مراقبت از پوست در فصل پاییز
6 مهر

مراقبت از پوست در فصل پاییز

  • نویسنده: admin
  • بازدید: 46

مراقبت از پوست فصل خاصی ندارد و هر فصل نکات لازم خود را جهت داشتن پوستی سالم و شاداب می طلبد. با شروع تغییرات فصلی، تغییر تابش خورشید، بادهای پاییزی و یا سرد شدن ناگهانی هوا پوست آمادگی زیادی جهت خشک شدن و کم آبی پیدا میکند.

برای مراقبت از پوست در فصل پاییز که هوا از گرمی به سمت سردی و خشکی میرود نکات قابل توجهی وجود دارد که رعایت آنها کاربردی و مفید است.  نکات قابل توجه عبارتند از :


استفاده از پاک کننده های پوست 

پاک کننده هایی که در فصل گرما استفاده میشوند عموما قابلیت استفاده در فصل پاییز را ندارند و میتوانند پوست را خشک کنند، در فصل پاییز بهتر است از ژل های پاک کننده ای استفاده شود که صابونی نباشند و آبرسان باشند. شوینده های غیر صابونی مانند شوینده های کرم دار، گلیسیرینه و ملایم اثر پاک‌کنندگی متعادل‌تری نسبت به شوینده‌های معمولی دارند و از خشکی پوست جلوگیری کرده و رطوبت آنرا حفظ میکنند. 


استفاده از کرم بدن

به جای ژل های بدن بهتر است از کرم های بدن استفاده شود. حمام شیر نیز انتخاب درستی میباشد. البته منظور از حمام شیر درست کردن ترکیبات شیر با عسل و یا سایر مواد میباشد که صرفا جهت شستشو و تمیز سازی پوست استفاده میشود.


 استفاده از لایه‌بردار روغنی

استفاده از لایه برداربا پای روغنی در فصل پاییز و زمستان سبب آبرسانی به پوست خواهد شد. لایه بردارها انواع و اقسام مختلفی دارند که با انتخاب بهترین نوع آن متناسب با پوست خود میتوانید سبب طراوت بیشتر پوست شوید. 


رطوبت رسانی روزانه پوست

رطوبت رسانی پوست باید به به عنوان یک عادت روزانه تکرار شود. بهترین زمان استفاده از رطوبت رسان ها و لوسیون های پوست زمانی ست که از حمام خارج شده اید و پوست آمادگی لازم جهت دریافت ترکیبات رطوبت را دارد. با اینکار هم رطوبت حاصل از استحمام را به پوست جذب میکنید و هماز خروج رطوبت هنگام خشک شدن بدن و پوست جلوگیری میکنید.

به طور کلی دونوع مرطوب کننده وجود دارد: پماد و کرم.

در پمادها فاز چربی و در کرم ها فاز آب بیشتر است. کرم ها بیشتر رطوبت رسان بوده و کمتر به عنوان چرب کننده استفاده می‌شود، به همین دلیل عموما افراد استفاده از کرم‌ها را ترجیح می‌دهند، چون احساس چرب بودن و برق‌زدن پوست را بدنبال ندارد. اما در برخی موارد استفاده از پماد های چرب (مانند اوسرین) برای افرادی که دارای پوست های خشن میباشند مانند مکانیک ها بسیار مناسب تر و کاراتر از کرم ها میباشد. 


استفاده از کرم ضد آفتاب

برخی افراد تصور میکنند استفاده از کرم ضدآفتاب تنها مختص به فصل تابستان و روزهای آفتابی ست. در صورتیکه استفاده از کرم ضدآفتاب همیشه و در همه فصل ها لازم و ضروری ست. کرم های ضد آفتاب با spf حداقل 15 برای روزهای پاییز لازم است. این ضدآفتاب با قدرت محافظت در مقابل اشعه ماورابنفش خورشید از پوست در مقابل نورهایی که در فصل سرما کمتر حس میشوند محافظت کامل میکند. 


استفاده از کرم ضدترک و خشکی پوست

در برخی موارد که سردی یا خشکی هوا سبب پوست پوست شدن پوست میشود استفاده از کرم ضد ترک بهتر از مرطوب کننده ها عمل میکند. با کمک روغن ها و کرم های مخصوص ترک پوست و استفاده از آنها چندین بار در هفته از مشکلات بعدی پوست در این فصول بکاهید.


محافظت از دست ها

دست ها اعضایی هستند که بیشتر از هر قسمت دیگری با آب و مواد شوینده در تماس هستند، استفاده از کرم مناسب دست که همیشه و در همه حال با شما باشد لازم بنظر میرسد. انواع و اقسام زیادی از این کرم ها در بازار موجود میباشند که استفاده از نوع متناسب و سازگار با پوست شما امری ست که باید به آن توجه داشته باشید. از ملایم ترین مرطوب کننده ها برای پوست دست وازلین میباشد که بهترین چرب کننده و مرطوب کننده میباشد. این ماده هم خشکی پوست را از بین میبرد هم بدلیل اینکه فاقد رنگ و بو میباشد برای افرادی که پوست حساس و یا آلرژیک هستند بسیار مناسب است. 


محافظت از ناخن ها

عامل تصلی خشکی ناخن، ریش ریش شدن و یا ترک خوردن آنها خشکی پوست است. این مساله بخصوص برای افرادی که مدام در حال شستشوی دست هستند پیش می آید. محافظت از دست ها با استفاد از کرم های مناسب دست و استفاده از یک رژیم غذایی به برطرف شدن این مشکل کمک میکند. گاهی کمبود ویتامین B، E، آهن و کلسیم منجر به این مشکل میشود. 


استفاده از یک برنامه مشخص

در بسیاری موارد بعد از استفاده از یک لوسیون، ماسک و یا کرم مخصوص فراموش میکنید که آخرین بار کی از آن استفاده کرده اید. جدا از اهمیتی که تاریخ مصرف محصولات مختلف پوست دارند و بایدهمواره به تاریخ انقضای محصولات پوستی خود توجه داشته باشید، استفاده از یک برنامه مشخص هفتگی برای استفاده از محصولات متنوع بسیار حائز اهمیت است. برای مثال برای استفاده از ماسک ها و لایه بردارها بهتر است روزی در هفته را درنظر بگیرید که وقت بیشتری برای ریلکسیشن و آرامش دارید. و یا برای استفاده از کرم های شب و روز ساعت خاصی قبل از خواب را در نظر بگیرید که فراموش نشود. در اینصورت و با زمانبندی مناسب استفاده از محصولات پوستی تاثیر مثبت استفاده از محصولات را سریع تر مشاهده خواهید نمود.  


توجه بیشتر به تغییرات پوست

بسیاری از مواقع با تغییر فصل پوست چرب به پوست خشک و یا وست خشک به یک پوست نرمال تغییر ماهیت میدهد. برای استفاده از کرم، ژل و لوسیون مناسب پوست نیاز دارید نوع پوست خود را متناسب با فصل تجزیه و تخلیل کنید. در بسیاری موارد بهتر است از یک متخصص برای تغییرات پوست خود مشورت بگیرید


حفظ رطوبت محیط خانه

استفاده از دستگاه های بخور محیط و ا استفاده از یک تری پر از آب روی بخاری یا شوفاژ سبب ایجاد رطوبت بیشتر در خانه و رفع خشکی حاصل از آن خواهد شد. برای اینکار تهیه یک دستگاه بخور خانه وسیله ای مقرون به صرفه خواهد بود که همواره در فصول سرد رطوبت خانه را به حد تعادل خواهد رساند. داشتن محیطی با رطوبت متعادل بخصوص برای نوزادان و یا افراد مبتلا به گزما یا حساسیت های پوستی امری ضروری ست.


با آرزوی سلامتی روز افزون; تیم مشاوره پزشکی ایزی دارو

ارسال نظر