درباره کاپ قاعدگی بیشتر بدانیم
9 شهریور

درباره کاپ قاعدگی بیشتر بدانیم

  • نویسنده: admin
  • بازدید: 126

کاپ قاعدگی نوعی محصول بهداشتی قابل استفاده مجدد برای زنان است. این محصول فنجان شکل قیف کوچک و قابل انعطافی دارد که از لاستیک یا سیلیکون ساخته شده است و برای گرفتن و جمع آوری مایع واژن در دوران فاعدگی استفاده میشود.


کاپ های قاعدگی نسبت به پد های بهداشتی و یا تامپون ها قابلیت جمع آوری خون بیشتری دارند و باعث می شود بسیاری از خانم ها از آنها به عنوان یک جایگزین سازگار با محیط زیست بجای تامپون ها استفاده کنند. بخاطر داشته باشید بسته به میزان خونریزی شما می توانید تا 12 ساعت کاپ را خارج نکنید.

برندهای متنوعی از کاپ های قاعدگی وجود دارند که افراد بنا به سلیقه انواع مختلفی از آنها را انتخاب میکنند اما باید بدانید عملکرد اکثر آنها شبیه به هم بوده و تفاوتی در نوع استفاده از آنها ازجمله گذاشتن و برداشتن آنها وجود ندارد.


نحوه استفاده از فنجان قاعدگی:

اگر علاقه دارید از یک فنجان قاعدگی استفاده کنید بهتر است ابتدا با پزشک زنان خود مشورت کنید. برای انتخاب یک کاپ قاعدگی مناسب ابتدا باید بدانید چه سایزی از آنرا نیاز دارید. اکثر آنها عبارتند از:

سن فرد

طول دهانه رحم فرد 

شدت خونریزی 

استحکام و انعطاف پذیری کاپ

ظرفیت کاپ

سابقه بارداری فرد


فنجانهای قاعدگی کوچکتر معمولاً برای خانمهای جوان تر از 30 سال، خانم هایی که هنوز بارداری طبعی نداشته اند و خانم هایی که خونریزی سبک و ملایم دارند.  اندازه های بزرگتر اغلب برای خانمهایی که بالای 30 سال سن دارند، سابقه بارداری  طبیعی داشته اند یا خونریزی های سنگین تری دارند توصیه می شود.


قبل از استفاده از کاپ قاعدگی:

هنگامی که برای اولین بار از یک فنجان قاعدگی استفاده می کنید ، بهتر است آنرا به مدت 3 تا 5 دقیقه در آب جوش قرار داده و سپس نسبت به استفاده از آن اقدام کنید. این عمل را در هر دوره استفاده از کاپ تکرار کنید.

ممکن است هنگامی که برای اولین بار میخواهید از کاپ استفاده کنید احساس ناراحتی کنید. اما "چرب کردن" کاپ  می تواند به راحت تر شدن روند کمک کند. قبل از قرار دادن کاپ ، لبه آنرا با آب داغ و یا یک روغن مبتنی بر آب (روان کننده) خیس کنید. یک کاپ  قاعدگی مرطوب خیلی راحت تر استفاده می شود.


چگونه می توان فنجان قاعدگی خود را قرار داد

اگر قبلا از تامپون استفاده کرده اید استفاده از کاپ نیز برای شما راحت خواهد بود. برای استفاده از یک کاپ مراحل زیر را دنبال کنید:


دستان خود را خوب بشویید.

آب و یا یک روان کننده پایه آب به لبه کاپ بمالید.

لبه کاپ را فشار داده و آن را با یک لبه رو به بالا نگه دارید

با فشار دست کاپ را از قسمت لبه برآمده داخل واژن فشار دهید. کاپ باید چند اینچ زیر دهانه رحم شما بنشیند.

هنگامی که فنجان در واژن شما قرار دارد ، آن را بچرخانید. این حرکت برای خروج هوای اضافی و نشست کامل کاپ در واژن موثر است.

اگر کاپ بدرستی وارد شده باشد ، نباید آنرا حس کنید. پس از قرار داد آن فرد قادر به حرکت ، پرش ، نشستن ، ایستادن و انجام کارهای روزمره دیگر خواهد بود. 


چه زمانی باید کاپ قاعدگی را بیرون بیاورید

بسته به اینکه جریان خون سنگین یا سبکی داشته باشید ، می توانید 6 تا 12 ساعت کاپ را بیرون نیاورید. این بدان معنی است که می توانید از آن براحتی برای محافظت یک شبه استفاده کنید.

اما اگر فرد خونریزی شدیدتری را تجربه میکند بهتر است قبل از انجام فعالیت های شدید روزانه و یا ورزش های سخت نسبت به خالی کردن و دوباره قرار دادن کاپ اقدام کند. 


چگونه می توان کاپ قاعدگی را بیرون آورد

برای بیرون آوردن یک کاپ قاعدگی ، فقط مراحل زیر را دنبال کنید:


دستان خود را خوب بشویید.

بهتر است درحالت نشسته و یا بصورتی بایستید که یک پا روی قسمت بالاتری از سطح زمین باشید در اینصورت پیدا کردن دنباله کاپ راحت تر خوهاد بود.

انگشت اشاره و انگشت شست را در واژن قرار داده دنباله کاپ را به آرامی کشیده و بسمت بیرون هدایت کنید تا کل کاپ بیرون بیاید.

پس از اتمام ، کاپ را درون سینک یا توالت خالی کنید.

کاپ را ابتدا با آب سرد و سپس با آب گرم بشویید و نسبت به قرار دادن دوباره آن اقدام کنید.

کاپ های قاعدگی دوام بالایی دارند و با مراقبت مناسب می توانند تا 10 سال دوام بیاورند. 


بسیاری از بانوان استفاده از کاپ قاعدگی را انتخاب می کنند زیرا:


این محصول مقرون به صرفه میباشد. برای یک فنجان قاعدگی ، برخلاف تامپون ها یا پدهای بهداشتی، که باید به طور مداوم خریداری شوند ، یک بار هزینه پرداخت می شود و فرد قادر خواهد بود سالانه مبلغ زیادی پس انداز کند.


کاپ های قاعدگی ایمن هستند. از آنجا که کاپ های قاعدگی به جای جذب خون در واقع خون را جمع می کنند ، فرد را در معرض خطر ابتلا به سندرم شوک سمی (TSS) قرار نداده و از عفونت های باکتریایی مصون هستند.


کاپ های قاعدگی خون بیشتری را در خود نگه می دارند. یک کاپ قاعدگی می تواند حدود یک تا دو اونس جریان قاعدگی را در خود نگه دارد. از طرف دیگر تامپون ها تنها می توانند تا یک سوم اونس خون را جذب کنند


کاپ های قاعدگی با محیط زیست سازگار هستند. از آنجاکه این کاپ ها قابلیت استفاده مجدد را دارند بدان معنی است که مقدار تولید زباله کمتر و در نتیجه محیط زیست پاک تر خواهد ماند.


از نقاط منفی کاپ های قاعدگی میتوان به موارد زیر اشاره کرد:


میتواند موجب کثیف کاری شود


ممکن است قرار دادن آن در جای مناسب وقتگیر باشد


ممکن است یک واکنش آلرژیک به سیلیکون در فرد ایجاد کندبا آرزوی سلامتی روز افزون; تیم مشاوره پزشکی ایزی دارو

ارسال نظر