انواع بیماری های پوستی
26 مرداد

انواع بیماری های پوستی

  • نویسنده: admin
  • بازدید: 85

بیماری های پوستی بسیار جدی بوده و برای مقابله و یا درمان انها راه های مختلفی وجود دارد.


برخلاف نظر عام بیماری های پوستی میتوانند بسیار خطرناک باشند. بسیاری از بیماری های پوستی مسری یا غیر مسری باید تحت مشاوره و کنترل شدید متخصص پوست قرار گیرند تا از پیشرفت انها جلوگیری شود. شایع ترین بیماری های پوستی را در زیر توضیح میدهیم:


سرطان های پوستی

کارسینوم و ملانوما از جمله سرطان های شایع پوستی میباشد  که اگر دیر شناسایی شوند با سرایت به اعضای دیگر بدن تا مرحله مرگ بیمار نیز پیش خواهند رفت.


آکنه و جوش صورت

این مشکل پوستی به دلیل عوامل مختلف از جمله رژیم غذایی نامناسب، اختلالات هورمونی، استرس، آلودگی و غیره بوجود می آید. معمولا اکنه در دوران بلوغ بیشتر میشوند اما اگر مزمن شوند تا مدت ها پوست فرد را درگیر خواهند کرد. بدلیل اینکه آکنه های صورت میتوانند در زیبایی فرد هم تاثیرگذار باشند و اعتماد بنقس او را هدف بگیرند درمان سریع آنها پیشنهاد میشود. 


قارچ‌های پوستی

این مشکل بیشتر بدلیل قرارگرفتن در محیط آلوده و یا مواد آلوده به قارچ بوجود می آید، برخلاف تصور عموم برخی از بیماری های پوستی قارچی هستند که مسری هستند. خبر خوش اینکه بسیاری از بیماری های پوستی از این قبیل با دارو و مراقبت های بهداشتی قابل درمان و بهبودی کامل را دارند. این مشکل اغلب توسط نوعی قارچ بنام کاندیدا بوجود میآیند. این قارچ در شرایط گرم و مرطوب رشد کرده و بیشتر در نواحی از بدن مانند کشاله ران ها، زیر بغل بوجود می آید. درمان قارچ ها اغلب توسط لوسیون، پودرهای دارویی، کرم و اسپری امکانپذیر است. از دیگر راه های درمان استفاده از لیزر میباشد که با از بین بردن عفونت در محل آسیب دیده و کشتن قارچ ها، امکان عفونت در آینده را نیز پایین میبرد. 


اگزمای پوستی

اگزما بدلیل واکنش آلرژیکی پوست بوجود می آید که نیاز فرد را به مراقبت های درمانی طولانی مدت و در برخی موارد تا آخر عمر ملزم میسازد. در بسیاری موارد اگزمای کودکان بدلیل البسه نامناسب و یا برخی مواد غذایی آلرژی زا بوجود می اید که نیازمند مواقبت ویژه میباشد. 

اگزما یا درماتیت آتوپیک نوعی التهاب پوستی ست که سبب قرمزی، خارش، خشکی و تاول میشود. دوره های اگزما از شدید تا بهبود کامل وجود دارد. در افراد مبتلا به اگزما برخی خوراکی ها که الرژی های غذایی دارند مانند شیر گاو، تخم مرغ، ماهی، صدف و مغزها منع مصرف دارند. هرچند تمامی این غذاها روی افراد مختلف تاثیر مشابه ندارند، اما رژیم غذایی مناسب برای کنترل اگزما توصیه میشود. از طرفی دیگر مواد غذایی حاوی کوئرستین مانند سیب، بلوبری، گیلاس، اسفناج و مواد غذایی پروبیوتیک مانند کفیر، پنیر گودا، خیارشور طبیعی به این افراد پیشنهاد میشود.


پسوریازیس


این بیماری از جمله بیماری های خود ایمنی میباشد که در ان سیستم ایمنی بدن بر علیه سلول های پوستی عمل میکند و با ایجاد لکه های پوستی فرمز رنگ سبب خارش و دردناک شدن پوست میشود. این بیماری بر زیبایی و اعتماد بنفس افراد تاثیر زیادی گذاشته و با مدیریت رژیم غذایی و دارو و همچنین کنترل استرس فرد قابل کنترل میباشد.


زونا

در بسیاری موارد زونا ریشه در بیماری آبله مرغان دارد آبله مرغان با ایجاد جوش های قرمز رنگ آب دار و با ایجاد خارش و درد و تب ادامه فعالیت روزانه را مختل میکند. خوشبختانه با مراقبت های بهداشتی حداکثر زمان این بیماری دو هفته بوده و بعد از آن رو به افول میرود. در بسیاری از موارد بیماری آبله مرغان در بزرگسالان میتواند به بیماری جدی و مرگ آور زونا تبدیل شود. 


برص با ویتیلیگو

بر اساس آمارو ارقام از هر 100 نفر یک نفر به بیماری برص مبتلا میشود. بیشتر مبتلایان به این بیماری تا قبل از بیماری علائم این بیماری را در خود میابند. ملانونین که رنگ پوست افراد را تعیین میکند توسط سلول های به نام ملانوسیت ساخته میشود اگز این سلول ها بخوبی کار نکنند یا از بین بروند رنگ پوست فرد سفید شده و یا بطور قابل ملاحظه ای نسبت به نقاط دیگر پوست فرد روشنتر میشود. این بیماری در افراد با پوست تیره بسایر واضح تر از افراد دیگر است. علت اصلی این بیماری ناشناخته است هرچند نظریه هایی برای پیدایش ان وجود دارد. 

تا بحال درمان فطعی برای این بیماری تشخیص داده نشده است، هرچند روش هایی مانند استفاده از لباس های ضد آلرژی، استفاده از ضد آفتاب، قرار نگرفتن در مقابل نور خورشید مستقیم بیش از 10 دقیقه به این افراد توصیه میشود. استفاده از کورتون، پووا، اشعه ماورا بنفش و یا پیوند پوست از جمله اقدامات جدی برای درمان این بیماری به حساب می آیند. 


با آرزوی سلامتی روز افزون; تیم مشاوره پزشکی ایزی دارو


ارسال نظر