پاکسازی پوست لیزر و راه های خانگی
11 آبان

پاکسازی پوست لیزر و راه های خانگی

  • نویسنده: admin
  • بازدید: 30

زندگی در شهرهای امروزی سبب ایجاد منافذ بر روی پوست و پر شدن آنها از آلودگی و چربی میشود. پاکسازی پوست امری ضروری جهت داشتن پوستی سالم و شاداب میباشد. در واقع پاکسازی پوست استفاده از روش های خانگی یا بوسیله دستگاه میباشد که سبب از بین رفتن لایه پوست مرده و تمیز  کردن منافذ از چربی و آلودگی ها میباشد. پاکسازی پوست برای افرادی که پوست چرب و جوش های سرسیاه دارند امری ضروری بنظر میرسد.

پاکسازی صورت برای بانوان بالای 30 سال و دختران و پسرانی که جوش های زیاد روی صورت دارند توصیه میشود. پاکسازی برای افرادی که مستعد جوش هستند ماهی یک تا دوبار و برای پوست های خشک و نرمال هر سه ماه مناسب میباشد. 

پاکسازی با لیزر:

در این نوع پاکسازی که توسط متخصص پوست انجام میگیرد پاکسازی به همراه لایه برداری لیزری برای بهبود بافت و ظاهر پوست انجام میپذیرد. بنا به نیازهای پوست، میتوان از لیزرهای لغزنده و یا غیرلغزنده استفاده کرد. لیزرهای لغزنده نوعی از لیزر هستند که برای از بین بردن جای جوش، چین و چروک و یا اسکار بکار میروند، درحالیکه لیزرهای غیر لغزنده لایه پوست را از بین نمیبرد و برای درمان رگ های عنکبوتی پوستی و پوست های مستعد آکنه استفاده میشوند.


استفاده از لیزر برای مراقبت های پوستی برای چه گروهی از افراد توصیه میشود:

برای افرادی که طی مرور زمان لک های رنگی روی پوستشان ایجاد شده، برای جای جوش ها و زخم ها، برای خطوط ریز چین و چروک، زگیل و غدد چربی روی پوست. این روش برای افرادی که مستعد آکنه و جوش هستند توصیه نمیشود و بهتر است در فصل پاییز و زمستان که نور آفتاب کمتر تاثیرگذار است انجام پذیرد. 


مراحل درمان با لیزر:

ابتدا پوست شما با یک سری از درمان ها برای پاکسازی با لیزر آماده میشود. این درمان ها معمولا 2 تا سه هفته قبل از شروع درمان با لیزر انجام میگیرد. در مرحله بعدی و در روز پاکسازی، ابتدا به ناحیه مد نظر بی حس کننده موضعی تزریق میشود، سپس وست را از گردو غبار و یا چربی پاک میکنند، در مرحله آخر پزشک شروع به پاکسازی محل مورد نظر با لیزر میکند. در آخر محل مورد نظر با بانداژ پوشانده شده و درمان های بعدی توسط پزشک توضیح داده خواهد شد.

 

روش های پاکسازی خانگی:

روش های پاکسازی پوست خانگی متنوع هستند و بنا به شرایط و نیازهای پوست انجام میگیرد. انواع مختلف پوست که شامل خشک، حساس، نرمال و چرب میباشند انواع مختلفی از پاکسازی را میطلبند. پوست سالم و بدون جوش به عوامل مختلفی از جمله، رژیم غذایی متعادل، تعادل هورمونی بدن، رعایت بهداشت فردی و میزان استعمال مواد مخدر بستگی دارد. پوست سالم و شاداب نیازمند رسیدگی بیشتری میباشد. از راه های ساده و کم هزینه پاکسازی پوست میتوان به بخور، ماساژ و استفاده از ماسک های مناسب اشاره کرد.  


بخور پوست:

بخور دادن پوست صورت و فواصل زمانی معین و با برنامه مشخص سبب باز شدن منافذ و خروج سموم و چربی های غیر ضروری میشود. از جمله بخورهای مناسب پوست میتوان به بخور بابونه، بخور زنجبیل و رزمای  اشاره کرد. بعد از بخور میتوان برای از بین بردن جوش های سرسیاه اقدام کرد، هرچند این عمل نباید به پوست فشار وارد کند و اگر جوش ها باز نشدند بهتر است بخور را برای هفته های آینده تکرار و سپس برای خروج جوش های سرسیاه اقدام کرد. برای نتیجه بهتر از بخور بهتر است بخور دادن 2 تا 3 بار در هفته تکرار شود. در مرحله بعد از بخور و برای بستن منافذ باز پوست خیار رنده شده را برای 5 دقیقه روی پوست قرار دهید.


بهترین زمان برای پاکسازی خانگی:

بهترین زمان برای پاکسازی از ساعت 10 شب به بعد میباشد، زیرا در این ساعات فرد نیازی به بیرون رفتن از خانه نداشته و بعد از پاکسازی میتواند استراحت کرده و نتیجه بهتری از پاکسازی پوست بگیرد.  


ماسک های صورت جهت پاکسازی:

عسل مرطوب کننده ای قوی برای پوست میباشد. این ماده که خواص آنتی باکتریال دارد از عفونت جلوگیری میکند . میتوانید عسل را روی پوست صورت ملیده و بعد از 10 دقیقه با آب ولرم بشوئید. عسل سبب نرمی و لطافت و رطوبت رسانی به پوست شما میشود. 

از دیگر ماسک هایی که با عسل ساخته میشود میتوان به مخلوط عسل و شیر و کمی آرد نخود اشاره کرد. این ماسک بعد از اینکه تمام ترکیبات با هم خوب مخلوط شدند روی پوست استفاده شده و بعد از 20 دقیقه با آب گرم شستشو شود. میتوایند هفته ای یکبار از این ماسک استفاده کنید تا پوست شما درخشان و شفاف شود.

ترکیب عسل و دارچین نیز ماسک خوبی جهت رفع التهاب و درخشدگی پوست میباشد. این ماسک را به مدت  10 الی 15 دقیقه روی پوست گذاشته و سپس آبکشی کنید.

جوش شیرین به متعادل سازی PH پوست کمک میکند همچنین این ماده خواص ضد التهابی دارد و برای افرادی که مشکل جوش، آکنه و لک دارند مناسب میباشد. ترکیب جوش شیرین (یک قاشق چایوری) با آب لیمو(یک قاشق چایخوری) خمیری بدست می اورد که استفاده از آن به عنوان ماسک و به مدت 10 الی 15 دقیقه مناسب میباشد. استفاده از این ماسک دو تا سه بار درهفته به عملکرد بهتر آن کمک میکند. 

ماسک آلوئه ورا به سفیدی پوست و خلاص شدن شما از شر جوش ها کمک میکند. آلوئه ورا برای تمامی پوست ها مناسب است واز آن میتوان 2 بار در هفته استفاده کرد.


دیگر موارد قابل ملاحظه جهت پوست سالم:

برای داشتن پوستی شاداب تنها استفاده از مواد پاکسازی کننده و یا استفاده از آخرین ماشین آلات و تجهیزات لیزر کافی نیست. رژیم غذایی سالم و غیر فست فودی، مدیریت استرس، خواب کافی، نوشیدن مقدار زیادی آب  در طول روز از این موارد هستند.


با آرزوی سلامتی روز افزون; تیم مشاوره پزشکی ایزی داروارسال نظر