نکاتی درباره انواع مکمل های ورزشی
20 مهر

نکاتی درباره انواع مکمل های ورزشی

  • نویسنده: admin
  • بازدید: 67

اطلاعاتی در مورد انواع مکمل های بدنسازی که باید بدانیم

اگر ورزش حرفه ای می کنید و یا ورزش را برای سلامت بدن و تقویت قوای جسمی خود بصورت مداوم انجام می دهید مطمئنا یکی از دغدغه های اصلی شما بالا بردن کارایی و انرژی و قوای بدنی تان می باشد. باید بدانید گذراندن زمان بیشتر در باشگاه ورزشی اگرچه مفید میباشد ولی راه های دیگری برای نتیجه بهتر نیز وجود دارد. در دنیای پرهیاهوی امروز، استفاده از داروها و یا مکمل های ورزشی یکی از راه حل هایی ست که برای نتیجه سریع تر به ذهن افراد می رسد. اما باید به این مساله فکر کرد که استفاده از مکمل های بدنسازی و ورزشی چقدر صحیح میباشد؟ آیا استفاده خودسرانه آنها برای بدن ضرر ندارد؟


تعریف مکمل ورزشی

مکمل های ورزشی ترکیباتی هستند که برای بالا بردن عملکرد ورزشی فرد استفاده میشودمد. مکمل ها در قالب پودر ورزشی، انرژی درینک، قرص و یا انواع ویتامین عرضه میشوند. استفاده از آنها به ایجاد توده های ماهیچه ای حجیم، استحکام بیشتر عضلات و استخوان ها و همچنین بالا بردن توان عمومی ورزشکار کمک یکند. تمامی مکمل های ورزشی مجاز دارای برچسب اصالت و نوعی تاییده از اداره غذا و دارو میباشند که استانداردهای کیفی محصول مورد نظر را از لحاظ استفاده انسانی تایید می کند. اما باید مد نظر داشت استفاده آنها برای نوجوانان و کودکان و همچنین استفاده بی رویه انها به هیچ وجه تایید نمی شود. 

برای مثال لیگ ملی فوتبال، کمیته بین الملیی المپیک استفاده از انواع مکمل های ورزشی حاوی اندر استونوئید و استروئید را برای نوجوانان ممنوع اعلام کرده و استفاده از این ترکیبات در مسابقات سبب حذف فرد از مسابقات ورزشی خواهد شد.

 

انتخاب انواع مکمل های ورزشی

درباره مکمل های مختلف می توانید اطلاعات زیادی از طریق مقالات مختلف و یا حتی مشورت با یک هم تیمی و یا فروشنده کالا در فروشگاه بدست بیاورید. اما براستی برای انتخاب مکمل درست و مناسب صرف زمان و بررسی دقیق ساختار مکمل امری ضروری به نظر می رسد. با توجه به این که در گروه های بدنی مختلف تفاوت هایی وجود دارد، نکات قابل توجه ورزشکارن در این مورد را در ادامه بررسی کرده ایم.  


استراحت مکفی

بر اساس تحقیقات مختلف خواب شبانه 8 ساعت برای افراد بخوصوص نوجوانان و جوانان سبب بهبود عملکرد ورزشی آنها میشود. 

بنابراین برنامه ریزی دقیق جهت انجام فعالیت های ورزشی در کنار درس و کار برای جوانان پرمشغاه امری اساسی ست. گذراندن ساعات طولانی در باشگاه ورزشی، تمرکز زیاد روی درس، یا کار و عدم استراحت کافی در شبانه روز نه تنها فرد را به نتیجه ورزشی مورد نظر نزدیک نمیکند بلکه ممکن است تحلیل عضلانی و تضعیف سیستم ایمنی بدن را بهمراه داشته باشد..


تمرکز و آرامش

در واقع فعالیت ورزشی باید به عنوان راهی جهت تمدد اعصاب و حصول آرامش انتخاب شود. تصور داشتن اندام متناسب، بدنی مقاوم و یا پیروزی در مسابقات باید در جهت آرامش و ارتقا تمرکز فرد کمک کند. ورزش تنها و عدم توجه به آرامش ذهنی، تمرکز، دم و بازدم حصول نتیجه مورد نظر را ناممکن خواهد ساخت. استفاده از مکمل ورزشی در صورت تمرکز و آرامش کافی در حین تمرینات است که تاثیر مطلوب خود را گذاشته و بدن را برای تمرینات بیشتر و عضله سازی آماده میکند.


تغذیه سالم

مصرف غذاهای پرکالری، چرب و فست فودها تاثیر زیادی روی عملکرد ورزشی فرد خواهند گذاشت. استفاده از میوه، سبزیجات، غذاهای سالم و لبنیات کم چرب برای همه افراد بخصوص افراد ورزشکار که به دنبال ارتقا عملکردهای ورزشی خود هستند و نیاز بیشتری به انرژی دارند توصیه میشود. همچنین داشتن حداقل سه وعده غذایی منظم در طول شبانه روز به بالا بردن انرژی برای ادامه تمرینات کمک شایانی میکند. در برخی موارد استفاده از چندین وعده غذایی کم حجم و زود هضم نیز توصیه میشود. همچنین استفاده به موقع از مکمل  ورزشی امری مهم است. زمان استفاده از مکمل ها معمولا در توضیحات محصول ذکر میشود. اما برای اطمینان بیشتر و دوز استفاده بهتر است با متخصص و مربی بدنسازی مشورت های لازم انجام شود. برای مثال معمولا استفاده از پروتیئن ها قبل و بعد از تمرین های ورزشی توصیه میشود در حالیکه استفاده از آمینو انرژی ها و آمینو ایکس ها در حین ورزشی پیشنهاد میشود.


پرهیز از مشروبات الکلی و مواد مخدر

نوشیدن مشروبات الکلی و استعمال سیگار واکنش سریع و ظرفیت های ریه را کاهش میدهد و با پایین آوردن هوشیاری فرد به مرور نتایج منفی در تمرینات ورزشی ایجاد میکند. طبق تحقیقات مصرف مداوم مشروبات الکلی و سیگار نه تنها اثرات مخرب بر روی جسم افراد دارد بلکه با تاثیر روی قدرت ذهنی افراد، انگیزه، تمرکز و آینده نگری را در افراد از بین برده و به تخریب روانی افراد منجر میشود. 


مشاوره دقیق با متخصصین

برای داشتن بدن و ذهنی سالم داشتن یک همراه متخصص امری لازم و ضروری ست. استفاده از دوستان و افراد بی اطلاع به عنوان مشاور سبب رژیم های غذایی نادرست و عدم دریافت نتیجه مورد نظر خواهد شد. به یاد داشته باشید یک برنامه غذایی و ورزشی میتواند روی یک فرد تاثیر خوب و روی فرد دیگر تاثیر منفی داشته باشد. استفاده از یک متخصص امر ورزش و تغذیه به فرد کمک خواهد کرد تا در حین تمرین به روی نقاط ضعف تمرکز کرده و قوای بدنی را تقویت کند. استفاده از مکمل ورزشی همچنین نیازضروری به مشورت با متخصصین این امر دارد تا بر اساس فیزیک فرد و نیازهای بدن او مکمل مناسب استفاده شود.  


با آرزوی سلامتی روز افزون; تیم مشاوره پزشکی ایزی دارو

ارسال نظر