انواع قرص ها ضد بارداری و نحوه استفاده آنها
19 مرداد

انواع قرص ها ضد بارداری و نحوه استفاده آنها

  • نویسنده: admin
  • بازدید: 123

استفاده از قرص های ضدبارداری یکی از راه های پیشگیری از بارداری میباشد. استفاده از این قرص ها تا 99.9 درصد از بارداری جلوگیری میکند. این نکته قابل ذکر است که این قرص ها از بیماری های مقاربتی پیشگیری نکرده و همچنان بهترین راه پیشگیری استفاده از کاندوم در آقایان میباشد.


چگونگی عملکرد قرص های هورمونی برای جلوگیری از بارداری

استفاده از قرص های هورمونی در واقع سبب جلوگیری از روند طبیعی آزادسازی تخمک توسط زن میباشد. این قرص ها میتوانند در دهانه رحم زنان با تغییر تخمک های آزاد شده مانع باروری و یا با تغییر باقت سطحی رحم  مانع تخمک گذاری آن شوند.

قرص مداوم و یا Seasonale 

یکی از رایج ترین فرص ها ضد بارداری Seasonale میباشد. که با کاهش خونریزی های ماهانه اثر همیشگی روی تخمک گذاری زنان میگذارند. این قرص ها بدرد افرادی میخورد که میخواهند برای همیشه و به طور تدرجی از شر عادات ماهانه خلاص شوند. استفاده از این قرص ها تعداد قاعدگی زنان را از 13 دوره به 4 دوره در سال کاهش میدهد. 

از ترکیبات این قرص ها دو هورمون اصلی بدن زنان یعنی پروژسترون و استروژن است. استفاده از این قرص ها 12 هفته استفاده از انها و سپس استفاده از قرص غیر فعال است که استفاده طولانی مدت از انها چرخه قاعدگی طولانی مدت را بهمراه دارد.

قرص های مینی پیل 

این قرص ها حاوی هورمون پروژسترون میباشند و برای زنانی که استفاده از هورمون استروزن سبب مشکل در شیردهی و یا ایجاد حالت تهوع در انها میبشود توصیه میشود.

این قرص ها نیز با تغییر در دهانه رحم سبب می شوند که تخمک گذاری یا بارور کردن تخمک غیر ممکن شده و در کل تخمک از دسترس اسپرم خارج شود. معمولا هر قرص از آزادسازی یک تخمک جلوگیری میکند و استفاده از این قرص ها روزانه است. بر اساس تحقیقات تاثیر این قرص ها نسبت به باقی قرص ها کمتر و استفاده از انها تا 95در صد از بارداری جلوگیری میکند.


مصرف قرص های ضد بارداری چگونه است:

ابتدا لازم بذکر است که مصرف این قرص ها با تجویز و نسخه پزشک مقدور میباشد. ابتدا با پزشک مشورت کرده و سپس زمان شروع پیشگیر از بارداری را بررسی کنید. هر زمانی که استفاده از این قرص ها را شروع کنید 25 روز بعد روز اول قاعدگی را تجربه میکنید. زمان خوردن قرص های ضد بارداری میتواند هر زمانی از شبانه روز باشد. اما استفاده از انها ثبل از خواب بدلیل اینکه فراموش نشوند و همچنین استفاده از انها در یک ساعت مشخص توصیه میشود.


چه زمانی استفاده از این قرص ها موثر میشود:

هنگامی که در استفاده از این قرص ها تازه کار هستید معمولا استفاده از راه های پیشگیری دیگر مانند کاندوم نیز پیشنهاد میشود اما از ماه دوم با خیال راحتتری تنها میتوانید از قرص ها استفاده کنید.

در ادامه به معرفی چند نمونه از این قرص ها که در بازار ایران موجود هستند میپردازیم:


قرص های Seasonale، Jolessa و Quasense: که با استفاده  یک دوره ی ۸۴ روزه یا ۱۲ هفته ای سبب تاخیر در عادت ماهانه زنان میشوند. سپس یک هفته با استفاده یک هفته ای از قرص غیر فعال دوره ی قاعدگی در هفته سیزدهم اتفاق می افتد. استفاده از این قرص ها هر 3 ماه میتواند از سر گرفته شود. 


قرص های Seasonique و Camrese: این قرص ها همچنین در ۸۴ روز یا ۱۲ هفته استفاده شده و می توانند در به تاخیر انداختن عادت ماهانه موثر باشند. عادت ماهانه در هفته ی سیزدهم با مصرف قرص های دوز پایین استروژن اتفاق می افتد. استفاده از این قرص ها همچنین میتواند هر 3 ماه از سر گرفته شود. 


قرص های Quartette: استفاده از این قر ص ها ۹۱ روزه است و بعد از روز ۸۴ استفاده از قرص های دوز افزایشی استروژن و یا دوز ثابت پروژسترون ی به ترتیب شروع با ۲۰ میکروگرم، ۲۵ میکرو گرم و آخر ۳۰ میکروگرم تجویز میشود. بعد از این دوره با استفاده از قرص های دوز پایین استروزن فرد شاهد خونریزی خواهد بود. استفاده از این قرص ها همچنین هر سه ماه یکبار توصیه میشود و تاثیر این قرص ها در کاهش عادت ماهانه قوی میباشد. 

قرص های Amethyst: این قرص ها برای استفاده مداوم و همیشگی تجویز میشوند و با به تاخیر عادت ماهانه سیستم باروری فرد را کنترل میکنند. این قرص ها تا یکسال می توانند مصرف شوند.


ارسال نظر