بارداری و تغذیه سالم
13 مهر

بارداری و تغذیه سالم

  • نویسنده: admin
  • بازدید: 29

تغذیه سالم قبل از بارداری یکی از عوامل مهم و تاثیر گذار بر سلامت مادر و جنین میباشد. تغذیه سالم و سبک زندگی سالم به همان اندازه که برای زن واجب و ضروری ست برای مرد هم مهم است. اگر بدنبال خانواده ای سالم و شاداب هستید باید به مسائل خوارک و تغذیه دقت کافی کنید. کمبود برخی ویتامین ها یا مواد معدنی براحتی مستواند خسارات جبران ناپذیری را به نوزاد وارد کند. از نکات مهم قبل از بارداری رعایت تغذیه مناسب و مصرف مکمل های دارویی مناسب با حال والدین میباشد. 

قبل از اقدام برای بارداری مشاوره با پزشک متخصص در رابطه با مواد مورد نیاز بدن شما امری ضروری ست. در اینجا به برخی نکات مهم قبل از اقدام برای بارداری میپردازیم که توجه و رعایت آنها قبل از بارداری امری ضروری ست:


تغذیه مقوی:

چند ماه قبل از بارداری به تغذیه خود دقت داشته باشید و به مصرف غذاهای مقوی چون جگر، گوشت، تخم مرغ، سبزیجات تازه بپردازید. به توصیه متخصصان مادران باردار روزانه به میزان ۷۵-۱۰۰ کرم پروتئین نیاز دارند.


معده خود را آماده کنید:

اگر احساس ناراحتی در معده دارید بهتر است قبل از بچه دار شدن این مشکل را مرتفع کنید. برای برطرف کردن مشکل معده سعی کنید موارد زیر را انجام دهید:

وعده های غذایی خود را بیشتر کنید و به جای سه وعده برای مثال 5 وعده غذا میل کنید

بعد از غذا دراز نکشید

از مصرف غذاهای نفاخ بپرهیزید

از مصرف غذاهای خساسیت زا و یا غذاهایی که به آنها حساسیت دارید بپرهیزید

از مصرف شیرین کننده های مصنوعی و یا امولوسیون های تجاری بپرهیزید. مصرف بستنی و سس سالاد را به حداقل برسانید. 

غلات سبوس دار مصرف کنید زیرا آنها منابع مهم مواد مغذی  مانند پروتئین، فیبر، ویتامین، کربوهیدرات‌‏ و مواد معدنی هستند. مانند گندم، گندم سیاه، برنج، جو، و جو دوسر

ترکیبات  فیبر دار مانند آواکادو، انجیر خشک، بامیه، لوبیای سیاه، نخود فرنگی و عدس مصرف کنید.


کنترل وزن:

بر اساس مطالعات وزن نوزاد مستقیما از وزن مادر تاثیر میگیرد. تحقیقات نشان میدهد زنان کم وزن اختمال بیشتری دارد که نوزادان کم وزن بدنیا آورند و زنان با وزن بالا احتمال مشکلاتی چون دیابت، فشار خون بالا را در طول بارداری خواهند داشت. بنابراین پیشنهاد میشود قبل از بارداری برای کنترل وزن اقدام کنید و به تناسب اندام برسید.

استفاده از BMI روش مناسبی جهت محاسبه میزان وزن مطلوب میباشد. این عدد اندکس توده فرد را بر اساس میزان قد و وزن محاسبه میکند. اگز این میزان از 18.5 کمتر باشد فرد مورد نظر لاغر و اگر این عدد از 30 بیشتر باشد فرد چاق محسوب میشود. بر اساس مطالعات BMI مناسب برای دوران بارداری 18.5 الی 24.5 میباشد.


ورزش:

طبق تخقیقات انجام شده زنانی که به طور منظم ورزش میکنندنه تنها دوران بارداری راحت تری دارند بلکه نوزادان  سالم تری را بدنیا می آورند. ورزش های مختلفی هستند که حتی در طول بارداری برای سلامت بیشتر مادر و جنین توصیه میشوند. این ورزش ها با تقویت عصلات و ماهیچه های شکم و لگن به زایمان راحت تر نیز کمک میکنند.


مصرف اسید فولیک:

همه زنان در سن بارداری روزانه به 0.4 میگروگرم اسید فولیک نیاز دارند. این ماده ر مواد مغذی چون سبزیجات برگ سبز، لوبیا، مرکبات، آجیل و برخی مکمل ها موجود میباشد. مصرف اسید فولیک برای کاهش خطر نقایص مادرزادی و نقایص لوله عصبی کمک میکند. مصرف این قرص در 28 روز اول پس از تخمگ گذاری بیشترین فایده را دارد درالیکه در این مدت بسیاری از مادران حتی نمیدانند که باردار هستند.

به همین جهت به تمام زنان در سن بارداری توصیه میشود که حداقل 3 ماه قبل از بارداری مصرف فولیک اسید را آغاز کنند و تا پایان حاملگی ادامه دهند. 


مصرف آهن و کلسیم:

بسیاری از زنان بدلیل ساختار بدنی و بدلیل قاعدگی های ماهانه دچار کمبود آهن هستند. در حالیکه وجود این ماده برای داشتن نوزاد سالم امری حیاتی ست. منبع غنی از آهن عبارتند از: گوشت گاو، گوشت گوسفند، مرغ، اردک، بوقلون، ماهی، کلم بروکلی، کلم پیچ، لوبیا چشم بلبلی، برنج و غلات. کلسیم نیز که برای داشتن استخوان های سالم مورد نیاز است  روزانه 1000 میلیگرم مورد نیاز است. از این رو مصرف روزانه شیر و لبنیات برای بانوان توصیه میشود. 


خودداری از مصرف برخی ترکیبات و مواد غذایی:

از مصرف برخی ماهی ها مانند خاویار، کوسه ها که ممکن است حاوی متیل کربن باشند پرهیز شود. در ضمن مصرف الکل، سیگار و تنباکو احتمال باروری را پایین میآورد. اسعمال سیگار در زمان بارداری باعث سقط جنین، کم وزنی و نقص‌های مادرزادی زیادی در نوزاد می‌شود.


با آرزوی سلامتی روز افزون; تیم مشاوره پزشکی ایزی دارو


ارسال نظر