس پنجم شواهدی را یافت که نشان می دهد فعالیت بدنی روزانه می تواند به بهبود تمرکز و توجه بعد از 4 هفته کمک کند.

منبع تحقیق دیگر منبع معتبر با نگاه به بزرگترها نشان می دهد فقط یک سال فعالیت بدنی هوازی متوسط می تواند از متوقف شدن یا از دست دادن حافظه که با آتروفی مغز مربوط به سن اتفاق می افتد جلوگیری کند.


موسیقی گوش دهید

روشن کردن موسیقی هنگام کار یا مطالعه میتواند به افزایش تمرکز کمک کند.

براساس تحقیقات ، حتی اگر در هنگام کار از گوش دادن به موسیقی لذت نمی برید ، استفاده از صداهای طبیعت یا موسیقی بدون کلام نیز می تواند به بهبود تمرکز و عملکردهای دیگر مغز کمک کند.

نوع موسیقی که به آنها گوش می دهید می تواند تغییری ایجاد کند. معمولاً متخصصان موافق موسیقی کلاسیک هستند ، به خصوص موسیقی کلاسیک باروک یا صداهای طبیعت گزینه های خوبی برای افزایش تمرکز شما هستند.

اگر به موسیقی کلاسیک علاقه ندارید، موسیقی بی کلام را امتحان کنید. موسیقی را آرام و در سطح صدای پس زمینه نگه دارید ، بنابراین نمی تواند شما را منحرف کند.

همچنین از انتخاب موسیقی که دوست دارید یا از آن متنفر هستید اجتناب کنید، زیرا هر دو نوع ممکن است باعث منحرف شدن حواس شما شوند.


تمرینهای تمرکز انجام دهید

تمرینات تمرکز اغلب به کودکانی که در تمرکز مشکل دارند کمک می کند. این تمرین ذهنی مستلزم توجه کامل به یک فعالیت برای مدت زمانی مشخص است.

به مدت 15 دقیقه طراحی کنند.

چند دقیقه در روز را روی پرتاب یک بال به سمت بالا صرف کنند.

یک تایمر را به مدت 3 تا 5 دقیقه تنظیم کنید. سعی کنید تا حد ممکن چشمک بزنند.

یک آبنبات را تا زمانیکه کاملا آب شود بمکند، سعی کنند به هیچ عنوان آنرا نجوند. به عطر، طعم، حس آب نبات بر روی زبان، و اینکه چقدر طول می کشد تا آن را به طور کامل بخورید توجه داشته باشند.

پس از اتمام هریک از فعالیت ها ، از کودک خود بخواهید خلاصه ای از احساس خود درباره تمرین بنویسد. کودکان خردسال به سادگی می توانند از کلمات برای توصیف احساسات خود استفاده کنند.

صحبت در مورد جایی که آنها تمرکز را از دست داده اند و اینکه چگونه آنها موفق به تمرکز شدند ، می تواند به آنها در توسعه این مهارت ها برای استفاده در کارهای روزمره کمک کند. تمرین تمرکز می تواند در بزرگسالان نیز بکار گرفته شود، بنابراین خودتان آنها را نیزامتحان کنید.


با آرزوی سلامتی روز افزون; تیم مشاوره پزشکی ایزی دارو

ارسال نظر