مراقبت از پوست در فصل زمستان
22 دی

مراقبت از پوست در فصل زمستان

  • نویسنده: admin
  • بازدید: 158

مراقبت از پوست در فصل زمستان را چگونه باید انجام دهیم؟

مراقبت از پوست در فصل زمستان به احتمال زیاد سرمای هوا برای افراد بسیار خوشایند خواهد بود اما باید به خاطر داشته باشید پوست شما در سرما نیاز به مراقبت ویژه دارد.سرمای هوا سبب خشکی و پوسته پوسته شدن پوست بخصوص در قسمت گونه ها میشود. در برخی موارد با پوست های حساس التهاب و سرخی پوست نیز همراه خواهد بود.


بر اساس نظر کارشناسان در فصل سرما و بمحض روشن کردن وسایل گرمایشی در خانه پوست شروع به خشک شدن میکند. اینجاست که آشنایی با مراقبت های پوستی در فصل سرما از خشکی، مشکلات و چین و چروک های پوستی جلوگیری میکند. 


اشعه UV را جدی بگیرید

برخی افراد به اشتباه فکر میکنند در فصل سرما به علت ابری بودن هوا اشعه uv پایین و غیر مضر است. درحالیکه در این فصل اشعه uv میتواند پوست افراد را بخصوص افراد ورزشکار، کوهنورد و اسکی باز که به مدت زیادی در معرض این اشعه قرار میگیرند را بسوزاند.. پس ضروری ستکه که کل صورت و گردن و گوش ها  و دست ها با کرم ضد آفتاب محافظت شده و هر چند ساعت تمدید شوند.


ترمیم کند پوست

با توجه به کاهش جریان خون در دست ها، پاها، گوش و سایر نقاط پوستی بدن در فصل زمستان، در صورت آسیب به هریک از قسمت ها مدت زمان زیادی جهت ترمیم نیاز خواهد بود. به این ترتیب که در فصل سرما مکانیزم ترمیم و دفاعی پوست کاهش میابد. بنابر تحقیقات بیماری های ویروسی، قارچی، باکتریای پوستی و حتی خشکی و پوسته پوسته شدن ناخن ها در فصل زمستان بیشتر از فصل تابستان رخ میدهد. این مساله در بخش های بیرونی پوست که پوشش کمتری دارند بیشتر اتفاق میفتد. مصرف مایعات، آب و جوشانده ها ودمکرده های گیاهی در این دوران جهت رفع خشکی بدن بسیار حائز اهمیت میباشد. استفاده از سبزیجات و میوه های تازه همچنین رطوبت و ویتامین های لازم را به پوست میرساند. استفاده از مرکبات و ویتامبن C برای مقاوم سازی بدن در فصل سرما نیز توصیه میشوند.


نکات مورد توجه برای پوست در فصل سرما


استفاده از مرطوب کننده ها و آبرسان های پوست

کرم های آبرسان فصل سرما با کرم های دیگر فصل ها متفاوت است. در فصل سرما از کرمهایی با پایه روغن استفاده کنید که باعث میشوند مانند یک لایه محافظ روی پوست شما قرارگرفته و از خشکی زیاد آنا جلوگیری کنند. بخصوص بعد از استحمام از مرطوب های صورت و بدن استفاده کنید. با اینحال برای پوست های حساس روغن زیاد میتواند موجب بروز جوش شود بنابراین بهتر است در استفاده از کرم مرطوب کننده با پایه روغن احتیاط داشته باشید.


دستان خود را مرطوب کنید

پس از شستشوی دست ها آنها را با مرطوب کنید. دکتر استین گلد می گوید: "بهتر است در زمستان از کرم یا پماد استفاده کنید. لوسیون ها در آب و هوای گرم و مرطوب بهتر هستند. دست های خود را فراموش نکنید." در طول سرما و شستشوی مداوم دست ها باعث ضرب و شتم آنها خواهد شد."


استفاده از ضد آفتاب حتی در روزهای ابری

برعکس تفکر عموم آفتاب زمستان نسبت به آفتاب فصل گرما با تشعشع روی برف میتواند سبب سوختگی و آسیب بیشتر روی پوست شود. 

بر اساس بنیاد سرطان پوست ، در روزهای روشن زمستان ، برف تابش اشعه خورشید را - تا 80 درصد ، منعکس می کند. (4) این بدان معناست  اگر در دامنه های کوه برف بازی می کنید ، یا فقط با یک پارکینگ در یک مسیر پیاده روی قدم می زنید ، به یک اندازه باید برای مراقبت از پوست خود از ضد آفتاب استفاده کنید. قبل از خروج از منزل ضدآفتاب با spf حداقل 30 استفاده نمایید در صورت باقی ماندن در معرض نور خورشید هر چند ساعت آنرا تمدید کنید.


لباس مناسب فصل سرما بپوشید

بسیاری از پارچه های دارای هوای سرد می توانند پوست خشک زمستان را تشدید کنند. استین گلد می گوید: "از لباس های زبر پشمی خودداری کنید، این می تواند باعث تحریک و خارش پوست خشک شود."

در عوض ، لایه‌های سبک ساخته شده از مواد نرم و تنفس را مستقیماً در برابر پوست خود بپوشید و سپس ژاکتهای گرمتر و گرم تان را بکشید. حتما از دستان خود در برابر هوای سرد زمستان با دستکش محافظت کنید ، به یاد داشته باشید دستکشی را انتخاب کنید که باعث تحریک پوست شما نشود. اگر دستکش پشمی را ترجیح می دهید بهتر است آسترهای نخی یا ابریشمی داشته باشد.


استفاده از دستگاه بخور

همانطور که گفته شد، وسایل گرمایشی در این فصل سبب خشکی بیشتر هوا میشوند، بنابراین استفاده از دستگاه های بخور به رطوبت رسانی بیشتر در طول روز کمک خواهد کرد.


دوش آب گرم و کوتاه بگیرید

به جای استفاده از دوش آب داغ که سبب از بین رفتن رطوبت و لایه چربی محافظ پوست شما خواهد شد از دوش آب گرم استفاده کنید. سعی کنید طول زمان دوش گرفتن خود را کوتاه کنید. به این صورت به پوست خود کمک کرده اید تا رطوبت را در خود حفظ کند.


نوشیدن مایعات و آب مکفی در طول روز

مصرف مایعات و نوشیدن آب در همه فصول بای بدن ضروری ست. در فصل سرما برای دستیابی به سلامت عمومی و مقابله بیشتر بدن با بیماری ها نوشیدن آب لازم است. مصرف مایعات ( بدون کافئین) به جوانسازی پوست و جلوگیری از پیری زودرس آن کمک میکند.


با آرزوی سلامتی روز افزون; تیم مشاوره پزشکی ایزی دارو


ارسال نظر