راه های پیشگیری از آنفولانزا
28 مهر

راه های پیشگیری از آنفولانزا

  • نویسنده: admin
  • بازدید: 27

با شروع فصل سرما، بسیاری از مردم با استفاده از واکسن آنفولانزا سعی در جلوگیری از بروز سرماخوردگی و عوارض ناشی از آن دارند. این درحالیست که تنها راه ایمن شدن از آنفولانزا واکسن نیست. ویروس آنفولانزا بیشتر از طریق دهان به دهان منتقل شده و تعداد زیادی از مردم را تحت تاثیر قرار میدهد. برای یشگیری از این مساله میتوان تمهیداتی چید که در اینجا به آنها میپردازیم:


تغذیه:

برنامه غذایی حاوی پروتئین، گوشت قرمز، میوه ها وسبزیجات، گوشت سفید، املاح معدنی و ویتامین ها سیستم ایمنی را بالا برده و قدرت بدن را در برابر بیماریها بالا میبرد. با استفاده به اندازه از قند و شکر، و استفاده از مواد غذایی حاوی قند طبیعی مانند سبزیجات، سیب زمینی، برنج قند خون را کنترل کرده سلامتی را کنترل کرده و بدن را در برابر بیماری ها مقام تر سازیم.

بنابر تحقیقات علمی تأثیر ویتامین های A و C  در تقویت سیستم دفاعی بدن ثابت شده است. بنابراین مصرف میوه ها، سبزیجات تازه و گریپ فروت که سرشار از ویتامین  Cاست بسیار توصیه میشود. مصرف مایعات، آبمیوه و جوشانده های گیاهی میتواند از سرعت رشد ویروس انفولانزا کم کرده و همچنین آب مورد نیاز بدن جهت مقابله با عفونت ها را تامین کند.


مولتی ویتامین ها و مکمل غذایی:

در بسیای از موارد بدن برای تامین ویتامین ها و مواد معدنی خود نیاز به دریافت مولتی ویتامین دارد. این نکته فراموش نشود که همه ی مولتی ویتامین ها برای همه افراد مناسب نیستند. مصرف خودسرانه مولتی ویتامین ها اشتباه و عوارض زیادی به همراه دارد. اما در بسیاری از موارد با مشورت پزشک برخی مولتی ویتامین ها برای فرد مناسب بوده و مصرف آنها سبب بالا رفتن سیستم ایمنی فرد و در واقع کمبود مواد مورد نیاز بدن را تامین خواهد کرد. با مصرف مولتی ویتامین مناسب به بالا بردن عملکرد بدن و سلامت آن  کمک کنید.


بهداشت فردی:

ویروس آنفولانزا بیشتر از طریق دهان به دهان، تنفس، تماس منتقل میشود. به همین خاطر است که شستن مرتب دست ها با صابون بسیار ضروری ست. استفاده از ماسک با فیلتر مناسب نیز از دیگر راه کارهای مناسب است. مهمتر از همه اینکه فرد مبتلا باید از تماس فیزیکی با افراد دیگر به شدت بپرهیزد. استفاده از لیوان شخصی، ظروف غذاخوری شخصی، حوله شخصی و خوابیدن در اتاق جدا از دیگر مواردی ست که باید رعایت شود. وقتی آب و صابون در دسترس نیستند، محلول‌های ضدعفونی‌کننده یا دستمال‌های الکلی برای ضد عفونی دست ها مناسب هستند.

از آنجائیکه ویروس آنفولانزا غالبا از طریق مخاط ، دهان و بینی وارد بدن می‌شود از مالیدن دست ها به صورت تا حد امکان پرهیز شود. ویروس آنفلوآنزا میتواند تا 48 ساعت در محیط خارج از بدن انسان زنده بماند پس هر وسیله ای که دست فرد مبتلا به آن خورده باشد، در معرض آلودگی است.


خواب منظم:

خواب منظم یکی از عواملی ست که سیستم ایمنی را تقویت میکند. ترشح هورمون ها و سوخت و ساز مناسب بدن در گرو خواب راحت است. به گفته متخصصان خواب شبانه کافی که از قبل از نیمه شب شروع شود بیشترین تاثیر را در حفظ سلامتی دارد.


کاهش استرس:

استرس بیشترین تاثیر را در بیماری های مرگ آور بشر دارد. استرس مستقیما روی سیستم دفاعی بدن تاثیر گذاشته و در تضعیف بدن جهت بروز بیماریهای عفونی و ویروسی نقش دارد. استرس در واقع یک واکنش طبیعی بدن است. اما اگر مدیریت نشود سلامت فرد را دچار اخلال میکند. عوارض جسمی استرس سردرد های عصبی، ناراحتی های گوارشی زخم معده و اختلالات خواب است. در صورتی که استرس کترل نشود منشا بسیاری از بیماری ها خواهد بود. با انجام فعالیت های ورزشی، یوگا، کاهش استفاده از بازیهای رایانه ای و مهمتر از همه مشاوره با روانپزشک میتوان به مدیریت استرس کمک کرد.


با آرزوی سلامتی روز افزون; تیم مشاوره پزشکی ایزی دارو


ارسال نظر